Bojowałem dobry bój

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Combati o bom combate
literatura piękna
gosszka

Na fazendzie, gdzie przetrwały jeszcze prawie feudalne układy społeczne i mentalność, w wojsku, w czasie studiów w Paryżu i Madrycie, na polowaniu w dżungli szuka Renato - bohater powieści Quintelli - własnej drogi wśród otaczającego go konformistycznego świata. Dlatego też Renato często się z nim wadzi: jego protest nie zawsze uświadomiony, zawsze żywiołowy i szczery, jest jakąś formą walki - „dobrego boju" - o tożsamość swoją i brazylijskiego pokolenia lat trzydziestych, do którego należy też sam Ary Quintella. Czy możliwe jest wygranie tej walki? Oto co pisze na ten temat w posłowiu tłumaczka: „stoją przed nim dwie możliwości: albo kontynuować wyzbyte jakiegokolwiek sensu życie, albo zerwać ze swoją klasą i starać się włączyć w nurt działania społecznego, kulturalnego czy innego, pożytecznego dla kraju. Pociąga to za sobą konieczność całkowitej przebudowy mentalnej. Czy jest to możliwe? Przykład Ary Quintelli wskazuje, że tak".

Dynamika i niewątpliwa oryginalność stylu, dobre oddanie realiów Brazylii ostatnich dziesięcioleci, akcenty krytyki społecznej - oto główne wartości prezentowanej przez nas powieści wybijającego się brazylijskiego pisarza.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1976

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!