Legenda

Okładka książki Legenda Nora Roberts
Okładka książki Legenda
Nora Roberts Wydawnictwo: G+J Cykl: Wyspa trzech sióstr (tom 2) fantasy, science fiction
Wyspa trzech sióstr (tom 2)
Heaven and Earth (2001)
G+J
2012-10-03
2012-10-03
Julia Grochowska
romans magia czarownice

🌼 "Niebo i ziemia" spod pióra Nory Roberts, to drugi tom magicznej serii pod tytułem "Wyspa trzech sióstr".

🌼 Trzy czarownice Ripley, Mia i Nell znalazły schronienie na wyspie u wybrzeży Massachusetts. Teraz zrobią wszystko, aby uchronić wyspę przed klątwą.
Ripley jest zastępczynią szeryfa, jest dobrą i ciepłą osobą, jednak twardo stąpa po ziemi, i nie akceptuje swoich zdolności.
Na wyspę przybywa doktor MacAllister Booke, który ma na celu zbadanie zjawisk nadprzyrodzonych, a Ripley szczególnie przyciąga jego uwagę.
Jednak wyspie zaczyna grozić teraz poważne niebezpieczeństwo.

Czy Ripley będzie w stanie ją uratować?
Jak rozwinie się jej relacja z naukowcem?

🌼 W pierwszej części mieliśmy okazję poznać historię Nell, która uciekła od brutalnego męża, a na wyspie znalazła spokój i schronienie.
W tej części ukazane zostały losy kolejnej czarownicy Ripley. Bohaterki tak naprawdę nie są siostrami, są najlepszymi przyjaciółkami, ale zawsze mogą na siebie liczyć i łączy je wspólny cel: ochrona wyspy. Książkę czyta się naprawdę szybko i można się przy niej zrelaksować. Lubię książki z wątkami paranormalnymi i choć nie czytam ich często, to od czasu do czasu fajnie jest sięgnąć po coś innego. Od lat czytam książki autorki, a ta seria jest naprawdę dobra, i z niecierpliwością czekam na trzeci tom.

Jeśli lubicie romanse pełne magii i zjawisk nadprzyrodzonych z motywem czarownic, to gorąco was zachęcam do sięgnięcia po tą pozycję.

"Są ze sobą związani. Przeznaczeni sobie. Ale co z tym zrobią, jaką decyzję podejmą, to zależy wyłącznie od nich."

"Niebo i ziemia" to drugi tom trylogii autorstwa Nory Roberts zatytułowanej "Wyspa Trzech Sióstr". I tak jak w pierwszej części mieliśmy opowiedzianą historię Nell Channing, tak tutaj poznajemy losy Ripley Todd. Myślę, że trzecia część przyniesie nam odpowiedzi na temat ostatniej z sióstr, Mii Devlin. Choć pokrewieństwo między bohaterkami jest tylko symboliczne, gdyż każda z nich wywodzi się z innej rodziny, łączy je coś, czego nie można pojąć bez otwarcia się na zjawiska paranormalne. Kobiety łączy przeszłość, w której dokonały złych wyborów i właśnie teraz mają szanse je zmienić.
Czy będą umiały ją wykorzystać?

O ile Nell była otwarta na swoją inność, o tyle Ripley zdaje się nie akceptować tej strony swojej natury. Jej upór staje się powodem wielu zabawnych sytuacji, zwłaszcza w kontaktach damsko-męskich z przyjezdnym mężczyzną, MacAllisterem Booke, który postawił sobie za cel zbadać legendę o czarownicach naukowym okiem. Swoją drogą, bardzo podobała mi się kreacja tego bohatera, zbudowana na zasadzie sprzeczności. Z jednej strony niespotykany umysł, twórca wielu wynalazków, z drugiej człowiek, który nie potrafi zapamiętać, gdzie odłożył kluczyki do samochodu.

W ogóle, bardzo podobają mi się sylwetki wykreowanych przez autorkę postaci, które są nieszablonowe i łatwe do zapamiętania. Nie było tu sytuacji, bym kogoś z kimś pomyliła albo przypisała mu niewłaściwe cechy. Tu każdy jest na swój sposób oryginalny, dzięki czemu powieść zyskuje cechy bliskie autentyczności. Ogromnie mi się podoba nawiązanie do magii i czarodziejstwa, które jest nienachalne, czyli właśnie takie jak lubię. Autorka nie wprowadza zbyt wielu szczegółów, ale dzięki temu nie męczy czytelnika nieznanymi rytuałami, lecz wszystko jest takie naturalne, jakby naprawdę rzeczywiście istniało. Przyznam, że lubię taki świat, który nie odbiega zbytnio od prawdziwego, a jedynie uzupełnia go, dodaje mu magii.

Nora Roberts nie byłaby sobą, gdyby nie wplotła tu wątku sensacyjnego, który dodaje powieści charakteru. Już wcześniej pisałam o wspaniałej umiejętności autorki polegającej na sprawnym łączeniu różnych gatunków w jednej powieści, dzięki czemu nie wydaje się ona nudna i schematyczna. Obecność fantastyki i sensacji, a nawet dramatu wprowadza do książki napięcie, dzięki czemu jej lektura mija całkowicie niepostrzeżenie.

Przyznam, że z przyjemnością wróciłam na Wyspę Trzech Sióstr, by zapoznać się z losami bohaterek. Minusem jest, że ta historia skończyła się zbyt szybko, choć pociesza mnie fakt, że przede mną jeszcze lektura kolejnej powieści. Jestem ciekawa jak będzie wyglądał finał tej trylogii.

Moja ocena 8/10.

Nory Roberts to autorka ponad dwustu powieści, często zajmujących pierwsze miejsce na listach bestsellerów New York Timesa. To właśnie od jej powieści zaczęła się moja przygoda czytelnicza, to w latach mojej młodości, w jej wspaniałych historiach zaczytywałam się całymi nocami. Tak i dziś od czasu do czasu lubię sięgnąć po jej książki, bo w nich jest ta magia, która przyciąga, uspakaja, motywuje i sprawia, że czuje się zrelaksowana.

„Niebo i ziemia” to druga część cyklu Wyspa Trzech Sióstr, to historia trzech różnych, normalnych współczesnych kobiet, które połączyła moc, odziedziczoną po legendarnych czarownicach, siostrach o imionach Ziemia, Powietrze i Ogień.

Ripley Todd, zastępczyni szeryfa, wiedzie spokojne i poukładane życie. Jednak jest coś, co nie daje jej spokoju, co ją przeraża, coś, do czego nie chce się przyznać. Kobieta odziedziczyła po swoich przodka niezwykłą moc, chociaż bardzo stara się ją ukryć, to ona cały czas wracają. Pewnego razu na wyspę przybywa Mac Allister Brook, naukowiec, który chce sprawdzić pogłoski o czarodziejskiej mocy kobiet. Ripley odnosi się do niego z wrogością, ale to właśnie ona rzuca na Allistera najpiękniejszy czar, który może się jednak rozwiać, gdy na wyspę powróci zło.

Pisarka ma wyjątkowy dar do dzielenia swoich historii na teraźniejsze i te, które działy się kilkadziesiąt lat wcześniej. Potrafi płynnie przechodzić pomiędzy wątkami, tworząc nieprawdopodobnie enigmatyczny świat czarów, który wprowadza nastrój baśniowej magii, a wątek miłosny zgrabnie, wręcz naturalnie jest wpleciony w fabułę.

"Niebo i ziemia" to mistrzowsko skonstruowana historia, która niezauważalnie porwie nas w wir magii, zabierze nas do świata pełnego tajemnic i zagadek. To książka, która łączy w sobie elementy romansu, fantasy i lekkiego kryminału, tworząc magiczną opowieść o miłości, sile i walce z przeciwnościami losu. Zachęcam do przeczytania niezwykłej historii, o mocy, jaka drzemie w każdej kobiecie.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

„Jesteśmy trzy. Dwie strzegą jednej. Gdy jesteśmy razem, nic złego nie może się stać.”

Magia i związane z nią różne zjawiska wzbudzają u wielu osób ekscytację, u innych wywołują irytację, a jeszcze inni nie uznają jej w ogóle, uznając za jakieś bzdurne zabobony. Jednak bez względu na to, czy wierzymy w magię, czy też nie, ona cały czas istnieje, gdyż każdy z nas ma w sobie jej chociażby odrobinę. Bohaterka książki „Niebo i ziemia”, będącej drugą częścią trylogii „Wyspa Trzech Sióstr”, ignoruje tę sferę swojej osobowości niemal przez całe życie. Jednak także i w jej przypadku los stawia ją przed takimi sytuacjami, które nie pozwalają całkowicie negować mocy, którą posiada od bardzo dawna, gdyż jej korzenie połączone są z pokoleniem czarownic z Salem.

