opowiadania

4. Dwie różne wersje historii ula o łubianym daszku
5. Alosza Garnek
6. Trzy dni na wsi
7. Poziomki
8. Czy dużo człowiekowi trzeba ziemi?
9. Z zapisek księcia D. Niechludowa. Lucerna
10. Biedni ludzie
11. Niechcący

źródło opisu: opis autorski

doliwaq | 2014-08-30

Od kiedy przeczytałem tę książkę Tołstoj stał się jednym z moich ulubionych pisarzy XIX-wiecznych! Najbardziej przypadły mi opowiadania: "Dwie różne wersje historii ula o łubianym daszku" oraz "Z zapisek księcia D. Niechludowa. Lucerna". Bardzo dobre były także "Poziomki", "Trzy dni na wsi" oraz "Wypad. Opowiadanie wolontariusza". Sam "Hadżi Murat" nie rzuca na kolana, ale również jest niepospolitą opowieścią, wartą przeczytania.

Po zapoznaniu się z tymi paroma opowiadaniami, które są w książce doszedłem do wniosku, że Tołstoj jest na swój sposób geniuszem. Muszę kiedyś sięgnąć po "Wojnę i pokój" jego ponoć najlepsze dzieło.