Świat bez bohaterów

Okładka książki Świat bez bohaterów Brandon Mull Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Świat bez bohaterów
Brandon Mull Wydawnictwo: Mag Cykl: Pozaświatowcy (tom 1) fantasy, science fiction
Pozaświatowcy (tom 1)
Beyonders
Mag
2013-02-20
2013-02-20
Małgorzata Strzelec
dzieci świat alternatywny przygoda magia

Trzynastoletni bohaterowie

Dobrze napisana autor od początku wiedział co chce osiągnąć

Dobrze napisana autor od początku wiedział co chce osiągnąć

„Świat bez bohaterów” to pierwszy tom fantastycznej serii „Pozaświatowcy” autorstwa Brandona Mulla.

Jason i Rachel w wyniku pewnych okoliczności wciągnięto do świata Lyrian. Stali się przez to Pozaświatowcami. Jason przypadkowo poznał sekret, który czyni go wrogiem publicznym numer jeden. Stał się największym wrogiem potężnego cesarza Maldora. Musi wyruszyć na wyprawę, w której będzie poszukiwać sylab jedynego słowa, które jest w stanie pokonać cesarza. Po drodze on i jego sojusznicy natrafią na wiele niebezpieczeństw..

„Pozaświatowcy” to ostatnia seria Brandona Mulla, której jeszcze nie miałam okazji przeczytać i po zachwytach nad wszystkimi innymi muszę przyznać, że ta na razie nie zrobiła na mnie ogromnego wrażenia. Ta książka ma wszystkie cechy, które uwielbiam w twórczości Brandona Mulla, czyli dobrze nakreślony świat, odważnych nastolatków, mnóstwo przygód i angażującą fabułę, jednak nie zachwyciła mnie tak mocno, jak inne jego książki. Wydaje mi się, że przeszkadzało mi najbardziej to, że było tu dość mało magii, której w innych jego seriach jest mnóstwo, a ja zawsze zachwycam się przy jej okazji pomysłowością i kreatywnością autora, który wymyśla takie rozwiązania, na które ja nigdy bym nie wpadła. Ten tom mnie specjalnie nie zaskoczył rozwiązaniami, które zostały w nim zastosowane. Polubiłam głównego bohatera, jednak z żadnym innym nie nawiązałam głębszej więzi, więc też bardzo nie kibicowałam im podczas ich wyprawy.

Bawiłam się przy tej książce dobrze, jednak nie spełniła do końca moich oczekiwań, które po przeczytaniu innych książek autora, były ogromne. Na początek przygody z autorem polecałabym sięgnięcie po inne z jego serii. Ja „Pozaświatowców” na pewno będę kontynuować, ale już z trochę mniejszym entuzjazmem niż jak sięgałam po pierwszy tom.

Bardzo fajne. Jak zresztą wszystkie książki Mulla ^^ . Nie mogę się doczekać kolejnej części💩

Bosze jaki gniot. To już nawet lepsze te Pięć Królestw.

Bosze jaki gniot. To już nawet lepsze te Pięć Królestw.

Chociaż motywy w seriach Brandona Mulla są podobne i wiele je łączy to mimo wszystko kolejna wciąga tak samo jak inne.

"Świat bez bohaterów" to powieść fantasy autorstwa Brandona Mulla, znanego przede wszystkim z popularnego cyklu "Fablehaven". W tej nowej przygodzie Jason i Rachel, dwójka amerykańskich dzieciaków, zostają oddzielnie przeniesieni do alternatywnego świata o nazwie Lyrian. Ich głównym celem jest odnalezienie magicznego słowa, które może pomóc im obalić złego cesarza Lyrianu, Maldora, i powrócić do domu. W tej misji towarzyszą im sojusznicy, w tym Ślepy Król, wraz z którymi przeżywają szaleńcze przygody, stawiając czoła niebezpieczeństwom i walcząc z podłymi sługusami Maldora.

Brandon Mull, jako autor fantasy, ma umiejętność tworzenia wyobraźniowych światów i pełnych przygód historii. Jego styl pisania jest przystępny i atrakcyjny dla młodszych czytelników, oferując im wciągającą opowieść, która trzyma ich w napięciu. "Świat bez bohaterów" to kolejna próba autora w zaprezentowaniu fascynującego świata i dynamicznej fabuły.

Jednakże, mimo pewnych zalet, powieść ta ma swoje wady. Choć Mull potrafi stworzyć interesujące postacie i wymyślić fantastyczne stwory, niektóre z nich mogą być niewystarczająco rozwinięte i niedopracowane. Niektóre zwroty akcji są przewidywalne, a fabuła nie zawsze trzyma czytelnika w napięciu przez cały czas. Istnieje także pewien brak głębi emocjonalnej i większego zaangażowania w postacie, co może wpływać na odbiór książki.

