angielski
Sophie

What could be scarier than the first day of school? How about a crash course in the paranormal from Charlaine Harris and Toni L. P. Kelner, editors of Home Improvement: Undead Edition? Your worst school nightmares—taking that math test you never studied for, finding yourself naked in school assembly, not knowing which door to enter—will pale in comparison to these thirteen original stories that take academic anxiety to whole new realms.

In #1 New York Times bestselling author Charlaine Harris’s story, "Playing Possum," Sookie Stackhouse brings enough birthday cupcakes for her nephew's entire class but finds she's one short when the angry ex-boyfriend of the school secretary shows up.

When her guardian, Kate Daniels, sends her undercover to a school for exceptional children, teenaged Julie learns an all-new definition of "exceptional," in New York Times bestselling author Ilona Andrews's "Magic Tests."

For those who like fangs with their forensics, New York Times bestselling author Nancy Holder offers "VSI," in which FBI agent Claire is tested as never before in a school for Vampire Scene Investigation.

And in New York Times bestselling author Thomas Sniegoski's "The Bad Hour," Remy Chandler and his dog Marlowe find evil unleashed in an obedience school.

You'll need more than an apple to stave off the creatures in these and nine other stories. Remember your first lesson: resistance is fruitless!

Includes stories by: ILONA ANDREWS, AMBER BENSON, RHYS BOWEN, MIKE CAREY, CHARLAINE HARRIS, DONALD HARSTAD, STEVE HOCKENSMITH, NANCY HOLDER, FAITH HUNTER, TONI L.P. KELNER, MARJORIE LIU, JONATHAN MABERRY, THOMAS SNIEGOSKI

źródło opisu: http://us.penguingroup.com

źródło okładki: http://us.penguingroup.com

aneksa | 2015-04-30

Opowiadanie Ilony Andrews - "Magic Tests".
Jak dla mnie jest to najmniej udane dzieło autorów. Nie twierdzę, że jest złe ale to już nie ten sam poziom. Może powodem jest fakt, że główną bohaterką jest Julie, która mimo, że przejęła styl bycia Kate to jednak nią nie jest. Jest taką jej mini wersją, bardzo młodą i czegoś jej jeszcze brakuje. Pomysł nie najgorszy ale zabrakło mi wow.
Najlepszym dodatkiem jest postać Yu, którą poznaliśmy w „magia śni”.

yohoho | 2013-11-16
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Magic Tests by Ilona Andrews -Kate Daniels 5.3
Opowiadanie o Julie w szkole.

books-with-passion | 2016-12-05
Na półkach: Fantasy, Przeczytane, 2016