rozwińzwiń

Skąpiec Boży

Okładka książki Skąpiec Boży Jan Dobraczyński
Okładka książki Skąpiec Boży
Jan Dobraczyński Wydawnictwo: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów biografia, autobiografia, pamiętnik
102 str. 1 godz. 42 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1946-01-01
Liczba stron:
102
Czas czytania
1 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
8387638846
Tagi:
Kolbe Oświęcim historia wojna życie
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1026
416

Na półkach:

Jak na pierwszą wersję biografii o św. Maksymilianie Kolbe, to uważam, że pozycja jest bardzo wyczerpująca zarówno pod względem merytorycznym, jak i językowym. Jan Dobraczyński po raz kolejny zrobił kawał dobrej roboty.

Jak na pierwszą wersję biografii o św. Maksymilianie Kolbe, to uważam, że pozycja jest bardzo wyczerpująca zarówno pod względem merytorycznym, jak i językowym. Jan Dobraczyński po raz kolejny zrobił kawał dobrej roboty.

Pokaż mimo to

avatar
650
645

Na półkach:

Franciszkanie z Niepokalanowa zatrudnili latem 1946 roku Dobraczyńskiego aby napisał życiorys Kolbego. Cel był jasny: doprowadzenie do kanonizacji Maksymiliana Kolbe i w tej książce (przynajmniej w pierwszym wydaniu z 1946) został on przez Dobraczyńskiego sformułowany. Sprawa była wówczas bardzo świeża bo pierwsze informacje o tym jak zginął Kolbe dotarły dopiero wiosną 1945 roku a już jesienią Niepokalanów odnotował pierwsze przypadki cudownych ozdrowień za sprawą nowenny do Maksymiliana. Sprawa życia Kolbego to jedna rzecz, ale doprowadzenie do jego kanonizacji to zupełnie inna sprawa, administracyjna i polityczna a Franciszkanie zabrali się do niej z bardzo dużą energią i długofalowym planem.
Książka Dobraczyńskiego miała być tu niewątpliwym elementem tej kampanii (o czym on sam wspomina w innych książkach). I nie byłoby w tym nic złego gdyby nie to, że Dobraczyński zrobił to na szybko, korzystając tylko i wyłącznie z tych materiałów, które mu podsunęli Franciszkanie, widać że się nie zaangażował. Przez to książka wyszła bardzo sztywno, kompletnie nie można z niej rozumieć tego jakim człowiekiem był Maksymilian, poza tym, że się dużo modlił, co akurat nie jest wielkim zaskoczeniem.
Książka wyszła na tyle sztywno, że - jak się domyślam -Franciszkanie poczuli potrzebę zrobienia nowej wersji i w 1948 zatrudnili innego pisarza, Gustawa Morcinka do napisania ulepszonej wersji dokładnie tej samej historii ("Dwie korony") i te dwie książki traktowałbym jak jedność więc przy tej drugiej dodam jeszcze kilka moich obserwacji.
Natomiast jedna, która się nasuwa przy tej lekturze jest taka, że w tamtym okresie cele organizacji katolickich jak Milicja Niepokalanej były wyrażane mało pacyfistycznie: cele były formułowane wprost przeciwko komuś (w tym przypadku głównie przeciwko masonom). Dziś już ten język w kościele raczej się nie zdarza, albo raczej: nie zdarzał się, bo ubiegłoroczny zjazd MI odbywał się w nastroju zbliżonym do tego jak te z końca lat 30-tych.

Franciszkanie z Niepokalanowa zatrudnili latem 1946 roku Dobraczyńskiego aby napisał życiorys Kolbego. Cel był jasny: doprowadzenie do kanonizacji Maksymiliana Kolbe i w tej książce (przynajmniej w pierwszym wydaniu z 1946) został on przez Dobraczyńskiego sformułowany. Sprawa była wówczas bardzo świeża bo pierwsze informacje o tym jak zginął Kolbe dotarły dopiero wiosną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    2
  • 1.6.Dwudziestolecie Międzywojenne
    1
  • 1.5.I Wojna Światowa
    1
  • 1.4.Wiek XIX (do 1914)
    1
  • Do zdobycia :)
    1
  • ALL PRZECZYTANE
    1
  • 2.Biografie
    1
  • 2022 PRZECZYTANE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Skąpiec Boży


Podobne książki

Przeczytaj także