Kot czarownicy. Demon osobisty w Anglii wczesnonowożytnej

Wydawnictwo: Universitas
historia
Kuba

Książka Pawła Rutkowskiego 'Kot czarownicy. Demon osobisty w Anglii wczesnonowożytnej' poświęcona jest przybierającym kształt zwierząt demonom, które miały towarzyszyć i służyć osobom oskarżanym o uprawianie czarów w czasie angielskich polowań na czarownice w okresie wczesnowożytnym (XVI-XVIII w.). Powszechna i uporczywa wiara w istnienie i działanie demonicznych zwierząt, pozostających w osobistej relacji z czarownicami, w imieniu których wyrządzały krzywdę bliźnim, była jednym z podstawowych składników ówczesnej magicznej wizji świata. Autor rekonstruuje znaczenia przypisywane demonom osobistym w dawnej kulturze angielskiej, umieszczając jednocześnie dzieje tego motywu kulturowego w szerszym kontekście kultury europejskiej.

źródło opisu: http://www.universitas.com.pl/

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/