MRÓWKA NA SZACHOWNICY

Wydawnictwo: Muzeum Powstania Warszawskiego
wojna, powstanie, warszawa, ak

"Mrówka na szachownicy" wywołała ostrą polemikę w środowisku żołnierzy AK w kraju i na emigracji. Książka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, ale też i potępieniem. Ujawnia przyziemną stronę Powstania Warszawskiego, bałagan i absurd. Recenzenci książki podkreślają świetne opisy psychologiczne powstańców, poruszające literackie fragmenty i głębokie refleksje. Odwaga i strach, groza i humor, otwarta walka i zapełnione cywilnym tłumem piwnice, wszystko to autor, żołnierz batalionu Chrobry I, przeżył na swym szlaku bojowym Woli, Starówki, Sródmieścia i Czerniakowa latem 1944 roku.

źródło opisu: http://www.1944.pl/

źródło okładki: http://www.1944.pl/

Zaczęłam czytać tę książke dokładnie w rocznicę wybuchu powstania i wreszcie skończyłam. I co?
Mam mieszane uczucia. Z jednej strony powstanie jest tu opisane tak autentycznie, z całą gamą emocji, niejednokrotnie też takich, do których mało kto ma odwagę się przyznać. Doceniłam bardzo tutaj, że autor w swojej opowieści nie idealizuje ani walki ani bohaterstwa, a opowiada wszystko z pozycji uczestnika i obserwatora, nieraz bardzo krytycznego. Irytowały mnie natomiast jego częste skłonności do negatywnego oceniania innych i ta postawa pogardy wobec tych, którzy się boją.

Jako książka nie jest to łatwa lektura, ale jakżeby mogła być. Nie ma tu jakiś opisów bohaterskich wyczynów z przesadną dramaturgią, a raczej jest to opowieść o codziennej walce o przeżycie w tamtych realiach. Dla czytelnika męczące mogą wydawać się te przesadnie dokładne opisy miejsc zdarzeń, tu ulica taka, tam taka, skrzyżyowanie, numery domów. Ale jak inaczej opisać dokładnie walkę w takim mieście.
Ogólnie...

Jacek Augustyn | 2012-09-13

Powstanie Warszawskie opisane tak autentycznie,że żal łapie za serce jak się czyta o żenujących realiach tamtych dni,zmieniły się całkowicie moje poglądy dotyczące tego tematu.Naczytałem się mnóstwo książek opisujących te zdarzenia jak w hollywoodzkim kinie akcji,pełnych bohaterów a'la Rambo a tutaj codzienna walka o życie,przeważnie w ukryciu bez zbędnej brawury,ciągły stres,o broń,amunicję,zazdrość nieuzbrojonych kolegów,kradzieże,pijaństo,autor opisuje swe obserwacje i dużo ironizuje na temat dowódców,ale i zachowania się ludności cywilnej.Nie brak czarnego humoru.Obowiązkowa pozycja w tym temacie.

Paweł | 2013-09-17
Przeczytana: 17 września 2013

Mocna rzecz, dużo czarnego humoru, warszawskiego cwaniactwa i czysto życiowych sytuacji w walce - zawiść o broń, „polskie” kombinowanie... Autor ma świetny zmysł obserwacji, choć czasem irytuje swoją postawą i arbitralnymi ocenami.

Zoltan | 2014-10-20

Książka ta to pis przeżyć autora w trakcie Powstania Warszawskiego, bardzo realistyczne i bez patosu. Kurdwanowski nic nie zaciemnia, nie generalizuje, nie heroizuje. Na początku opisuje swój zapał do walki, garnięcie się po broń i na pierwsza linię, później jednak nachodzi strach i utrata wiary w chęć dalszej walki i częste miganie się od niej, a w końcu chęć jedynie przeżycia i w końcówce rzucenie broni i munduru i zlanie się z cywilami w dniu kapitulacji. Autor nie próbuje wybielać swojego zachowania, czy ukrywać się w tłumie całego zrywu. Opisuje tylko to co robi lub widzi, przez co odnosi się wrażenia uczestnictwa w opisywanych wydarzeniach. Z takiej oddolnej perspektywy można nieraz dostrzec więcej niż z ogólnego opisu wydarzeń. Dodatkowo można się dowiedzieć sporo ciekawostek, które umykają metodycznym publikacjom, np. choćby to, że wyrzutnię rakietową Nebelwerfer ze względu na jej charakterystyczny odgłos powstańcy nazywali na Woli "szafą" (od przesuwanej szafy),...

Janusz | 2013-04-04
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Mocna. Dobra, bo prawdziwa i odbrązowiona. Zwłaszcza historia o mydle i zbombardowanym pasażu - grobie 280 powstańców. Polecam.

marw | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Jedne z ciekawszych wspomnień z Powstania Warszawskiego.

Behemot | 2015-10-31

To powinna być lektura obowiązkowa trzypaku z „Pamiętnikiem z Powstania Warszawskiego” Białoszewskiego oraz „Zośką i Parasolem” i „Kamieniami na szaniec” Kamińskiego. Dopiero zderzenie tych trzech optyk daje jako taki obraz tego, co się właściwie wydarzyło w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

Borek | 2015-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Równie dobry byłby tytuł "Po prostu przeżyć".

Beatris09 | 2017-08-04
Przeczytana: 19 września 2017