Ripley Todd pracuje na Wyspie Trzech Sióstr, jako zastępca szeryfa, którym jest jej brat Zack. Jego historię związaną z Nell Channing poznaliśmy w pierwszej części trylogii. Wówczas ówczesne wydarzenia zmusiły Ripley, by użyła swoich mocy, których przez cały czas się wypiera. O tym, że ma w sobie niesamowite pokłady magicznych zdolności przypomina jej często Mia Devlin, prowadząca kawiarenkę „Kawiarnia i Książki”. Po wydarzeniach sprzed kliku miesięcy wzrosło zainteresowanie niewielką wysepką i towarzyszącą jej legendą. W okresie zimowym, w którym teraz odwiedzamy bohaterów, turystów prawie wcale nie ma, ale są pasjonaci niezbadanych zjawisk, a jednym z nich jest MacAllister Book. Zwiedził on już wiele zakątków na świecie poszukując odpowiedzi na różne pojawiające się zagadkowe zjawiska i teraz postanawia bliżej zbadać sprawę legendarnych trzech sióstr czarownic. Mia robi na nim ogromne wrażenie ze swoją zjawiskowością i niesamowitym urokiem osobistym, ale jeszcze bardziej intryguje go zielonooka policjantka. Ripley początkowo wykazuje wobec niego nieuzasadnioną niechęć.

Pierwszy tom serii ”Wyspa Trzech Sióstr” zawładnął moim sercem, a jego kontynuacja jeszcze bardziej mnie oczarowała swoim klimatem. Powieść „Niebo i Ziemia” zaczyna się tak jak pierwsza, gdyż także zabiera nas do roku 1699, a więc 7 lat po zdarzeniu w Salem. Scena opisywana w prologu od razu wprowadza element fantasy, gdyż widzimy moment, gdy siostra zwana Ogniem próbuje powstrzymać swoją siostrę Ziemię przed dokonywaniem zemsty. Po tym epizodzie przenosimy się do czasów współczesnych, a konkretnie do 2002 roku,

Nora Roberts napisała tę część trylogii w 2001 roku i miała wówczas też swoją premierę 27 listopada, więc powieść ma dodatkowo nieco archaiczny, a przez to klimatyczny charakter, gdyż nie ma w niej obecnie funkcjonujących urządzeń elektronicznych, chociażby komórek czy mediów społecznościowych i Internetu. To dodaje całości specyficznego smaczku, poza główną magiczną aurą. Również w Polsce ukazała się po raz pierwszy w 2001 roku nakładem wydawnictwa Amber, a po niej ukazało się wznowienie w wydawnictwie G+J 3 marca 2012 roku, a w tym roku możemy zagłębić się w tę historię, dzięki wydawnictwu Świat Książki w nowej, przepięknej oprawie graficznej, która przyciąga wzrok i zachęca do czytania.

Zarówno „Niebo i Ziemia”, jak i „Podniebny taniec” to świetnie napisane, wciągające opowieści złożone z kilku wątków. Najbardziej podobał mi się w nich motyw magii i zaakceptowania jej w sobie, a w związku z tym proces transformacji głównej bohaterki. Autorka pokazuje, że czasami trudno nam docenić swoją siłę, umiejętności i po prostu być sobą, a Ripley przekonała się, że od swojej natury nie da się uciec.

