Kobiety władzy PRL

978-83-7700-037-3
PRL, XX wiek, elita, władza
historyczna
Jaga

Sławomir Koper, autor bestsellerowej serii książek o elitach II Rzeczpospolitej rozpoczyna kolejną serię. Tym razem o elitach PRL. Pierwsza książka to fascynująca opowieść o kobietach władzy. O wpływowych komunistycznych działaczkach i o żonach pierwszych sekretarzy. Jak zwykle u Kopra książka jest błyskotliwie napisana i odsłania wcześniej nieznane fakty.

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Żony i kochanki w PRL

Kim były żony i wybranki serc władców socjalistycznej Polski? Co im było wolno, czego nigdy nie wybaczono a za co kochał je lud? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w książce „Kobiety władzy PRL”.

Jest to niesamowita książka, odsłaniająca „ludzkie” oblicza najważniejszych osób w powojennych władzach naszego kraju. W tym wypadku określenie „ludzkie” niekoniecznie nabiera pozytywnego znaczenia… Kobiety władców (i wybrańców) PRL to częstokroć osoby, które nie miały najmniejszych skrupułów przed wykorzystywanie swojej pozycji, ba, pod płaszczykiem „nijakości” ukrywały niespełnione ambicje. Co ciekawe, w większości przypadków nie było to spowodowane brakami w wykształceniu czy sytuacją materialną, choć ta druga w czasach powojennych najlepsza nie była. I właśnie to powodowało, że bohaterki książki Sławomira Kopra otoczone były nimbem boskości – w czasach ogólnej szarzyzny, dzięki swojej pozycji, błyszczały niczym diamenty najwyższej próby. A przynajmniej tak to wyglądało na zewnątrz.

Książka ta ukazuje też życie prywatne i codzienne bolączki tych, którzy z woli Kremla mieli w Polsce coś do powiedzenia. Skąd miał bieliznę Gomułka? Jak bardzo romantyczny był Rakowiecki? Kim był w rzeczywistości Cyrankiewicz? Jak rodzinę traktował Bierut? Poprzez pryzmat „pierwszych dam” czytelnik ma możliwość poznania nieco innej strony życia polityków (i nie tylko) PRL-u.

Wanda Wasilewska, Julia Brystygierowa, Nina Andrycz, Zofia Gomułkowa, Stasia Gierek– to tylko kilka bohaterek niniejszej książki. Bohaterek, które tyle samo łączy, ile różni. Bohaterek, które raz potrafią rozbawić naiwnością, a raz przerazić swoim okrucieństwem.

Jest jeszcze coś, co powoduje, że „Kobiety władzy PRL” to pozycja nadzwyczaj interesująca – to pokazanie naszej historii (mniej lub bardziej znanej) w sposób bardzo przystępny i interesujący. Jest to też doskonała pozycja dla tych, którym wiedza historyczna powojennej Polski, zdobyta w szkolnej ławie, nie jest wystarczająca. To też książka-plotka – zbiera bowiem potwierdzone i te niekoniecznie prawdziwe informacje, którymi żył cały kraj.

Bartek Szpojda

Historyk, wnikliwy i rzetelny badacz minionych czasów PRL ( 1944 - 1989) w swej pierwszej części cyklu poświęconego elitom ówczesnej władzy przedstawia wizerunki znanych kobiet tamtych czasów. Są wśród nich żony żyjące w cieniu swych mężów - przywódców partyjnych - Zofia Gomułkowa, Stanisława Gierek , żony Mieczysława Rakowskiego jak również kobiety wymykające się poza ramy skrywania się w cieniu polityki, ale mające z nią powiązania - Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska, Anna Iwaszkiewicz czy Nina Andrycz.
Bogactwo wiedzy historycznej o minionych czasach , nieznane fakty , kulisy życia elit czynią książkę niezwykle ciekawą i fascynującą .
Na tle barwnie przedstawionej epoki stalinizmu, komunizmu i czasów PRL autor przestawił kobiety skupiające się wokół swojej rodziny, spełniające się w roli żony i matki oraz kobiety - indywidualności w świecie literatury i sztuki. Nie zabrakło też kobiety - potwora z sadystycznymi skłonnościami - Julia Brystygier " Krwawa Luna ", która...

Agacha | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Książka zawiera wiele nieznanych faktów z życia elit PRL. Opisuje życie nie tylko żon i partnerek ówczesnych rządzących, ale całego otoczenia władzy. Czasem są to fakty bardzo zaskakujące, czasem ciekawe. Jedno, co mnie bardzo denerwuje w pozycjach p. Kopera, to to, że często pewne opisy się powtarzają. Drażni to szczególnie, gdy ma się za sobą większą ilość jego książek.

edit3008 | 2013-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2013

Ciekawa książka, wiele anegdot i ciekawostek z czasów PRL. Mam jednak takie wrażenie jak inni czytelnicy tej książki, że więcej jest o samych dygnitarzach u władzy, a przy "okazji" o ich kobietach. Zwłaszcza rozdział o Bierucie, jest bardziej o nim i jego polityce ( zresztą powtarza się wiele z poprzedniej pozycji " Wielcy zdrajcy..."tego autora). Niemniej jednak polecam "zakosztować" epoki luksusu dygnitarzy PRL i ich wybranek.

almos | 2016-03-18
Przeczytana: 17 marca 2016

Lekko napisany zbiór biografii kobiet które miały dostęp do władzy a raczej do władców PRLu. Dostaliśmy więc przyczynek do prywatnej historii rządzących PRLem. Dobór osób do książki wygląda na przypadkowy, szkice biograficzne nie są zbyt głębokie, niemniej lekki i barwny styl autora sprawia, że książkę czyta się szybko. Mimo to nie jest to najlepsza pozycja w dorobku Sławomira Kopera.

