O dziele filmowym. Materiał - technika - budowa

film, kino, filmoznawstwo
Joanna

Dociekliwy_Kotek | 2013-05-26
Przeczytana: maj 2013

To jest książka, która autentycznie wymagała wysiłku i która autentycznie mnie zmęczyła. I było warto! Język, co w wypadku tej tematyki ma zasadnicze znaczenie, był umiarkowanie przystępny, a sam wywód logiczny i na tyle przejrzysty, że nawet laik mojego pokroju mógł się zorientować w toku wypowiedzi.
Alicja Helman analizuje tu dzieło filmowe - nie określony film, ale film jako taki, z jego specyfiką odróżniającą go od innych sztuk i z jego unikalnością opartą na sposobie tworzenia, sposobie wyrazu i niezbywalnej roli widza. Są to rzeczy, które być może większość czytelników pojmuje intuicyjnie, a zaletą pracy Helman jest to, jak systematyzuje i porządkuje pewne spostrzeżenia i fakty.