Blask świętości. Nieznane wspomnienia o Janie Pawle II

Wydawnictwo: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna "ADAM"
83-7232-719-X
religia
Amiel

Najnowsza książka Krzysztofa Tadeja „Blask świętości” – to wywiady z przyjaciółmi i bliskimi znajomi Jana Pawła II. Osoby te znały Ojca Świętego w różnych okresach jego życia. Opowiadają bardzo często o nieznanych do tej pory wydarzeniach i rozmowach z Janem Pawłem II. „O tym jeszcze nie mówiłem…” – to cytat z pierwszego wywiadu w książce z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem. Osobisty sekretarz...

„O tym jeszcze nie mówiłem…” – to cytat z pierwszego wywiadu w książce z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem. Osobisty sekretarz papieża zdradza kulisy wyjazdów Ojca Świętego poza Watykan. O tych wyjazdach nikt wówczas nie wiedział. Kard. Dziwisz opowiada również o niespodziewanych zachowaniach wiernych podczas spotkań z Papieżem, a także o zaskakujących zachowaniach… Ojca Świętego na przykład podczas papieskich pielgrzymek.
Kard. Dziwisz wyjaśnia m. in.: czy o. Pio przepowiedział Karolowi Wojtyle, że zostanie papieżem, a także czy istnieją niepublikowane jeszcze rękopisy Jana Pawła II. Mówi o tym, jak odpoczywał Jan Paweł II – jakie czytał książki, gazety, jakie oglądał programy telewizyjne.
W książce o Janie Pawle II mówią również:
ks. kard. Franciszkiem Macharskim – były metropolita krakowski; ks. abp Jan Martyniak - metropolita przemysko-warszawski Kościoła bizantyjsko – ukraińskiego /greckokatolickiego/; ks. abp Tomasz Peta - metropolita archidiecezji Świętej Maryi w Astanie – stolicy Kazachstanu; ks. bp Ignacy Jeż - biskup senior diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej; ks. bp Jerzy Mazur - ordynariusz diecezji ełckiej; ks. bp Edward Materski - – biskup senior diecezji radomskiej; ks. infułat Janusz Bielański - proboszcz parafii św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu w Krakowie. ks. prałat Jakub Gil - – proboszcz parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach; ks. infułat Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny tygodnika „Niedziela; ks. Adam Boniecki – redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”; o. Jerzy Tomziński - były generał zakonu paulinów i przeor Jasnej Góry; ks. Mirosław Drozdek - proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem; Maria Okońska – współzałożycielka Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła nazywanego „Ósemką”. , prof. Andrzej Połtawski - prof. dr hab. filozofii, emerytowany profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, członek Papieskiej Rady ds. Rodziny; prof. Stanisław Szuszkiewicz - – były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi /1991 – 1994/, de facto pierwszy prezydent niepodległej Białorusi. Doktor nauk fizycznych, członek Białoruskiej Akademii Nauk. prof. Jerzy Janik – profesor fizyki, organizator spotkań naukowców z Janem Pawłem II w jego letniej rezydencji w Castel Gandolfo , uczestnik wypraw turystycznych z ks. Karolem Wojtyłą. Marek Skwarnicki – pisarz, publicysta, poeta. Uczestnik papieskich pielgrzymek Jana Pawła II do Meksyku, Filipin, Japonii, Kanady i Australii. Autor rozważań Drogi Krzyżowej odprawionej przez Jana Pawła II w Coloseum w 1989 r. Teofil Bojeś – kolega z lat szkolnych Karola Wojtyły, Karola Wojtyły. Razem uczyli się w Państwowym Gimnazjum im. Marcina Wadowity w Wadowicach Kazimiera Kwiecińska - nauczycielka biologii. Żona Marka Wiadrowskiego /zm. w 1978 r./, który był ciotecznym bratankiem Jana Pawła II. Józef Mucha – przez 16 lat kierowca Karola Wojtyły.

źródło opisu: Oficjalna strona internetowa wydawnictwa Adam

źródło okładki: Oficjalna strona internetowa wydawnictwa Adam

Amiel | 2017-01-27
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Wspomnienia o Janie Pawle II. Ważne uzupełnienie wiedzy o papieżu. Barwne, z wieloma anegdotami rozmowy m. in. z bp Ignacym Jeżem, ks. infułatem Januszem Bielańskim czy o. Jerzym Tomzińskim. Nowe, nieznane wspomnienia.

Garbos | 2015-09-07
Przeczytana: 07 września 2015