W drodze do domu

Abigail

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/236037

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/236037

christmas2 | 2015-04-07

Wspaniała! Piękna, szczera, mocna, prawdziwa. Autobiografia ubrana w opowiadania-wpomnienia. Od pierwszych stron pojawia się pytanie - czy tak było naprawdę? Tak, tak było. Nas uczono o krzywdach wojennych ze strony Niemców, o okrutnych Ukraińcach mówiono tylko po domach. A tu jest coś więcej niż prawda historyczna - prawda rzeczywistych, osobistych doświadczeń. Wołyń. Robota u bauera. Przesunięcie granic. Osadnictwo na "Ziemiach Odzyskanych". Zwykłe, nielekkie życie. Walka codzienna. I pisanie - przeznaczenie, terapia, świadectwo.
Książka napisana z wielkim wyczuciem stylu, prostota opisów uderza jak w książkach Hanny Krall. Mało jeszcze wiemy o rzezi wołyńskiej. O losach tych, których znamy, którzy żyją wśród nas, stoją obok nas w kolejce - a są tak bogaci w doświadczenia, o których nie chcielibyśmy śnić. Jeszcze jest czas wysłuchać, zapytać, zapamiętać, "ocalić od zapomnienia". Chylę czoło i dziękuję, pani Janino!

Paulina Kwiatkowska | 2012-11-24

,, W drodze do domu to fascynująca opowieść o życiu, uczuciach, emocjach i wartościach, które w życiu są najważniejsze, z wielką historią w tle. Ucieczka z rodzinnej wsi, przymusowa praca w Niemczech, powrót do kraju i osiedlenie się na Ziemiach Odzyskanych, trudna relacja z rodzicami i niespełnione marzenia, despotyczny mąż, choroby i wreszcie powrót do ukochanej twórczości. To wszystko przeżyła Julka, główna bohaterka książki, której losy są odzwierciedleniem życia autorki. W tej historii jak w soczewce skupiają się losy tysięcy Polaków, którzy zmuszeni byli uciekać z Wołynia przed niechybną śmiercią z rąk ukraińskich nacjonalistów. " Tekst z okładki

Janina Zimirska urodziła się 4 marca 1942 roku we wsi Głęboczek. W 1947 roku przybyła z rodziną na ziemie głogowską, osiedlając się w Wilczynie. W latach 1949-1956 uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Grębocicach. Naukę kontynuowała w Liceum Pedagogicznym w Nowej Soli. Przez wiele lat pracowała jako kierowniczka sklepu. Od...

catalinka | 2013-01-06

Historia oparta na faktach i akcja rozgrywająca się w dużej części w latach wojennych sprawiły, że wręcz nie mogłam się doczekać swojego egzemplarza od wydawnictwa i momentu, w którym będę miała czas na czytanie tej powieści. Moje pozytywne podejście potęgował fakt, że Janina Zimirska jest autorką wielu publikacji, więc wiedziałam, że mogę się spodziewać prawdziwego kunsztu pisarskiego. W swoim dorobku ma takie pozycje jak m.in. "Historia cała o tym, jak Zima ślub z Mrozem brała", "W starej dziupli… W starym drzewie…", "O dwóch braciach z Wietszyc", "W międzyczasie". Ja jednak spotkałam się z tą autorką po raz pierwszy.

O wojnie i jej okrucieństwach mówi się wiele, ale temat zbrodni na Wołyniu jest rzadko poruszany. Młode pokolenie nie wie zbyt dużo o mordzie Ukraińców na Polakach i właśnie takie wspomnienia mogą nam przybliżyć te wydarzenia. Przenieśmy się więc do lat 40. ubiegłego wieku... Rodzina spędza popołudnie w domu, gdy nagle wpada grupa uzbrojonych ludzi. Ustawiają...

olik55 | 2016-04-20
Przeczytana: 2014 rok