Przezroczysta fabryka dusz

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Panna Temple, doktor Svenson i kardynał Chang". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
The Dark Volume
steampunk
przygodowa
Malwina

W alternatywnym świecie wiktoriańskim kilku biznesmenów i alchemików usiłuje zdobyć władzę absolutną wykorzystując szczególnie właściwości niebieskiego szkła, umożliwiającego całkowite podporządkowanie ofiar poprzez proces transformacji. Ich plany usiłuje pokrzyżować grupka bohaterów znanych z poprzedniego tomu („Szklane księgi porywaczy snów”): Celeste Temple, porzucona przez narzeczonego, który przeszedł ten proces, niebezpieczny zabójca zwany Kardynałem oraz lekarz okrętowy, doktor Abelard Svenson. „Dark Volume” rozpoczyna się w tydzień po wydarzeniach kończących pierwszy tom cyklu. Wprawdzie nasi bohaterowie uszli z życiem z katastrofy sterowca, lecz zwycięstwo jest jeszcze odległe, gdyż tajemnica niebieskiej glinki wciąż jest powodem politycznych machinacji i korupcji w najwyższych kręgach władzy. Ponadto dotychczasowe zmagania wywarły piętno na wszystkich bohaterach: leżącą w gorączce pannę Temple dręczą cudze wspomnienia nabyte w wyniku kontaktu z jedna ze szklanych ksiąg, Kardynała Changa przygnębia utrata ukochanej Angielki oraz nieufność mieszkańców rybackiej wioski, w której znaleźli schronienie, a doktor Svenson stara się wyleczyć pannę Temple i odwrócić podejrzenia od Kardynała, jednocześnie zmagając się z swoim budzący się uczuciem do owdowiałej pani Dujong. Wkrótce okoliczności rozdzielają czwórkę – Chang musi stawić czoło pościgowi wysłanemu przez skorumpowaną Rade Królewską, doktor Svenson usiłuje rozwiązać zagadkę serii okrutnych morderstw sugerujących, że nie wszyscy wrogowie zginęli w tonącym sterowcu… Panna Temple i Eloise również opuszczają wioskę w nadziei, że odnajdą Changa i doktora – jeśli zdołają wymknąć się nieprzyjaciołom.

źródło opisu: http://www.empik.com/przezroczysta-fabryka-dusz-da...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Shimik | 2015-03-04

Poza wizualnie fajną okładką nie widzę w tej książce niczego ciekawego!! Na szczęście kupiłem ją w Biedronce za jakieś grosze więc nie ma czego żałować:)

Akasha89 | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Drugi tom napisany lepiej od pierwszego. Akcja galopuje, nie bardzo dając odsapnąć. Wciąga niesamowicie. Intryga się coraz bardziej komplikuje, a trzeciego tomu, jak na złość, w Polsce jeszcze nie wydano. Pozostaje mi tylko czekać z nadzieją, że 3 tom zostanie w ogóle w Polsce wydany i będę mogła się dowiedzieć co stało się dalej z panną Temple, Kardynałem Changiem, doktorem Svensonem, hrabiną di Lacquer-Sforza i resztą.

Owczy | 2015-08-08
Przeczytana: 26 lipca 2015

Udana kontynuacja genialnej powieści „Szklane księgi porywaczy snów”, równie dobra, a momentami nawet lepsza. Struktura, charakter i klimat książki pozostał wierny pierwszej części. W zasadzie zmieniły się tylko lokacje, a cała reszta pozostała taka sama. Znów mamy do czynienia z bohaterami o bardzo zróżnicowanych charakterach w których skórach autor doskonale się odnajduje pisząc w sposób tak autentyczny jakby za każdym razem opisywał siebie. Poznajemy kolejne ich cechy, wewnętrzne dylematy, utrwalamy w sobie ich dokładnie namalowany przez Dahlquista obraz, emocjonujemy się ich przygodami. Również antybohaterowie zostali nakreśleni dokładniej i zyskali w tej części trylogii ludzką twarz dodatkowo wstrząsając bez mieszania i tak zakręconą już fabułą. Doskonale się bawiłem przy „Przezroczystej fabryce dusz”. Książka poprzez swój mix gatunkowy i język jest specyficzna i może być nieprzystępna dla niektórych, mi jednakże ta specyfika odpowiada i z nadzieją czekam na przetłumaczenie...

Ciężko jest mi ocenić tę pozycję, zwłaszcza, że z jednej strony widzę, iż autor musiał się nieźle napracować i nagimnastykować nad tym, aby to wszystko połączyć w jedną w miarę logiczną całość, a z drugiej mam świadomość, że nijak nie spełnia ona moich nawet najmniejszych oczekiwań. Możliwe, że niektórzy lubią takie „gatunki w gatunkach”, jednak ja już wiem, że za tym ewidentnie nie przepadam, zwłaszcza, że ciężko mi się w czymś takim odnaleźć. Może kiedyś spróbuję jeszcze raz takiego mixu, jednak wiem, że na pewno nie w najbliższej przyszłości.

Himitsu | 2014-09-07
Przeczytana: 15 lipca 2014

Kontynuacja na miarę pierwszej części. Trudno było oderwać się od czytania

| 2013-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2013