Marvel 1602
komiks
komiksy
angielski
Szufe

All's not well in the Marvel Universe in the year 1602 as strange storms are brewing and strange new powers are emerging Spider-Man, the X-Men, Nick Fury, Dr. Strange, Daredevil, Dr. Doom, Black Widow, Captain America, and more appear in the waning days of the reign of Queen Elizabeth. As the world begins to change and enter into a new age, Gaiman weaves a thrilling mystery. How and why are these Marvel stars appearing nearly 400 years before they're supposed to? Collects Marvel 1602 #1-8.

źródło opisu: http://marvel.com/comic_books/collection/2042/marv...(?)

źródło okładki: http://marvel.com/comic_books/collection/2042/marv...»

Yave | 2014-10-02
Przeczytana: 02 października 2014

Umieścić marvelowskich bohaterów w dawnych dziejach Anglii? Tylko Gaiman mógł wpaść na taki pomysł. I tylko Gaiman mógł tak świetnie go przedstawić. Kapitalna intryga, cały wachlarz spiskujących postaci, dobry jest złym, zły dobrym, bezbronny niszczycielem, potężny bezsilnym; powolne odkrywanie w jaki sposób superherosi radzą sobie bez swoich strojów, maszyn, broni; zwroty akcji (szczególnie ten JEDEN!), puszczanie oka dla zaznajomionych czytelników, ale i tak największą przyjemność czerpałem z tego, jak Gaiman męczył mnie w sprawie Petera Parkera, nienawidzę Cię za to, Neil! :D

Adam | 2014-12-06
Przeczytana: 2014 rok

Nie wszystko Gaiman co się świeci.

Zwykle sięgam po wszystko co napisał Gaiman. Z zamkniętymi oczami. Bez dyskusji. I generalnie trafiam dobrze. Jednak o tym dziele będę chciał jak najszybciej zapomnieć. Wynika to jednak nawet nie tyle z przeciętnej historii, niemrawych dialogów, rwanych akcji i wątków, ale z tego że to jest komiks, który dedykowany jest dla czytelników z Anglii i USA.

Bo oto popularni bohaterowie z kanonu marvelowskiego zostali wplątani w polityczno-historyczne gry świata z 1602 roku. Koncept ciekawy, ale tak mocno korzeniami zaparty w rozumieniu oddziaływania tych postaci na masową kulturę USA, że spoza spoza tych krajów czytelnik nie będzie mógł się odnieść do jego wartości dodatniej.

Oceniam go jednak, ponieważ został wydany w Polsce i ocenę tę daje ku przestrodze.

DarkStar | 2015-05-01
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Wychowałem się na komiksach TM-Semic i komiksach w ogóle. Jako dziecko wręcz je pochłaniałem, a moją ulubioną serią był "X-MEN". Potem odkryłem książki i komiksy poszły w odstawkę. Po kilkunastu latach pomyślałem, że sprawdzę czy coś się zmieniło. Sięgnąłem po krótką serię "1602" głównie ze względu na nazwisko scenarzysty, tj. Neila Gaimana, którego cenię jako autora książek (chociaż nadal muszę sprawdzić jego komiksowe opus magnum, tj. "Sandmana"). Pierwsze trzy, może cztery zeszyty, były całkiem interesujące - podobały mi się realia historyczne, potem doceniłem sposób w jaki Gaiman przeniósł znanych bohaterów Marvela do roku 1602. Wyszło to nieźle. Ale dalej było już gorzej, nie obyło się bez facepalmów, a Doktor Doom vel Otto von Doom, to maksymalnie sztampowe przedstawienie "tego złego". No i to nazwisko, litości... Potem pojawiły się jakieś kosmiczne bzdury i czytałem już na siłę. Ostatniego zeszytu nie przeczytałem, bo skończył mi się abonament Marvel Unlimited i tak bardzo...