Książkę przeczytałam, dzięki Klubowi Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Jako wielka fanka serii książkowych i sag rodzinnych, nie mogłam nie sięgnąć po drugą część opowieści o Wyspie Trzech Sióstr.
Czytając pierwszą część, nie do końca jeszcze wiedziałam, o co chodzi w trylogii o siostrach, gdy tak naprawdę opowieść w dużym stopniu poświęcona była głównie jednej z nich. Po lekturze „Nieba i ziemi” wiem już, że każdy tom to opowieść o jednej siostrze. I tak jak zapoznałam się wcześniej z postacią Nell, tak teraz czytałam o swojej ulubienicy Ripley. Niepokorna, zbuntowana i niechętna przyjąć do wiadomości, że nie jest tylko policjantką. Oczywiście dziewczyna zakochuje się w przystojnym i mocno zakręconym naukowcu, który bada nadprzyrodzone zjawiska dziejące się na Wyspie Trzech Sióstr.
Motyw miłości jest klasyczny, nie ma w nim nic zaskakującego. Wcześniej Nell poznała swoją miłość, teraz Ripley nie była w stanie zapanować nad gwałtownym wybuchem uczucia. Spodziewam się zatem, że w tomie trzecim będziemy czytać, jak Mia radzi sobie ze swoimi uczuciami.
Szczególnie podobał i się wątek miażdżącej zazdrości Evana Remingtona i to, w jaki sposób jego zła aura przetransferowała w osobę Hardinga, zwykłego dziennikarza z wielkimi ambicjami. To był etap w powieści, który wywoływał u mnie naprawdę duże zainteresowanie i żałuję, że nie został poprowadzony szerzej. W tej kwestii zauważyłam podobny schemat. W „Podniebnym tańcu” konfrontacja z Evanem była szybka i powierzchowna. W „Niebo i ziemia” napięcie było budowane całkiem sprawnie, praktycznie przez cały czas trwania opowieści. Jednak moment kulminacyjny znów był potraktowany z nienależytą uwagą. Szkoda, bo ten wątek miał ogromny potencjał.
Jako że jest to kontynuacja serii, nie mogę napisać tej opinii bez porównywania do pierwszej części serii. W recenzji pierwszego tomu ("Podniebny taniec") pisałam, że brakowało mi w książce magii i wielu aspektów z nią związanych. W tomie drugim muszę przyznać, że pod tym względem jestem usatysfakcjonowana. Autorka świetnie połączyła wątek magiczny z kwestiami naukowego rozprawienia się z tym, jak ta magia właściwie działa. Oczywiście słowo „naukowe” należy traktować z dużym przymrużeniem oka, bo nie sądzę, by naukowcy XXI wieku z taką łatwością przyjęli, że to, co pojawia się na ich mierniczych odczytach to czary, a nie na przykład forma efektu Dopplera. W każdym razie jestem zadowolona z szerszego potraktowania kwestii magii i rozbudowanych opisów, jak do czarów dochodziło.
Skoro już tak porównuję, muszę napisać, że ten tom uważam za lepszy od poprzedniego. A jest tak głównie dzięki rozbudowanym wątkom, które mnie najbardziej interesowały. Klasycznie, stawiam krechę za momenty erotyczne. Niespecjalnie chciałam o tym czytać, tym bardziej że opisy były rodem z taśmowych „harlekinów”.
Akcja prowadzona jest sprawnie, sporo się dzieje i to stanowi duży plus. Odnoszę też wrażenie, że pod względem językowym ta część jest też lepsza, choć nadal brakuje mi tego pisarskiego polotu, gdzie od pierwszego słowa przepadam jako czytelnik.
Podsumowując, uważam, że warto sięgnąć po tę książkę. Zachęcam do zapoznania się z częścią pierwszą, by mieć lepsze spojrzenie na serię jako całość. Czekam na tom trzeci, mam nadzieję, że pojawi się niebawem i będę mogła złożyć opowieść w przyjemną całość.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Świat Książki oraz Klubowi Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Twórczość Nory Roberts jest mi doskonale znana od wielu lat. Wracam do niej z sentymentem i uśmiechem na ustach, ponieważ wiem, że mnie nie zawiedzie a książka na długo zostanie w mojej pamięci. Sięgając po "Niebo i Ziemię" miałam na uwadze fakt, że znacznie bardziej wolę w wydaniu autorki historie z wątkiem kryminalnym niż fantastycznym, jednak nie poczyniłam założeń na jej temat. Dobrze się stało, ponieważ miło się zaskoczyłam.
Ripley jest równie niezwykła, jak jej imię. Silna, pewna siebie, twarda kobieta, która dba o swoich bliskich. Dla ludzi których kocha jest w stanie zrobić wszystko bez względu na cenę. Kiedy na wyspę przypływa MacAllister niepokój Ripley wzrasta. Związane jest to z zainteresowaniami i pracą doktora. Mężczyzna zajmuje się zjawiskami paranormalnymi sprawdza ich źródła, siłę oraz to czy są one prawdziwe czy tylko stanowią wytwór wyobraźni. MacAllister jest typem zakręconego, zakochanego w swojej pracy naukowca, jednak jego ostrego jak brzytwa umysłu nie da się oszukać. Jego prace znane są i cenione przez naukowców z różnych dziedzin. Przybycie na wyspę doktora Booke nie jest przypadkowe, ponieważ Wyspa Trzech Sióstr śni mu się od dłuższego czasu. Nie spodziewa się tam jednak znaleźć pięknej, upartej jak osioł Ripley.
Relacja rej dwójki jest dynamiczna i absolutnie nie przebiega schematycznie. Każde z nich jest gotowe do wszelkich poświęceń dla ukochanych osób. Ta cecha łączy ich, ale stanowi też zapalnik do niejednej kłótni. Wydarzenia jakie miały miejsce niedawno budzą niepokój we wszystkich. Nikt nie zakładał, że przyjdzie im się zmierzyć z wrogiem ponownie oraz że uderzy z zupełnie innej, niespodziewanej strony.
"Niebo i Ziemia" napisana została lekko i przyjemnie. Podobał mi się wątek kryminalny, który mocno mnie zaskoczył. Nie jest łatwy do przewidzenia i trudno zgadnąć w którą stronę zostanie poprowadzony. Na uwagę zasługuje relacja, jaka łączy trzy bohaterki. Nie jest to lukrowana przyjaźń, każda z kobiet ma swój charakter i przekonania. Mimo odmiennych opinii potrafią zjednoczyć się i stawić czoła zagrożeniu. Doceniam to, że w tej relacji nie ma fałszu. Autorka postawiła na naturalne przeciwieństwa ich przekonań i charakterów, dzięki czemu wszystko wydaje się bardziej naturalne. Element magii jest istotny, jednak nie przytłacza. Stanowi jeden z głównych motywów, ale pozwala na poznanie osób z nią związanych a nie tylko magii jako ich talentu, który determinuje wybory i ścieżki życiowe. "Niebo i Ziemię" przeczytałam bardzo szybko, jednym tchem. Zróżnicowana dynamika akcji i charakterów bohaterów wciągają i budzą apatyt na więcej.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Z dużymi nadziejami i ciekawością zasiadłam do lektury książki Nory Roberts "Niebo i ziemia", gdyż nigdy wcześniej nie miałam okazji zapoznać się z żadną z jej powieści. A autorka to płodna, jej książki zaś od lat cieszą się dużą popularnością wśród czytelników a ona sama jest nazywana (podobno) ulubioną powieściopisarką Ameryki. Po skończonej lekturze mogę stwierdzić na pewno, że na moją listę ulubionych autorów Nora Robets nie trafi.