Mimo tych wad, "Świat bez bohaterów" nadal oferuje pewną rozrywkę i fascynujący świat do odkrycia. Wciąż jest to powieść, która może przyciągnąć młodszych czytelników, szczególnie tych, którzy lubią przygody, stworzenia fantasy i szukają lekkiej lektury. Jest to historia, która oferuje wspaniałe momenty pełne akcji, chociaż może nie spełniać oczekiwań bardziej wymagających czytelników.

Podsumowując, "Świat bez bohaterów" Brandona Mulla to powieść fantasy, która pomimo pewnych wad, dostarcza rozrywki i wciągającej fabuły. Choć nie jest to arcydzieło gatunku, z pewnością przyciągnie młodszych czytelników, którzy szukają przygód w fantastycznym świecie.

Ta powieść, bardzo mnie znudziła i w sumie nie wiem jak dotarłam do końca. Przeczytałam ją ponieważ Baśni obór i Smocza Straż bardzo mi się spodobała. Czytałam ja długo i naprawdę nie byłam zadowolona. Ale ja zaczęłam, vo oznaczało, że muszę ja skończyć...

Troszkę się zawiodłam, zwłaszcza końcem ale polecam jako fajna lektura, trochę dla relaksu może dla młodzieży która nie ma dużego doświadczenia w czytaniu ale jest tym zainteresowana.

Pierwszy tom tej serii jest fajny, aczkolwiek nie oznacza to, że nie ma wielu wad. Hmm... czy zacząć od cech pozytywnych, czy negatywnych?
No to może od pozytywnych.
Świat wyobraźni, tak samo jak w innych seriach tego autora to najwyższy poziom, jaki widziałam do tej pory w literaturze dziecięco-młodzieżowej. Istoty, które mogą umrzeć i odrosnąć z nasiona, rozsadnicy, Harthenham, białe jezioro, Depozytariusz Wiedzy. Wszystko to składa się na świetny, niebanalny obraz Lyrianu- alternatywnego świata, w którym wszystko stoi na głowie, ale według pewnych reguł. Gdyby autor poszedł na łatwiznę i zostawił trójkąt elfy-krasnoludy-ludzie... Wtedy tej książki lepiej by było nie czytać:)
Słabe strony tej książki:
Niestety z logicznością akcji jest trochę słabo. Jason i Rachel mają po 13 lat i nikt się nie dziwi, kiedy podają się za lordów i samodzielnie przemierzają cały kraj. Zaprzyjaźniają się też z Jasherem, Ferrinem, Drakiem, chociaż tamci mają ok. 25 lat. Brzmi to troszeczkę... mało wiarygodnie. Z drugiej strony było to chyba najlepsze rozwiązanie, bo albo bohaterowie mieli by po np.16 lat i zachowywali się sztucznie dziecinnie, albo nikt nie traktował by ich poważnie i cała przygoda stanęłaby pod znakiem zapytania.
Wada druga: Maldor i Galloran, Dziadek Samo Zło i Dziadek Samo Dobro. Serio, mało oryginalne.
I wreszcie wada trzecia: dlaczego Maldor jest "tym złym" a reszta z nim walczy? Przecież nic złego nie robi. Nie uciska społeczeństwa, nie prowadzi wojen, nikomu nic nie robi poza swoją opozycją, czyli Ślepym Królem. Właściwie to i do tego nie ma sensownego powodu. Rządzi i torturuje okrutnie swoich wrogów, ale po co? Nie mam pojęcia. Może urazi to fanów Tolkiena, ale Cesarz w tej książce ma równie niejasne motywy jak Sauron.
Podsumowując, "Świat bez bohaterów" nie jest pozbawiony ogólnego sensu, ale daleko mu do perfekcji. Mimo wszystko uważam, że to ciekawa i warta polecenia powieść. Świetnie się bawiłam w trakcie czytania.

No to może od pozytywnych.

Zaczynałam książkę z lekką nutką niepewności, tym bardziej że to zdecydowanie książka dla młodzieży. Ale bardzo mnie wciągnęła historia. Podoba mi się dynamika akcji, zmaganie młodych ludzi w świecie wykreowanym przez autora z całkiem ziemskimi problemami i dylematami.
Jeżeli miałabym z kilku słowach opisać książkę, to jest to ukazanie walki z pokusami dobrostanu, honoru, lojalności, często wyboru być czy mieć.
Polecam tę książkę szczególnie młodzieży młodszej, gdyż oprócz jednej sceny walki, w której sprzymierzeńca głównych bohaterów pomaga pokonać napastników, nie ma tu brutalności, lejącej się strumieniami krwi. Ale wciąga okropnie bardzo.
Polecam też w wersji audio czytanej w sposób niemożliwy do oderwania od opowieści przez p.Rafała Kosiora.

• Brandon Mull