Zgłosuj na książki roku 2017

Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami

Wydawnictwo: Novae Res
Kamila

„Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami. Śladami dawnych tradycji przez polskie Karpaty” to zbiór dwudziestu niezależnych esejów o charakterze popularnonaukowym, przybliżających w literackiej formie wybrane zagadnienia z zakresu problematyki kulturowej, historii i etnografii polskich Karpat. Na kartach książki ożywają beskidzcy harnasie, gorczańscy bacowie, podhalańscy muzykanci, święci...

Na kartach książki ożywają beskidzcy harnasie, gorczańscy bacowie, podhalańscy muzykanci, święci pustelnicy znad Dunajca, lanckorońscy poeci, kalwaryjscy pielgrzymi, bywalcy górskich kurortów doby belle epoque, odkrywcy i piewcy Tatr. Ożywają pasterskie obrzędy polskich górali, łemkowskie wesele, doroczne obrzędy. Nie brakuje wspomnień z czasów mody na „ludowość”, sakralizacji Tatr i „wywczasów u wód” oraz tych bardziej ponurych, łączących się z dramatem wysiedleń Rusinów. Nie brakuje też obfitych uwag o muzyce ludowej i płynących z niej inspiracjach dla kultury „wysokiej”, opisu obrzędów i szczodrych cytatów z dawnych pieśni, historycznego kontekstu zjawisk kulturowych ani typowo krajoznawczych uwag o atrakcjach danego regionu czy grupy górskiej, ilustrowanych dynamicznym, pełnym pasji i sentymentu językiem.
Jest to propozycja przeznaczona zarówno dla znawcy, pozostającego za pan brat z historią, etnografią, antropologią, muzykologią czy krajoznawstwem, jak i dla laika – turysty pragnącego pogłębić swoją wiedzę o polskich górach, a także dla miłośnika regionalizmów i lokalnych „smaczków”, zatopionych w szerszym kontekście kulturowym oraz dla każdego wielbiciela lektury niewolnej od popularnonaukowych treści i literackich impresji.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2013

źródło okładki: www.zaczytani.pl

Mariusz Brząkalik | 2015-07-27
Przeczytana: 25 lipca 2015

Może i brakuje temu zbiorowi jakiejś takiej konsekwencji w doborze tekstów. Niewykluczone też, że ich jakość można uznać za mocno różnorodną. Chociaż z drugiej strony byłoby idiotyzmem ze strony czytelnika, oczekiwać od antologii czegoś czego już z racji samych swoich założeń posiadać nie może.

Nie można za to odmówić tej książce klimatu. Z kartek tej publikacji bije olbrzymia miłość do Karpat, książka ta jest nostalgiczną odskocznią od rzeczywistości, rzuca czytelnika w nieistniejący już świat rozświetlony tajemniczym blaskiem watr i otulony dźwiękami ludowych pieśni. W świat gdzie wespół z głęboką, chrześcijańską wiarą maszerowały ludowe zabobony, świat który poza namacalną, widoczną sferą posiada też pierwiastek magiczny. Świat którego cząstki jeszcze funkcjonują i który zasługuje na ochronę i szacunek a publikacje takie jak ta bardzo temu służą. Polecam!

Nawiasem mówiąc nie mogę się nadziwić temu, że jeden z moich poprzedników umieścił tę książkę na półce...

Sara29-84 | 2017-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2017