"Niebo i ziemia" to przedziwna lektura, której brak fabuły. Nie opowiada ona żadnej historii. Składa się z rozdziałów, które opisują życie trzech bohaterek zamieszkałych na odludnej wyspie zwanej Wyspą Trzech Sióstr. To potomkinie dawnych mieszkanek tego zakątka, które odziedziczyły po nich wyjątkowy dar: są czarownicami posiadającym niezwykłe moce a ich zadaniem jest strzec wyspę i jej mieszkańców przed klątwą rzuconą przed wiekami. Mia, Nell i Ripley muszą działać razem, jednak wzajemne animozje i ukryte pretensje, które mają swe źródło w przeszłości sprawiają iż między kobietami iskrzy. Nie wszystkie też akceptują swą wyjątkowość. Ripley Todd, zastępca szeryfa walczy ze swoim przeznaczeniem. Chce być postrzegana jako twardo stąpająca po ziemi profesjonalistka jednak natury nie da się oszukać. Będzie musiała skonfrontować się sama ze sobą, a iskrą, która uruchomi ten proces będzie pojawienie się na wyspie MacAllistera Booke'a naukowca specjalizującego się w badania zjawisk paranormalnych. Ten przystojny i pełen pasji mężczyzna totalnie zawróci jej w głowie a płomienny romans zmieni życie tych dwoje na zawsze.

Pomijam, że takie historie to nie moja bajka, jednak jestem w stanie docenić dobrze napisany romans, czy ciekawą książkę z gatunku fantasy. "Niebo i ziemia" to niestety bardzo słaba książka, która bazuje jedynie na opisie rodzącej się namiętności między szalonym naukowcem a racjonalną policjantką. Na ironię zakrawa fakt, że w opowieści o magii tej magii tak naprawdę brak. Brak nastroju, klimatu, tajemnicy. Jest za to aparatura przywieziona przez MacAllistera Booke'a do rejestrowania zjawisk paranormalnych i kilka rozbitych wazonów na podłodze.
Toporny jest też język i styl tej powieści: prosty i pozbawiony głębi. Tłumacz musiał płakać jak zlecono mu prace nad tym tekstem. Poszczególne rozdziały to scenki rodzajowe złożone w jedną całość, które nie opowiadają żadnej historii.

