Secesja

BeArcik

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/index.php?ba=kni&nu=a15021...»

karol_swann | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Świetna książka - "podręcznikowy" porządek, klarowność, ładnie napisana, tyle reprodukcji, ile potrzeba.

Jedyna rzecz, która mi przeszkadzała, to (nienachalne i umiarkowane) sugestie Autora, że jednym z najbardziej wartościowych pierwiastków w secesji, był ten "nowoczesny" - tzn. wszystko to, co zrywało z przeszłością i zapowiadało kolejną epokę. A tak się składa, że tego, co stało się w sztuce po ok. 1910 r. wyjątkowo nie znoszę;) Ale to jest akurat mocno subiektywne wrażenie i w żaden sposób nie psuło mi przyjemności z czytania.

BeArcik | 2012-12-06
Przeczytana: 19 listopada 2012

Wspaniała publikacja bardzo dokładnie traktująca o temacie. Mamy tu genezę, mamy przegląd twórczości i tendencji w poszczególnych krajach, elementy składowe stylu, jego ewolucję, a także potępienie i rehabilitację w późniejszych czasach. Mnóstwo reprodukcji, których wcześniej nie znałam - choć, jak przystało na książkę wydaną w 1967r. są one czarno-białe. Jest to tylko jeden mankament utrudniający mi pełne cieszenie się publikacją. Drugim są ówczesne nawyki gramatyczne dotyczące odmienności nazwisk - a konkretnie nieodmienianie tych, które dziś się odmienia, np:. Horta. Nie przeszkadza mi to jednak uznać książki za absolutnie wartą przeczytania.