Portret artysty

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Albatros
Portrait of an artist as an old man
83-88087-49-5
literatura piękna
Bartocka

Bohaterem książki jest alter ego Hellera - wybitny starzejący się pisarz, a zarazem niepoprawny kobieciarz Eugene Pota, który chce ukoronować swoją twórczość arcyddziełem, "wielkim oryginalnym utworem, wielkim, nawet gdyby okazał się bardzo mały". Poszukując tematu, rozmawia z żoną, przyjaciółmi i wydawcami, wspomina dawne miłości, przymierza się do napisania "Seksualnej biografii mojej żony", a także nowej wersji greckiej mitologii z punktu widzenia wiecznie zdradzanej przez męża bogini domowego ogniska Hery. Wśród pomysłów na książkę rozważa też pastisz "Przemiany" Franza Kafki z Gregiem Samsą jako finansistą z Wall Street oraz "Przygód Tomka Sawyera" ze współczesnym Tomkiem, absolwentem Yale lub Harvardu. "Portret artysty" to z lekka kpiąca opowieść o niespełnieniach i frustracjach dojrzałego pisarza, fascynujące i dowcipne studium meandrów twórczej wyobraźni.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2001

źródło okładki: www.empik.com

mrsjackie | 2016-05-03

Momentami męczące przedstawienie kończącego karierę autora, powtarzające się wątki, sytuacje. Raczej do pociągu niż do biblioteki.

goskrzys | 2014-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Książka o trudach tworzenia, z którymi zmagać się musi starzejący się pisarz, który - mimo zdobytego już uznania i sławy - nadal czuje potrzebę pisania, a nawet napisania jakiegoś wybitnego dzieła na zakończenie swojej kariery. Na całość składa się zlepek różnych krótkich narracji, stanowiących kolejne pomysły bohatera na swoje nowe dzieło. To nawiązanie zarówno do Biblii i mitologii greckiej (swoją drogą wyznania Hery o cudzołóstwie swojego męża są świetne), jak i do klasyki literatury (kłania się Kafka i Mark Twain).
Napisane z właściwym dla Hellera kpiarskim humorem, nie jest to dzieło na miarę jego wcześniejszych utworów - ale przecież ciężko żeby przebić coś takiego, jak "Paragraf 22". Książkę jednak czyta się dobrze, czuć w niej nadal charakterystyczny dla Hellera styl i poczucie humoru. Aż szkoda, że to ostatnia książka, którą napisał...

Wkp | 2013-09-06

Główny bohater to artysta. Starzejący się psiarz, który nie mając pomysłu na powieść stara się jakiś znaleźć i...

...i czytelnik na tym cierpi.

Powieść jest marna stylistycznie, na siłę przemieniona w poważną książkę na poważny temat, z wciśniętym na doczepkę morałem i przesłaniem i choć usilnie się starałem nie mogłem przez nią przebrnąć. A zdarza mi się to niezwykle rzadko.

Heller to podobno wielki pisarz, ale jeśli takie są wszystkie jego powieści, to bardzo mi przykro.

A plusy? Parodia Tomka Sawyera otwierająca powieść i tyle (stąd te aż 3 gwiazdki). Cała reszta to porażka.

Odradzam.