Dobrnęłam do końca tej książki z wielkim trudem i z pewnością nie sięgnę już po żadną książkę Nory Roberts.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

✨️"Korzenie magii tkwią w sercu. I tam rodzi się moc, której światło rozjaśnia ciemności, a radość wiedzie nas do celu. By ochraniać i bronić, by żyć."

✨️Niecały miesiąc temu miałam okazję przeczytać pierwszy tom cyklu "Wyspa Trzech Sióstr" Nory Roberts, który z resztą bardzo przypadł mi do gustu. Tym razem przedstawiam Wam drugą część pod tytułem "Niebo i ziemia", gdzie główną bohaterką nie jest już Nell, tak jak poprzednio, ale kolejna z sióstr- Ripley Todd. Już poprzednim razem bardzo spodobał mi się styl pisania autorki, która do całej tej opowieści wprowadziła magię nie tylko słowami, ale przede wszystkim niepowtarzalnym klimatem, który dawał się odczuć podczas czytania.

✨️Ripley Todd, jako zastępczyni szeryfa wiedzie dość spokojne i satysfakcjonujące życie. Kobieta nie ukrywa jednak, że moce, które posiada są dla niej bardziej udręką aniżeli czymś, co mogłoby podnieść komfort jej egzystencji. Stara się więc za wszelką cenę ukrywać swoje nadprzyrodzone zdolności, a najlepiej w ogóle nie musieć ich używać. Wszystko zmienia się jednak, gdy na wyspę przybywa MacAllister Booke, który decyduje się zbadać, czy krążące od wielu lat pogłoski o żyjących tam czarownicach, mają w sobie choć cień prawdy.

✨️"Niebo i ziemia" to książka, która podobała mi się o wiele mniej niż poprzedni tom, którego główną bohaterką była Nell. Czytając i zarazem zbliżając się też ku końcowi, miałam wrażenie, jakby "niebezpieczeństwo", które tym razem pojawiło się na wyspie, było w pewien sposób nijakie. Same główne bohaterki całkiem szybko poradziły sobie z całą sytuacją. Przez to też nie czułam już tego podekscytowania i z czasem narastającego napięcia, jak w przypadku pierwszego tomu. Mimo tego, że sposób pisania autorki się nie zmienił, mam wrażenie, że w książce po prostu mało się działo i dlatego też cała historia bardzo szybko zaczęła nudzić.

✨️Ripley Todd sama w sobie, to bardzo ciekawa postać, lecz zdaje się, że autorka nie wykorzystała w pełni jej potencjału. Samo zagrożenie, które tym razem dotknęło siostry, jest w dalszym ciągu bardzo mocno powiązane z samą Nell, która w tym tomie nie jest już główną bohaterką. Ja osobiście bardziej wolałabym zobaczyć Ripley, która tym razem zmaga się ze swoimi własnymi demonami, a nie tymi, które od lat dręczą kogoś innego. Z drugiej strony jednak warto zauważyć, że kobieta ta przechodzi bardzo dużą przemianę na kolejnych stronach książki. Żeby pomóc komuś innemu musi bowiem przełamać swoje dotychczasowe lęki czy przekonania oraz zajrzeć w głąb siebie, gdzie od dawna skrywana magia wręcz prosi się o uwolnienie.

W kolejnej powieści Nory Roberts, "Niebo i ziemia", czytelnicy zostają zaproszeni do magicznego świata Wyspy Trzech Sióstr – urokliwej kryjówki dla trzech zalęknionych czarownic: Nell, Ripley i Mii. To druga część serii, niestety, nie czytałam pierwszej, ale sporo wywnioskowałam z treści części drugiej. Mimo pozornego spokoju, każda z bohaterek żyje w ukryciu z powodu prześladowań i niesamowitych mocy, jakie posiada. Los sprawia, że ich drogi krzyżują się z tajemniczym MacAllisterem Booke'm, który przybywa na wyspę, aby zbadać pogłoski o magii.

Główną bohaterką jest Ripley Todd, zastępczyni szeryfa, która stara się prowadzić spokojne życie. Choć stara się ukryć swoje moce, nie może nad nimi zapanować. Jej postać jest wyrazista i pełna wewnętrznej siły, jednak obdarzona słabościami, co czyni ją bardziej ludzką i bliską czytelnikowi.

