Kobiety władzy PRL

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Jaga

Pisarki, aktorki, działaczki... Sławomir Koper, autor bestsellerowych tytułów o elitach II Rzeczpospolitej rozpoczyna kolejną serię. Tym razem o elitach PRL. Pierwsza pozycja to fascynująca opowieść o wpływowych kobietach tamtych czasów. Jak zwykle u tego historyka książka jest błyskotliwie napisana i odsłania wcześniej nieznane fakty.

źródło opisu: opis okładkowy

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Żony i kochanki w PRL

Kim były żony i wybranki serc władców socjalistycznej Polski? Co im było wolno, czego nigdy nie wybaczono a za co kochał je lud? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w książce „Kobiety władzy PRL”.

Jest to niesamowita książka, odsłaniająca „ludzkie” oblicza najważniejszych osób w powojennych władzach naszego kraju. W tym wypadku określenie „ludzkie” niekoniecznie nabiera pozytywnego znaczenia… Kobiety władców (i wybrańców) PRL to częstokroć osoby, które nie miały najmniejszych skrupułów przed wykorzystywanie swojej pozycji, ba, pod płaszczykiem „nijakości” ukrywały niespełnione ambicje. Co ciekawe, w większości przypadków nie było to spowodowane brakami w wykształceniu czy sytuacją materialną, choć ta druga w czasach powojennych najlepsza nie była. I właśnie to powodowało, że bohaterki książki Sławomira Kopra otoczone były nimbem boskości – w czasach ogólnej szarzyzny, dzięki swojej pozycji, błyszczały niczym diamenty najwyższej próby. A przynajmniej tak to wyglądało na zewnątrz.

Książka ta ukazuje też życie prywatne i codzienne bolączki tych, którzy z woli Kremla mieli w Polsce coś do powiedzenia. Skąd miał bieliznę Gomułka? Jak bardzo romantyczny był Rakowiecki? Kim był w rzeczywistości Cyrankiewicz? Jak rodzinę traktował Bierut? Poprzez pryzmat „pierwszych dam” czytelnik ma możliwość poznania nieco innej strony życia polityków (i nie tylko) PRL-u.

Wanda Wasilewska, Julia Brystygierowa, Nina Andrycz, Zofia Gomułkowa, Stasia Gierek– to tylko kilka bohaterek niniejszej książki. Bohaterek, które tyle samo łączy, ile różni. Bohaterek, które raz potrafią rozbawić naiwnością, a raz przerazić swoim okrucieństwem.

Jest jeszcze coś, co powoduje, że „Kobiety władzy PRL” to pozycja nadzwyczaj interesująca – to pokazanie naszej historii (mniej lub bardziej znanej) w sposób bardzo przystępny i interesujący. Jest to też doskonała pozycja dla tych, którym wiedza historyczna powojennej Polski, zdobyta w szkolnej ławie, nie jest wystarczająca. To też książka-plotka – zbiera bowiem potwierdzone i te niekoniecznie prawdziwe informacje, którymi żył cały kraj.

Bartek Szpojda

Alicja | 2019-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2019

"I nawet jeśli PRL wydawała się bezbarwna i wyblakła to przy bliższym poznaniu okazuje się, że nawet ówczesna szarość miała kolory i odcienie". (str. 9)

Autor starał się przybliżyć nam sylwetki osób, których działalność miała wpływ na losy naszego kraju. Są to dygnitarze związani z partią, ich żony i kochanki, aktorki, literatki, działaczki.
Nakreślił krótki zarys hierarchii władzy PRL, a w nim wyraźnie zaznaczona dominacja władz partyjnych w życiu politycznym. Liczne przywileje, z których korzystała elita, komfortowe rezydencje z pełną obsługą, luksusowe ośrodki w Łańsku, Arłamowie i Trójcy.Łamanie nakazów etycznych, życie w luksusie, różną moralność członków partii, sterowanie nimi.
W krajach komunistycznych małżonki przywódców partyjnych były nieobecne w życiu politycznym, nie mogły też prowadzić działalności charytatywnej.
W spotkaniach na szczycie kobiety zastępował alkohol, to w jego oparach zajmowano się sprawami państwowymi.
O karierze artystów decydował rząd i partia....

ardnaskela | 2019-02-08

Bardzo ciekawa pozycja. Troszkę plotkarska ale napisana z wielkim szacunkiem dla bohaterek. Polecam.

