Potęga nadziei

Tłumaczenie: Grażyna Kożusznik
Cykl: Dziedzictwo Marty (tom 1)
Wydawnictwo: Szaron
Her Mother's Hope
kuzynka

Pierwsza z dwóch części sagi Francine Rivers przedstawia trudne relacje pomiędzy kilkoma kolejnymi pokoleniami matek i córek. Na początku dwudziestego wieku pełna temperamentu Marta Schneider opuszcza Szwajcarię w poszukiwaniu lepszego życia, zdeterminowana spełnić nadzieje swojej matki. Jej bogata w doświadczenia podróż prowadzi ją przez Europę do Kanady, gdzie poznaje przystojnego Nicklasa...

Na początku dwudziestego wieku pełna temperamentu Marta Schneider opuszcza Szwajcarię w poszukiwaniu lepszego życia, zdeterminowana spełnić nadzieje swojej matki. Jej bogata w doświadczenia podróż prowadzi ją przez Europę do Kanady, gdzie poznaje przystojnego Nicklasa Walterta. Nie była jednak w pełni przygotowana ani do poświęceń, jakie musi ponieść, ani do małżeństwa czy macierzyństwa, kiedy dociera na pustynne tereny Kanady, a następnie na obszary suchych kalifornijskich dolin, by zajmować się rodziną.

Nadzieją Marty jest zapewnić dzieciom lepsze życie, ale doświadczenie nauczyło ją, że szansę przetrwania mają najsilniejsi. Jej trudna miłość, często jest źle odbierana, szczególnie przez starszą córkę Hildemarę Rose, która zabiega o akceptację matki. Pośród dramatu drugiej wojny światowej Hildie przeżywa swoją wielką miłość i sama zakłada rodzinę. Lecz nieoczekiwane i tragiczne wydarzenia zmuszają matkę i córkę do stawienia czoła swoim ułomnościom i pogłębiającą się, dzielącą je przepaścią, któragrozi rozłąką na zawsze.

Francine Rivers, jest autorką bestsellera Potęga miłości, która została uznana za klasykę literatury chrześcijańskiej i przez niemal dziesięć lat zajmuje miejsce na liście bestsellerów. Francine opublikowała ponad 20 powieści z motywem chrześcijańskim (wszystkie należą do grupy bestsellerów). Jej powieści chrześcijańskie były wielokrotnie nagradzane. W marcu 2010 roku Francine została uznana za najlepiej sprzedającą się pisarkę na liście New York Timesa, kiedy to Potęga nadziei zadebiutowała na 12 miejscu listy bestsellerów.

Książki Francine zostały przetłumaczone na dwadzieścia różnych języków i w wielukrajach, takich jak Niemcy, Holandia, czy Południowa Afryka, uznane są za bestsellery.
Francine i jej mąż Rick mieszkają w Północnej Kalifornii. Pisarstwo przybliża ją do Boga,a przez swoją pracę może wyrażać uwielbienie dla Jezusa za to wszystko, co On czyni w jej życiu.

źródło opisu: Wydawnictwo Szaron, 2012

źródło okładki: www.szaron.pl

Wiola | 2017-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2017

Potęga nadziei to pierwsza z dwóch części sagi o poświęceniu dla córki, na jakie decyduje się każda matka w imię bezwarunkowej miłości.
W przededniu I wojny światowej, Marta Schneider opuszcza Szwajcarię i zostawia trudne dzieciństwo za sobą. Pragnie rozpocząć nowe życie na własnych warunkach. Pewne wydarzenie sprawia, że młoda kobieta postanawia zostać właścicielką hotelu. By zrealizować swój cel, zaczyna ciężko pracować. Ma zbyt mało czasu, by rozpamiętywać przeszłość. Zamiast tego czerpie siłę z planowanej przez siebie przyszłości. Pewnego dnia spotyka Niclasa Walterta, który oddaje jej swoje serce. Małżeństwo i rodzicielstwo przynoszą zarówno radość, jak i cierpienie, a Marta musi poświęcić swoje ambicje dla rodziny.
Francine Rivers potrafi pisać w sposób inspirujący, bez patrzenia na życie przez różowe okulary. Pokazuje, jak trudne mogą być ludzkie losy oraz relacje pomiędzy matką i córką. Obie muszą stawić czoła własnym demonom, które mogą doprowadzić do ich...

Ziraelka | 2012-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2012

Słodko-gorzka opowieść o kobietach z rodziny Waltertów. Opisuje trudne losy seniorki rodu Marty i jej skomplikowane relacje z córką Hildie.