Książka jest zbiorem kompetentnie napisanych i raczej zwięzłych biogramów kobiet które miały władzę albo były blisko władców PRL. Dowiadujemy się o życiu Wandy Wasilewskiej, urodzona jako Polka, córka znanego polityka, w wieku dojrzałym całkowicie wyrzekła się swojej ojczyzny wybierając ZSRR. Poznajemy bujne życie osobistym Bolesława Bieruta: prócz legalnej żony zawsze miał jakieś kochanki. Dostajemy życiorys krwawej Luny, czyli Luny Bristigierowej, która była ważną bezpieczniaczką w czasach stalinowskich i nigdy nie odpowiedziała za swoje czyny. Dowiadujemy się o żonie Gomułki, żydówce, i o tym...

Koronczarka | 2013-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Fantastyczna książka. Historia PRL napisana od strony obyczaju. Całe mnóstwo ciekawych anegdot, kulisy tego, co działo się za sztywną fasadą, historia tego, jak naprawdę wyglądało życie naszych ówczesnych bonzów. Książka erudycyjna, ciekawa, napisana ze swadą i polotem. Antidotum na nudną podręcznikową wersję naszych dziejów. Serdecznie polecam.

Ela | 2013-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Tytuł książki doskonale oddaje jej treść - opisywane są w niej losy "kobiet władzy", a nie (jak można byłoby się spodziewać) "kobiet u władzy". Kobiet, które były władzy podporządkowane, dały jej się uwieść i w jakiś sposób stały się jej własnością. Poznałam wiele faktów i ciekawostek z życia "władców" PRL-u. Mnie najbardziej zainteresował okres schyłkowy ustroju, bo te czasy i tych ludzi sama pamiętam. Jedyny, moim zdaniem, mankament książki to praktycznie brak zdjęć.

PaniZima | 2014-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Książka mnie bardzo zaciekawiła, chociaż widzę też mankamenty. Dobór bohaterek nieco przypadkowy, dziwię się, że w tym gronie znalazła się na przykład Maria Dąbrowska czy nawet po co tu Zofia Nałkowska.
Nie przeszkadza mi, że nie wszystko jest o kobietach, bo co naprawdę przyciągnęło mnie do książki, to kulisy PRL-u. Chętnie dowiadywałam się, kto za tymi kobietami stał, jakie były mechanizmy władzy czy styl życia uprzywilejowanych. Wanda Wasilewska i krwawa Luna Brystygierowa - muszę przyznać, że nie wiedziałam o nich wiele, tak jak niewiele wiedziałam o życiu osobistym Gomułki czy Bieruta, ani jak bawiono się w Arłamowie i Łańsku.
Książka czyta się gładko i rzuca trochę światła na szary PRL.
Spośród kobiet opisanych w książce wielką dla mnie klasę ma Wanda Wiłkomirska.

Monka | 2013-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Momentami miałam wrażenie, że w tej książce więcej jest o mężczyznach PRL niż o kobietach władzy PRL. Jest to jednak książka, którą warto przeczytać, albo przynajmniej przekartkować. Mimo wszystko jest w niej bowiem sporo ciekawych informacji dotyczących życia np. Zofii Nałkowskiej, Marii Dąbrowskiej czy Niny Andrycz. Polecam!!!

Kasia | 2013-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Zamiast o kobietach jest o mężczyznach. Wzmianki o płci pięknej, które jeśli już są, dotyczą głównie sfery ich życia seksualnego. Temat książki bardzo fajny, ale autor nie do końca się go trzymał.

Natalia_94 | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2014

Książka jest wciągająca. Ale niestety niektóre "kobiety władzy PRL-u" jak to nazwał je autor są potraktowane po macoszemu. Niewiele dowiemy się na przykład na temat Anny Iwaszkiewicz czy Niny Andrycz. Niektóre rozdziały bardziej opisują mężczyzn władzy niż ich kobiety. Szkoda, bo temat jest ciekawy.

Czemu jednak nie można było tak ciekawie opisać wszystkich pań a nie tylko niektórych (dobrze opisana jest Wanda Wasilewska - może też dlatego, że była aktywną działaczką)?

Uważam jednak, że książka dla zainteresowanych tematem jest godna polecenia. Jeśli też chcemy się trochę dowiedzieć o ludziach władzy PRL-u oraz zakulisowych ich poczynaniach i licznych opiniach na temat tamtych czasów - warto.