Kiedy Booke pojawia się na wyspie, Ripley nieufnie podchodzi do jego obecności, a także do celu jego przyjazdu. W miarę jak ich relacje ewoluują, odkrywamy zawiłości emocji i konfliktów wewnętrznych, które nadają historii głębię i autentyczność.

Autorka zachowuje odpowiedni balans między elementami romansu a tajemnicy, co przyciąga uwagę czytelnika. Miłość, która rodzi się między Ripley a Booke'm, jest jednocześnie piękna i obarczona niepewnością z powodu klątwy, która wisi nad Wyspą Trzech Sióstr. Czy miłość ta zdoła przetrwać, gdy na wyspę powróci zło?

Roberts mistrzowsko konstruuje narrację, wciągając czytelnika w pełen zagadek i magii świat. Czarujący opis wyspy, jej tajemniczych zakamarków i magicznych właściwości sprawia, że czytelnik od razu przenosi się do tego magicznego miejsca. Charakteryzacja bohaterów jest głęboka i złożona, co pozwala zrozumieć ich lęki, marzenia i motywacje. Ripley jako zastępczyni szeryfa to postać silna i niezależna, a jednocześnie zmagająca się z własnymi słabościami, co czyni ją bardzo realistyczną i łatwą do polubienia.

Nora Roberts, jak zawsze, zachwyca pięknym i sugestywnym językiem, który płynnie prowadzi fabułę i pozwala na głębsze wczucie się w emocje bohaterów.

Podsumowując, "Niebo i ziemia" to wciągająca powieść, która łączy elementy romansu, fantasy i magii, tworząc magiczną opowieść o miłości, sile, poświęceniu i walce z przeciwnościami losu. Pełna wyrazistych postaci, mistycznego klimatu i nieoczekiwanych zwrotów akcji, ta książka z pewnością spełni oczekiwania zarówno miłośników romansów, jak i fantasy. Warto dać się porwać w wir magii i odkryć, czy Wyspa Trzech Sióstr zostanie ocalona czy przeklęta na zawsze.

"Legenda" to powieść napisana przez znaną autorkę Nora Roberts, która słynie z tworzenia historii pełnych magii, romansu i tajemnic. Jej talent do konstruowania nastrojowych opowieści przyciąga liczne grono czytelników na całym świecie.

W centrum "Legendy" znajdują się trzy zalęknione czarownice — Nell, Ripley i Mia — które znalazły schronienie na Czarodziejskiej Wyspie Trzech Sióstr, uciekając przed prześladowaniami. Mimo znalezienia spokoju na wyspie ich życie nie jest wolne od trudności. Teraz muszą stawić czoła dawnym klątwom i ocalić wyspę, której los jest zagrożony.

Ripley Todd, zastępczyni szeryfa, ma wewnętrzny konflikt - posiada niezwykłe moce, które jednocześnie ją przerażają. Stara się je ukryć, ale nie potrafi ich kontrolować. Gdy na wyspę przybywa MacAllister Booke, który ma zbadać plotki o magii, Ripley odnosi się do niego z wrogością. Jednak między nimi rodzi się romans, a ich losy splatają się w niezwykły sposób.

Nora Roberts tworzy w "Legendzie" tajemniczą atmosferę, w której magia miesza się z realnym światem. Opisuje urok wyspy i jej mieszkańców w sposób, który pozwala czytelnikowi przenieść się w magiczne miejsce. Elementy paranormalne są zręcznie wplecione w fabułę, tworząc niezwykłą mieszankę romantyzmu i fantazji.

Mimo wszystkich tych zalet, "Legenda" ma swoje wady, które wpływają na ocenę 4/10. Czasami historia może wydawać się przewidywalna, a relacje między bohaterami nie zawsze są dostatecznie rozbudowane. Ponadto pewne wątki mogą być nieco schematyczne i nie zaskakiwać czytelnika.

Jednakże, dla fanów romansów z elementami magii i tajemniczości, "Legenda" może stanowić interesującą lekturę. Autorka wciąga czytelnika w świat czarów i namiętności, oferując chwilę odskoczni od codzienności. Pomimo pewnych niedociągnięć, powieść Nora Roberts wciąż trzyma poziom i dostarcza rozrywki dla wielbicieli tego gatunku literatury.

• Nora Roberts
  • Romans