Marta jako młoda dziewczyna wyjeżdża z rodzinnej Szwajcarii, ucieka od tyranii ojca i od losu służącej, który wyznaczył jej ojciec. Chce realizować swoje marzenia, jest ambitna i zdeterminowana, by osiągnąć niezależność. Po wielu perypetiach osiada w słonecznej Kalifornii, ale okazuje się, że Ameryka nie jest wcale tak gościnna dla imigrantów, jak się wydawało. Bohaterowie wciąż muszą walczyć o przetrwanie.

Swoistym leitmotivem książki jest wychowanie do samodzielności. Marta tym właśnie kieruje się jako matka, jest zdecydowana wychować delikatną Hildie na twardą kobietę. Pytanie tylko, jak daleko może posunąć się rodzic chcący wychować samodzielne dziecko... Marta to bardzo silna osobowość, która niestety często krzywdzi najbliższych swoją apodyktycznością.

Oczywiście, podobnie jak we wszystkich książkach Francine Rivers, nie zabrakło tu...

Annika | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Piękna opowieść o trudach i radościach zwyczajnego życia, o wierze, miłości, trudnych relacjach rodzinnych. Po prostu życie.

kuzynka | 2012-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Wciągająca historia o losach matki i córki, o miłości, problemach i nieporozumieniach. Co ciekawe, oparta na faktach z życia babci i mamy Autorki. Gorąco polecam i czekam z niecierpliwością na drugą część! :)

Zuela | 2013-09-02

Właściwie nie wiem po co czytam książki Francine Rivers.Nie jestem katoliczką,nie wierzę w Boga i nie rozumiem ludzi,którzy kurczowo się Go trzymają,a mają w życiu to samo,co ja.Czyli nic i jak ja są zdani sami na siebie...
Marta mimo obietnic złozonych sobie i Bogu jest okrutna dla swej jednej z córek tak jak okrutnym był dla niej jej ojciec.Uważa,że skoro ona jest twarda i poradziła sobie w życiu wszyscy winni tacy być.Jakby nie widziała,że Hildemara robiła wszystko by zasłużyć na jej miłość i szacunek.Marta odtrącała swoją najsłabszą(?)córkę....dlaczego?Nie wiem.Nie każdy musi być silny,odważny,z tupetem.Nie możemy pogardzać ludżmi tylko dlatego,że nie potrafią walczyć o swoje,są nieśmiali czy zahukani....nie lubię Marty,nie wierzę w jej wiarę w Boga.Jej postępowanie w stosunku do Hildemary przeczy jej wierze....wolę być sobą,jestem kłamliwa,paskudna,zła,ale nie zasłaniam się stwierdzeniem,że Bóg tak chce....

justi | 2014-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Autorka bardzo jasno ukazuje dwie strony sytuacji, uzasadnia zachowania bohaterek, pokazuje, jak przez całe życie gromadzimy doświadczenia, które w nas zostają na zawsze.
Powieść, którą czytając, chce się wiedzieć "co dalej?"

dario | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Mądra i świetnie napisana saga rodzinna. Każdy chyba może się w niej odnaleźć. Polecam!

magdaa836 | 2015-03-22
Przeczytana: 18 marca 2015

Cudowna książka. Jedna z lepszych, jakie dotychczas przeczytałam. Może nas ona nauczyć, jak powinniśmy się zachowywać i traktować innych.
Po prostu piękna. Bardzo polecam! :)

Krystyna | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

"Gdziekolwiek będziesz, staraj się, aby Bóg był twoją ucieczką. Pokładaj w Nim zawsze swoją nadzieję, a wtedy nigdy nie będziesz rozczarowana tym, co przyniesie ci życie."
"Bóg będzie z tobą. Nie zapominaj tylko z Nim rozmawiać."

Travisx85 | 2017-08-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Rivers ma jak dla mnie kapitalny styl jeśli chodzi o budowanie całej fabuły książki. PIerwszy raz chyba spotkałem się z tak dogłąbną biografią matki i córki oraz tego dlaczego są takie, jakie są. Autorka stara się nam przybliżyć zarówną Martę jak I Hildie. Dziś skończyłem pierwszy tom i z nieukrywaną radością zabieram się za drugi.
Po pierwszym tomie mogę powiedzieć, że niemożność dogadania się z najbliższymi to efekt nie strasznego, złego charakteru, ale zranień, które zebraliśmy w przeszłości. Ta książka pokazuje jak zranienia potrafią nas trzymać w ryzach nawet przez całe życie. Kochamy, a nie potrafimy mówić lub nie chcemy pokazać.
Zobaczymy co pokaże tom drugi