AstroNautilus 5/2012 (21)

Wydawnictwo: Astro Nautilus
czasopisma
A--

Temat specjalny Misja Mars Science Laboratory Mars, zaraz po Ziemi i Księżycu, jest najlepiej przebadanym ciałem Układu Słonecznego. Mimo tego wciąż intryguje i skrywa wiele tajemnic. Niezwykły łazik Curiosity w ramach misji Mars Science Laboratory postara się jeszcze bardziej przyjrzeć Czerwonej Planecie. Jak będą wyglądały badania, jakimi instrumentami posługuje się Curiosity, gdzie...

Temat specjalny
Misja Mars Science Laboratory

Mars, zaraz po Ziemi i Księżycu, jest najlepiej przebadanym ciałem Układu Słonecznego. Mimo tego wciąż intryguje i skrywa wiele tajemnic. Niezwykły łazik Curiosity w ramach misji Mars Science Laboratory postara się jeszcze bardziej przyjrzeć Czerwonej Planecie. Jak będą wyglądały badania, jakimi instrumentami posługuje się Curiosity, gdzie wylądował łazik i dlaczego właśnie tam, po co w ogóle badamy Marsa? Odpowiedzi znajdziesz na dwudziestu marsjańskich stronach AstroNautilus.

Sojuzem dookoła Księżyca

Statki Sojuz regularnie kursują z Ziemi do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mają jednak w swej historii epizod znacznie bardziej rozpalający wyobraźnie - wyprawę do Księżyca. Pojawił sie też pomysł, by Sojuz powrócił w księżycowe okolice. I to z załogą na pokładzie!

Stałe paliwa rakietowe

Nie sposób sięgnąć orbity bez rakiety kosmicznej. Ta zaś nie mogłaby działać, gdyby nie była zasilana paliwem rakietowym. Historycznie najstarszym rodzajem paliw są paliwa stałe. Ale czym one właściwie są, czym się charakteryzują? Odpowiedź da wycieczka w świat kosmicznej chemii.

Szukając wiatru w polu

Wiejąc w twarz, potrafi skutecznie zniechęcić do wędrówki, wiejąc w żagle niesie niemal na koniec swiata. Wiatr, bo o nim mowa, to jeden z najważniejszych elementów klimatu. Choć nie można go zobaczyć, istnieją techniki pozwalające na obserwacje wiatru z orbity.

Anomalia południowoatlantycka

Dziennik misji Dawn: Pożegnanie z Westą

Śledzimy pasażerów Vegi

PW-Sat sześć miesięcy po starcie

Misje planetarne w Układzie Słonecznym

• Głęboka Próżnia
  • Gala-Dalí
  • Nocny ogrodnik
  • Tekst
  • Ktoś na górze mnie nienawidzi
  • W restauracji

8,38 (26 ocen i opinii)
Wszyscy powinniśmy być feministami
Chimamanda Ngozi Adichie

8,09 (75 ocen i opinii)
Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
Norman Davies

8,67 (3 ocen i opinii)
Tekst
Dmitry Glukhovsky

7,6 (78 ocen i opinii)
Ktoś na górze mnie nienawidzi
Hollis Seamon

8 (1 ocen i opinii)