Mariusz | 2018-01-05
Na półkach: Przeczytane, Komunizm
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć o historii PRL w sposób nienaukowy to książka jest dla niego. To taki trochę "historyczny Pudelek". Dużo plotek, opowieści o życiu towarzyskim komunistycznych dygnitarzy. Czyta się ja lekko choć irytują powtarzane czasami anegdoty. W trakcie lektury często sprawdzałem w internecie jak wyglądały bohaterki książki. Czy Nina Andrycz była tak zjawiskowo piękna, a żona Gomułki miała "dyskusyjną" urodę. Polecam

Dotka76 | 2017-02-10
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2017

Świetna naprawdę rewelacyjna książka. Ciągle te same nazwiska. A dziś dzieci tej "elyty" ciągle mają tyle do powiedzenia. A myślę, że to wierzchołek góry lodowej. Polecam!!

...muszę dodać, że tytuł jest nieco naciągany, mimo wszystko. W wielu przypadkach to raczej "Mężczyźni PRL-u i wzmianki o ich kobietach". Jednak uważam, że naprawdę warto przeczytać, książka bardzo dobra.

Katarzyna Marciszewska | 2016-06-05
Przeczytana: 15 maja 2016

Dobra książka popularyzująca historię najnowszą Polski. Niestety, napisana w pośpiechu, co da się wyczuć. Trochę przeraża mnie tempo wydawania kolejnych książek Sławomira Kopra. Poza tym nieco dziwny jest dobór bohaterek książki? Zabrakło m.in. żony Jaruzelskiego czy Jaroszewicza.
Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie: kim były kobiety czołowych polityków komunistycznej Polski? Jaki miały wpływ na swoich mężczyzn? Autor nie unika trudnych tematów związanych m.in. z dużym udziałem Żydów w strukturach UB czy zmienianiem żydowskich nazwisk towarzyszy na polskie przez żonę Gomułki, która zresztą sama była Żydówką. Robi to jednak z wdziękiem, że w żaden sposób nie powinno się go oskarżać o antysemityzm. Tak po prostu było. Czy kogoś dziwi, że naród nękany przez hitlerowskie Niemcy sprzymierzył się z jego śmiertelnym wrogiem - Związkiem Radzieckim? Mnie akurat nie. Co nie oznacza, że powinno się pomijać to milczeniem. Wracając do książki... Autor stara się podchodzić z dystansem do...

almos | 2016-03-18
Przeczytana: 17 marca 2016

Lekko napisany zbiór biografii kobiet które miały dostęp do władzy a raczej do władców PRLu. Dostaliśmy więc przyczynek do prywatnej historii rządzących PRLem. Dobór osób do książki wygląda na przypadkowy, szkice biograficzne nie są zbyt głębokie, niemniej lekki i barwny styl autora sprawia, że książkę czyta się szybko. Mimo to nie jest to najlepsza pozycja w dorobku Sławomira Kopera.

Książka jest zbiorem kompetentnie napisanych i raczej zwięzłych biogramów kobiet które miały władzę albo były blisko władców PRL. Dowiadujemy się o życiu Wandy Wasilewskiej, urodzona jako Polka, córka znanego polityka, w wieku dojrzałym całkowicie wyrzekła się swojej ojczyzny wybierając ZSRR. Poznajemy bujne życie osobistym Bolesława Bieruta: prócz legalnej żony zawsze miał jakieś kochanki. Dostajemy życiorys krwawej Luny, czyli Luny Bristigierowej, która była ważną bezpieczniaczką w czasach stalinowskich i nigdy nie odpowiedziała za swoje czyny. Dowiadujemy się o żonie Gomułki, żydówce, i o tym...

Ewa | 2016-03-07

Bardzo lubię czytać o życiu innych.

Jacek Kowalski | 2015-12-08

Jak zwykle przesada z krytyką PRL. Trzeba wziąć na to poprawkę i książka super.

Agacha | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Książka zawiera wiele nieznanych faktów z życia elit PRL. Opisuje życie nie tylko żon i partnerek ówczesnych rządzących, ale całego otoczenia władzy. Czasem są to fakty bardzo zaskakujące, czasem ciekawe. Jedno, co mnie bardzo denerwuje w pozycjach p. Kopera, to to, że często pewne opisy się powtarzają. Drażni to szczególnie, gdy ma się za sobą większą ilość jego książek.