Moja Warmia

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Retman
978-83-62552-52-8
popularnonaukowa
Martyn

Ta książka - mówi autor - to opowieść o krainie mojego dzieciństwa. O jej smakach i zapachach, dniu powszednim i świętach, ludziach i wydarzeniach, radościach i smuteczkach, czasie nieustannej nauki, ale i beztroskiej zabawy. "Moją Warmię" napisałem z tęsknoty za tamtą krainą. Bo ja tęsknię za tamtą, prawdziwą wsią, pachnącą sianem i obornikiem, podwórkiem z grzebiącymi w piachu kurami, taplającymi się w kałużach kaczkami, mlekiem prosto od krowy, wieczornymi rozmowami domowników przy kuchennym stole lub na ławeczce przed domem. Tęsknię za tamtą Warmią. Opowieść Edwarda Cyfusa o życiu codziennym Warmiaków w XX wieku uzupełniają i zdobią zdjęcia archiwalne oraz znakomite fotografie Mieczysława Wieliczko i Ryszarda Boguckiego. "Moją Warmię" pięknie opracował graficznie Robert Maciej. Redaktorem tomu jest Małgorzata Mierzwa. "Moja Warmia" podzielona jest na pięć rozdziałów. Pierwszy z nich traktuje o gburstwie (gospodarstwie), pozostałe opisują życie Warmiaków w czterech porach roku. Tekst opatrzony został słownikiem wyrazów gwarowych.

Miss_Bovary | 2015-09-02
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Na taką książkę czekałam, takiej książki szukałam...znalazłam, kupiłam i... całkowicie mnie pochłonęła.

Jestem zauroczona i zachwycona. Warmię po prostu kocham miłością bez granic (Warmiaczką niestety nie jestem) i choć autor faktycznie opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym właśnie na warmińskiej wsi, moim zdaniem, jest to książka uniwersalna, która spodoba się wszystkim osobom, tęskniącym za dawnym, wprawdzie ciężkim, ale o ileż mniej skomplikowanym życiem, gdy wszystko było o wiele prostsze, a uniwersalne prawdy stanowiły coś oczywistego i niepodważalnego.

Napisana nieskomplikowanym i bardzo przystępnym językiem, podzielona zgodnie z następującymi po sobie porami roku książka, opowiada o prostej codzienności na warmińskiej ( i nie tylko) wsi sprzed kilkudziesięciu lat. Czym ludzie się zajmowali, co jedli, jak spędzali święta, jak żyli? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziemy w opowieści E. Cyfusa.

To przepiękna osobista historia, przepełniona tęsknotą za cudownymi...

Martyn | 2012-09-23
Przeczytana: 23 września 2012

Wspaniała opowieść o warmińskiej wsi. To niesamowite, móc porównać dzisiejsze czasy do tych dawnych i dojść do wniosku, że wiele tradycji jeszcze się praktykuje. To, że wiele ich przetrwało może znaczyć, że nadal Warmiacy istnieją i stanowią wspaniały krąg kulturowy.

kr0peczka | 2015-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2015