Afganistan. Gdzie regułą jest brak reguł

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
83-89899-47-7
afganistan
Czechożydek

Afganistan jest krajem niezwykłym, nieobliczalnym, krajem, którego nie można porównać z żadnym innym na świecie. Gdyby nie kolejne najazdy wojsk obcych mocarstw, możnaby przypuszczać, że Afgańczycy żyjący od setek lat w zamkniętej strukturze rodowo-plemiennej nie mieliby szans na kontakt z obcą cywilizacją. Kraj podbijany na przestrzeni wieków, wchodził w skład imperium perskiego, grecko-macedońskiego, arabskiego i tureckiego, przejmując zwyczaje i kulturę, język i religię zwycięzców. To stanowi o obecnej etnicznej, kulturowej i religijnej różnorodności jego mieszkańców. Gdy w XVIII wieku rodziło się niepodległe państwo afgańskie, wydawało się, że nadchodzi kres wojen. Niestety, Brytyjczycy i Rosjanie swoimi imperialnymi zapędami nie pozwolili Afgańczykom na życie w pokoju. Bitne plemiona obroniły państwowość, ale zapłaciły za to najwyższą cenę. Miliony ofiar i uchodźców , katastrofalny stan praktycznie każdego aspektu życia mieszkańców sprawił, że w chwili obecnej Afganistan należy do najbiedniejszych państw świata, państw skażonych wojną i ludzkim cierpieniem. Autor informatora jest lekarzem wojskowym, który przez kilka lat pracował w misjach pokojowych na Bliskim Wschodzie.

źródło opisu: www.dialog.edu.com.pl

źródło okładki: www.dialog.edu.com.pl

BaskaB | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

Rzeczowy poradnik/informator - o historii, religii, zagrożeniach zdrowotnych itp. Na pewno obowiązkowa lektura dla uczestników afgańskich misji. Przeczytałam z dużym zainteresowaniem - Afganistan to jeden z kierunków moich fascynacji.

Autor pisze o ciekawych rzeczach w bardzo nudny sposób. Nie dałam rady skończyć.

Kuba87 | 2017-02-14
Na półkach: Przeczytane, Afganistan