Getto i gwiazdy

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-02037-9
getto, II wojna światowa
Rudość

"Getto i gwiazdy" to niezwykłe świadectwo okupacyjnych przeżyć, stanowiących rzadki przykład jednostkowych losów Żydów polskich w latach Holocaustu. Koszmar getta pińskiego i trudna, bo znaczona konfliktami i zwątpieniem, działalność Autorki w radzieckich i polskich oddziałach partyzanckich na Polesiu to czas jej wielkiej samotności, to sugestywny obraz wrogości i niechęci otaczającego ją świata. To poczucie stałego zagrożenia i codzienność powtarzających się cierpień - zarówno za drutami getta, jak i wśród poleskich lasów i błot... Po wojnie Fanny Sołomian-Łoc wyemigrowała do Izraela. Jest wybitną specjalistką w dziedzinie fizjoterapii i rehabilitacji (w latach trzydziestych ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie). Jest także autorką modelu zburzonej przez hitlerowców (16 V 1943) wielkiej synagogi w Warszawie, znajdującego się w Muzeum Żydowskiej Diaspory w Tel-Awiwie.

źródło opisu: okładka

| 2014-07-26