Piekło na froncie wschodnim. Dzienniki niemieckiego żołnierza 1941-1943

Wydawnictwo: RM
Eastern inferno
historia
Aneta

Inwazja armii niemieckiej na Związek Radziecki podczas II wojny światowej to największy i najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii. Gigantyczna liczba żołnierzy, tysiące czołgów i samolotów prowadziły zmagania na niezmierzonych obszarach. Zachowało się niewiele relacji z przebiegu tych walk: tylko bardzo nieliczni ich uczestnicy próbowali zapisywać w formie narracyjnej swoje przeżycia. Historia Hansa Rotha rozpoczyna się późną wiosną 1941 roku i stanowi dziennik służby niemieckiego żołnierza. Roth opisuje swój udział w najbardziej zaciętych bitwach toczących się na froncie wschodnim. Jego refleksje dają poruszający wgląd w codzienne życie żołnierzy Rzeszy, toczących rozpaczliwe zmagania z wrogiem. Z wielkim pietyzmem charakteryzuje też otoczenie, sporo uwagi poświęca sytuacji Ukraińców i Rosjan. Dziennikom Rotha brakuje literackiej "ogłady", ale ich wielkim atutem jest to, że były pisane na bieżąco, a nie po wojnie, gdy pamięć o minionych wydarzeniach mogła się już zatrzeć, a późniejsze przeżycia wypaczyć wspomnienia. Jego myśli zostały utrwalone w postaci niezmienionej, a surowy opis wypadków nie uległ zniekształceniom ani nie został przykrojony do późniejszych oczekiwań. Prowadzone przez niego dzienniki upamiętniają życie jego samego na froncie oraz milionów żołnierzy, którzy oddali życie w tej strasznej wojnie z dala od rodzinnych domów. To autentyczna relacja o okrucieństwach, rzezi i śmierci, przepojona nadzieją, że pewnego dnia życie ponownie będzie toczyło się tak jak dawniej, przed wojną.

źródło opisu: http://www.rm.com.pl/x_C_I__P_11638-110003.html

źródło okładki: http://www.rm.com.pl/x_C_I__P_11638-110003.html

| 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

„Piekło na froncie wschodnim” to zredagowane w formie książkowej (dzięki czemu historia w nich zawarta zyskała sporo na atrakcyjności dla zwykłego czytelnika i stała się bardziej przejrzysta stylistycznie, gramatycznie i ortograficznie) zapiski dziennika (jego trzech części) żołnierza Wermachtu Hansa Rotha.
Książka zawiera opis wydarzeń mających miejsce od 12.06.1941 do 06.05.1943 r.
Dzienniki są zapisem wspomnień żołnierza z pierwszej linii frontu, który uczestniczył w jednej z największych operacji wojennych w historii świata jaką niewątpliwie był atak wojsk Trzeciej Rzeszy na Związek Radziecki o kryptonimie „Barbarossa”.
Szlak bojowy Rotha to szlak Armii Południe, której jednymi z celów były Kijów, Stalingrad czy pola naftowe. Był to też obszar bardzo krwawych i niezwykle zaciętych walk jakie musiały stoczyć oddziały niemieckie na terytorium radzieckim.
Roth opisuje to wszystko tak jak widzi, bez jakiegokolwiek upiększania.
Pozwala to czytelnikowi zobaczyć w miarę pełny i...

CallStorm | 2015-07-18
Przeczytana: lipiec 2015

Hans Roth poświęcał czas na prowadzenie dziennika swojej służby w Wehrmachcie, biorąc udział w najbardziej zaciętych bitwach, które charakteryzowały walki na froncie wschodnim. Tak rozbudowanych relacji z przebiegu tego konfliktu zachowało się niewiele. Jego refleksje dają poruszający wgląd w codzienne życie niemieckich żołnierzy frontowych, toczących rozpaczliwe zmagania z sowieckimi barbarzyńcami. Prowadzone przez niego dzienniki są literackim pomnikiem upamiętniającym jego samego oraz miliony żołnierzy, którzy oddali życie z dala od rodzinnych domów. Sam autor zginął w 1944 roku, w okrążeniu które rozbiło Grupę Armii "Środek". Bez wątpienia wciąż pracował nad swoim kolejnym dziennikiem...

Malaj | 2015-12-05
Na półkach: Przeczytane, WWII
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Książka do przeczytania, ale nie bardzo wciąga. Trudno się przebić szczególnie przez dwie pierwsze części pamiętnika spisane w formie dziennika, opisujące niemal dzień po dniu podobne obserwacje i odczucia autora. Trzecia nie trzyma już tej formy, opisy obejmują dłuższe okresy i dzięki czemu są bardziej opowieścią, niż dziennikiem i są płynniejsze.
Notatki autora "Piekła..." pozwalają lepiej sobie wyobrazić codzienność żołnierzy niemieckich na froncie wschodnim i warunki w jakich walczyli. Rzeczywiście wygląda piekielnie. Jeśli ktoś sądził (ja trochę tak), że Blitzkrieg w pierwszej fazie wojny niemiecko-sowieckiej był prostą i łatwą pogonią za wiejącymi co sił w nogach Rosjanami, z pewnością zmieni zdanie po przeczytaniu relacji z pierwszego okresu walk.
Dzięki niedawnej lekturze "Sołdata" mogłem też czytając "Piekło..." mniej więcej porównać sobie warunki, sposób prowadzenia walk i "obyczaje" obu stron, w tym prostych żołnierzy, jak i ich przełożonych.
Przyznam się, że czytając...

Mosin | 2016-04-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka "wpadła"mi przypadkowo z rodzinnej biblioteki, mi czytało sie bdb.to ksiązka dla fanów dokumentu,historii..Autor jako żołnierz 1 lini frontu opisuje na bieżąco(co dodaje realizmu)swoje spostrzeżenia i odczucia--autor dziwi sie niezrozumialej radzieckiej formie prowadzenia wojny,ich natarciom,dowiadujemy sie dlaczego po stronie radzieckiej ginie 10x wiecej żołnierzy niż po niemieckiej,jednakże autor i jego koledzy wiedzą że maja doczynienia z odważnym,nieobliczalnym przeciwnikiem,autor walczył też na zachodzie i porownuje tamtem front jako"wakacje",tchórzliwi francuzi i inni,słaba artyleria zachodu---autor"wychwala"radziecką artylerię jako niezwykle skuteczną,siejaca spustoszenie i łzy wsród niemieckich wojsk,pokazuje tez w jak prymitywnych warunkach zyli ludzie na ówczesnej Ukrainie-autor wielokrotnie wspomina i teskni do swojego domu,łóżka--do rzeczy dla cywilizowanego czlowieka normalnych,lecz na wschodzie wtedy niedoswiadczalnych...Wreszcie autor i koledzy źle wspomina...

archiwista_cyklista | 2014-09-10
Przeczytana: 08 września 2014

Pamiętniki są rzadsze niż wspomnienia, tak więc warto czytać każdy. A ten jest bardzo ciekawy. Rzadko Niemcy przyznają się do zbrodni wojennych, a tu autor był świadkiem min. rozstrzeliwania Żydów i jeńców wojennych w pierwszych dniach wojny.
Oprócz tego dużo walki okopowej i wojny zimowej. Opis walk w Woroneżu taki jak inne opisy walk w Stalingradzie.
Polecam.

Marcin Hofmann | 2015-11-23

Świetna książka, bardzo ciekawa, polecam

macliz | 2018-09-23
Przemysław | 2018-02-12