Kapelan | 2014-09-18
Na półkach: Marvel, Przeczytane, Posiadam, Komiks
Przeczytana: 17 września 2014

Przeniesienie współczesnych, komiksowych bohaterów do siedemnastowiecznej rzeczywistości to naprawdę karkołomny wyczyn. Neil Gaiman dokonał tu niemożliwego- nie tylko zręcznie przeniósł do elżbietańskiej Europy postacie i relacje między nimi, ale także stworzył interesującą fabułę, która spaja przedstawiony świat i nie przekracza granicy absurdu.

LoboBathory | 2017-01-03
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Nie sądziłam, że Gaiman może zrobić coś takiego. Czuję się oszukana, zdradzona i w jakiś sposób skrzywdzona. To jest najgorsze Marvelowskie AU jakie czytałam, licząc łącznie z blogaskowym fanfiction.

Przetworzenie postaci w realiach wiktoriańskiej Anglii płaskie i miałkie, jakby rzucać pomysłami na chybił trafił. Część rozwiązań jest po prostu obraźliwa, Magneto jako mistrz inkwizycji czy Steve Rogers udający Indianina… To ostatnie było po prostu niesmaczne. Reszta raczej sztampowa, Fury nawet pasuje do epoki, Strange nie jest nawet w połowie tak ciekawy jak John Doe. Fantastyczna Czwórka wychodzi stosunkowo najlepiej. Generalnie widać, że Marvel dał Gaimanowi wytyczne, z którymi ten sobie nie poradził.

Uważam, że dobrą miarą sprawdzenia, czy ktoś jest cwanym scenarzystą jest Natasza Romanoff. Ponieważ to najciekawsza i najtrudniejsza postać w uniwersum Marvela, ale tylko ktoś inteligentny jest w stanie to rozpoznać. I scenariusz jest na tyle dobry, na ile dobra jest jego...

Czas na komiks | 2015-02-17
Na półkach: Przeczytane, Paweł, Mariusz, WKKM

Majstersztyk, to słowo, jako pierwsze pojawiło się w moich myślach jeszcze w trakcie lektury najnowszego tomu Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. „1602” bo o ten album tu chodzi to dzieło kompletne zarówno pod względem genialnego scenariusza jak i świetnych ilustracji. Pomysł na przedstawienie historii superbohaterskiej w czasach wielkiej inkwizycji od samego początku bardzo mnie zaintrygował. Tym bardziej przedstawienie tak wielu znanych postaci ze świata Marvela w kreacji średniowiecznej wprost rzuciło mnie na kolana. Odnajdywanie ukrytych smaczków, domysły kogo mogą tyczyć się pewne metafory i przenośnie bardzo mocno wciąga i angażuje czytelnika. Dzięki temu już od pierwszych stron dostajemy opowieść tak bardzo wciągającą, że za oknem naszego domu mógłby rozpętać się istny Ragnarok, a my nie oderwalibyśmy wzroku od kadrów tego komiksu. A przynajmniej ja miałem takie odczucia.

Cała recenzja na naszym blogu:

Oceniał: Paweł

Maciej Domagała | 2016-07-27

1602 to niesamowite działo – Marvelowskie, ale jednocześnie jakby zupełnie oderwane klimatem od innych tytułów tego wydawnictwa. Wciągająca fabuła pełna zwrotów akcji, piękne rysunki a także postaci Marvela w niespotykanych dotąd rolach, których identyfikowanie sprawia mnóstwo frajdy. Minusy? Chciałoby się więcej czarnych charakterów z tego uniwersum, choć należy pamiętać, że recenzowany tu album to dopiero preludium do tego fantastycznego świata! Serdecznie polecam.

Zapraszam też do recenzji

karmazyna | 2012-02-08
Na półkach: Przeczytane, Pragnę mieć

Pragnę mieć, ale tylko po angielsku.

Gitarą Rysowane | 2017-07-23
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Typowa dla brytyjskiego autora opowieść, w której bada on naturę samego procesu opowiadania, tworząc przy tym intrygującą rzeczywistość rozwijaną przez innych autorów pracujących dla wydawnictwa Marvel.

leopold | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Dobra pozycja, ale wole współczesne klimaty- siedemnasty wiek to trochę zbyt retro. Kreska ładna ten sam autor co w Genezie Wolverina. Raczej nie wrócę w przyszłości do tej historii.