Ucieczka z Sybiru

978-83-63526-17-7
Sybir, ucieczka, wojna
literatura faktu
Glazeczka

Oto historia niezwykła, napisało ją życie. Jej główną bohaterką jest młoda kobieta, Władysława Pawłowska, która wiosną 1940 r., w czasie tzw. drugiej deportacji została wywieziona z Brodów do Linijewki w północnym Kazachstanie. To także historia jej męża, oficera Jana Pawłowskiego, zamordowanego w Katyniu w kwietniu 1940 r. Występuje tu jeszcze jeden bohater, mały Jędruś, do którego tęsknota i miłość skłoniła Władysławę do bohaterskiej ucieczki z Sybiru. To myśl o nim i wiara w Bożą Opatrzność pozwoliła jej przetrwać zesłanie, sowieckie więzienie, głód, upodlenie i zaprowadziła z powrotem na rodzinną ziemię.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://libra.pl/?wpsc-product=ucieczka-z-sybiru-z-milosci-do-dziecka

Gosia | 2015-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Miałam okazję czytać tę książkę w formie maszynopisu autorki. Akurat wydawnictwo pracowało nad jej wydaniem. Bardzo surowy, uproszczony styl. Masa emocji. Gdzieś tam siedzi w pamięci...
Ciekawa pozycja. Tematycznie trudna.

Glazeczka | 2012-09-19
Przeczytana: 17 września 2012

Na świecie jest wielu cichych bohaterów. Zrobili coś, co graniczy z cudem, coś niewyobrażalnego, i przede wszystkim nie robili tego tylko dla siebie.
Władysława Pawłowska uciekła z Sybiru do swojego dziecka. Trudno sobie wyobrazić jak bardzo musiała kochać, skoro pokonała po drodze tyle trudności. Każde wydarzenie opisane w tej książce jest faktem, chociaż niejednokrotnie trudno w to uwierzyć. Przeżyła zesłanie, pracę na Sybirze, i jakimś cudem udało jej się uciec i dotrzeć z powrotem do swojej rodziny. W trakcie ucieczki została aresztowana i kiedy wydawało się, że nic nie jest już w stanie uratować część więźniów - w tym także Władysława - została puszczona, kazano im iść do domu.
W książce znajdziemy również niezwykle wzruszające listy Władzi, pisane z Sybiru do domu. To świadectwo ogromnej wiary w Opatrzność Bożą, a także wielkiej miłości do dziecka.
Każdy powinien przeczytać Ucieczkę z Sybiru.

Malra | 2016-10-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 października 2016

Trudna tematayka, warta przeczytania.

Magdalena | 2018-02-11
cycikKK | 2018-02-07