José Salomé z Rosedalu

Seria: Proza Iberoamerykańska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Un tal José Salomé
gosszka

Jest to próba stworzenia powieści wiejskiej, a zarazem chęć zerwania z tym gatunkiem, który znany jest pod nazwą powieści kostumbrystycznej czy indianistycznej. Wrażliwość bohaterów, ich przemyślenia są rezultatem zżycia się z naturą, jej zrozumieniem i ustawicznej z nią walki. Częste retrospekcje głównego bohatera ukazują nam ścieranie się dwu światów: dzikiej przyrody i zwyciężającego ją...

Częste retrospekcje głównego bohatera ukazują nam ścieranie się dwu światów: dzikiej przyrody i zwyciężającego ją człowieka, którego jednakowo pochłania i nurtuje podziw dla niej z jednej strony - i potrzeba zadawania jej ran z drugiej. Bohater nie jest tu ukazany w sposób tradycyjny, czyli jako ciemny i nieokrzesany chłop - jest to człowiek posiadający własną postawę życiową, doświadczenie i czystą, jak z owej przyrody zrodzoną, mądrość.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1982

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl