Bezsenni

masterton horror

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

2047

Dość wielowątkowe jak na Mastertona, choć już ciążyło ku kryminałowi, a zdecydowanie wolę te bardziej pulpowe historie Grahama. Choć i tu były dobre momenty.

Fabularnie jest to najciekawsza książka Mastertona, którą do tej pory czytałem. Jeśli chodzi o to, jak ten fajny pomysł został czytelnikowi przekazany i czy czerpałem przyjemność z tego czytania, to było z tym różnie. Książka moim zdaniem jest bardzo nierówna. Całkiem ciekawy i dynamiczny środek książki wciśnięty jest pomiędzy średni początek i jeszcze bardziej średnie zakończenie. Mimo, że akcja dzieje się cały czas od pierwszej strony, to początek i koniec mnie trochę odrzucały. Czytając komentarze spodziewałem się horroru (i nastawiłem się na to, że go dostanę). Niestety - elementy horroru może i były, ale dla mnie zdecydowanie proporcje przesunięte za bardzo w kierunku policyjnej ściganki.
Od biedy przeczytać można. A moje poszukiwania dobrego horroru, który wgniecie mnie w fotel trwają nadal.

Mocna i dobra powieść . Zapowiada się jako thriller sensacyjny , a jest horrorem . Graham Masterton tym razem wziął na tapetę hipnozę i i biblijne anioły . Jak to Mastertona sporo krwi , seksu i strachu . Bezsenni to jedna z lepszych jego powieści , które ostatnio czytałem . Trochę rozczarowuje finał , jak dla mnie zbyt cukierkowaty.

Czytałem ją wiele lat temu. Pamiętam że była ciekawa i brutalna

Czytałem ją wiele lat temu. Pamiętam że była ciekawa i brutalna

Zastanawiam się dlaczego sięgam po prozę Mastertona. I nie do końca potrafię sobie odpowiedzieć na to pytanie. Czasami lubię przeczytać coś naprawdę budzącego grozę.
UWAGA !!! Powieść jest naprawdę brutalna. Dla czytelników o mocnych nerwach i odpornych na makabrę.
Plusy:
- dobry pomysł na fabułę, czy sekta Bezsennych zagraża światu;
- ciekawe połączenie horroru z fantasy i elementami kryminału;
- oryginalny pomysł na sposób przedłużania długowieczności;
- mocna, brutalna, miejscami makabryczna, wręcz ociekająca krwią;
- mroczny klimat, nie wiadomo co nas zaskoczy na kolejnych stronach;
- porusza wyobraźnię, obrazy same krystalizowały się przed oczami;
- pomysły na tortury, pełen szacunek dla spaczonego umysłu autora;
- jak zwykle sporo scen seksu (niestety perwersja mnie drażni);
- mistyczne wątki sięgające zapisów z dawnych czasów;
- sporo ezoteryki, elementów psychologii.
Minusy:
- środkowa część mało dynamiczna, akcja się wlecze, wiało nudą.
- zakończenie zbyt infantylne i banalne.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- dobry pomysł na fabułę, czy sekta Bezsennych zagraża światu;
- ciekawe połączenie horroru z fantasy i...

Dobra. Można przeczytać.

Dobra. Można przeczytać.

Mastertona zaczęłąm czytać jako 15 latka , najpierw wciągłam serię Manitou . Jak napisała koleżanka wyżej Bezsenni to nie lektura dla dziewczynek , które podniecają się 50 twarzami Greya . Dla mnie Masterton to mistrz od którego mógłby się uczyć sam S. King .

Pomysł na książkę dobry, ale wykonanie nudne. Autor chyba uważał, że jak w książce pojawiają się krwawe i ohydne sceny to załatwi wszystko. Niestety zabraklo wiele. Przede wszystkim zabrakło dopracowania fabuly.
Bohaterów bylo multum. Czasem mieli podobne imiona co skutkowalo tym, że często się mylili.

W tej książce Graham pokazuje, że naprawdę ma chory mózg, ale właśnie tego oczekuje się po Grahamie Mastertonie.

Myślałam, że w "Czarnym Aniele" GM osiągnął wyżyny, ale w w "Bezsennych" było tylko gorzej (w sensie tego co Graham zrobił tym biednym bohaterom).

To zdecydowanie NIE JEST książka dla panienek, którym wydaje się, że okrucieństwo w literaturze jest fancy & cool, bo pożyczyły od sąsiadki "50 twarzy Greya" i czytały w ukryciu przed mężem rumieniąc się niczym nastolatki. To kawał naprawdę brutalnej literatury, której od jakiś 20 lat szukałam w kolejnych książkach GM [i nie tylko. (SPOJLER: Dopiero w "Bezsennych" znalazłam)]. I naprawdę jeśli ktoś mówi mi, że Stephen King jest królem grozy to w moim mniemaniu naprawdę nie ma pojęcia o czym mówi, bo w porównaniu z GM, SK pisze bajki na dobranoc, w dodatku często mocno nudne, więc szybko się zasypia (jedyny plus, choć jak ktoś śledzi moje opinie na temat książek SK wie, że nie wszystkie są, aż tak nędzne. Niestety, aby wiedzieć które są które męczę je wszystkie sukcesywnie po kolei, a on nie chce przestać pisać).
Dlatego jeśli przerażają Cię wylewające się zewsząd flaki, to obawiam się, że ta książka nie jest dla Ciebie. Natomiast jeśli chcesz dowiedzieć się jak chorym człowiekiem trzeba być aby napisać coś tak okrutnego(?) przerażającego(?) potwornego(?) niewyobrażalnego(?) to z tej książki z całą pewnością się tego nie dowiesz, ale z całą pewnością jak ja będziesz zastanawiać się jak to możliwe, że tak miły człowiek jak Graham Masterton może tworzyć tak chore scenariusze i nadal być zdrowym na umyśle (przynajmniej na pierwszy rzut oka) uśmiechniętym i subtelnie nieśmiałym człowiekiem, którego masz ochotę przytulić gdy tylko zobaczysz. Mocna dycha Ziomeczku, keep going!

Najgorsza książka jaką w życiu czytałam!
Bynajmniej nie dlatego, że autorowi brakuje kunsztu pisarskiego, bądź fabuła jest nieciekawa. Powieść przeczytałam w jedną noc, gdyż już po scenie w helikopterze wiedziałam, że nie dam rady zasnąć. Dalej było tylko gorzej. Dla mnie to wszystko zbyt mocne i brutalne.

Choć od mojego spotkania z Mastertonem minęło już niespełna 20 lat, nadal nie krzyżuję stóp pod krzesłem na którym siedzę. Zastanów się dobrze, nim sięgniesz po tą pozycję :)

Najgorsza książka jaką w życiu czytałam!

Choć od mojego spotkania z Mastertonem minęło już niespełna 20 lat,...

• Graham Masterton
  • Horror