Kiedy krew podobna jest do ognia

Tłumaczenie: Maria Dembowska
Seria: Proza Iberoamerykańska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Cuando la sangre se parece al fuego
gosszka

Manuel Cofiño López, urodzony w 1936 r. w Hawanie, debiutował tomem opowiadań "Tiempo de cambio" (Czas zmian), za który w 1969 r. otrzymał nagrodę FAR. W dwa lata później nagrodą wydawnictwa Casa de las Americas wyróżniona została jego pierwsza powieść "La liltima mujer y el próximo combate" (Ostatnia kobieta i najbliższa walka). Obecnie prezentujemy czytelnikowi najnowszą, wydaną w 1975 r., powieść tego znanego i cenionego autora.

Bohaterem jej jest młody Mulat, który dorasta w okresie schyłku dyktatury Fulgencia Batisty. Nie dostrzegający z początku politycznego podłoża wydarzeń, z czasem — dzięki wielostronnym kontaktom — staje się świadkiem, a potem także i uczestnikiem walki z reżimem Batisty. Cristino Mora, związany z tajną organizacją partyzantki miejskiej, trafia do więzienia, zostaje poddany torturom, a od niechybnej śmierci ratuje go zwycięstwo rewolucji w styczniu 1959 roku.

Z problematyką historyczną współistnieje w powieści tematyka obyczajowa, dotycząca ubogiego środowiska miejskiego Hawany. I tu punktem wyjścia jest konfrontacja starego z nowym, a ucieleśnieniem przemian staje się wypełniony lokatorami dom czynszowy, w którym Cristino spędził dzieciństwo i młodość. Spośród rodziny i grona licznych sąsiadów na pierwszy plan wysuwa się postać babki bohatera, znachorki i czarownicy, obdarzonej niezwykle silną indywidualnością. To ona, wyznawczyni pełnej egzotyki i tajemniczości przywiezionej z Afryki wiary przodków, jest uosobieniem kurczącego się świata tradycji i folkloru. Tę warstwę powieści wzbogaca autor kilkunastoma przesyconymi ludową poezją wizerunkami afrokubańskich bóstw, namiętnych i kapryśnych. Akcent liryczny, nierzadki we wstawkach mitologicznych, zabarwia także wątek miłosny związany z dwoma kobietami, jakie pojawiły się w życiu bohatera. Ciemna Aime i biała Gloria symbolizują kolejno młodzieńczy zryw oraz dojrzałe uczucie.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1977

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl