Autobiografia. Piosenki, które śpiewała mi matka

Okładka książki Autobiografia. Piosenki, które śpiewała mi matka Marlon Brando, Robert Lindsey
Okładka książki Autobiografia. Piosenki, które śpiewała mi matka
Marlon BrandoRobert Lindsey Wydawnictwo: Amber biografia, autobiografia, pamiętnik
Brando songs my mother taught me
Amber
1995-01-01
1995-01-01
837082885X
Ewa Pankiewicz
marlon brando autobiografia kino

Jedna z najciekawszych autobiografii artystów. Jedna z tych, w których autor nie tyle przedstawia koleje losu, co raczej filozofię życia i wartości, którymi się kieruje. Rzadki przykład celebryty, który ma szeroką wiedzę i coś ciekawego do powiedzenia. Dobrego wrażenia nie psują nawet opisy podłego traktowania kobiet, a raczej budzi szacunek, że potrafi przyznać się do takiej ułomności. Przy okazji należy zaznaczyć, że wbrew temu, co podają różne źródła (jak choćby Wikipedia),Brando wcale nie przyznaje się tu do biseksualizmu; podobne deklaracje (dotyczące rzekomo intymnych relacji z Jamesem Deanem czy Wallym Coxem) wcale nie padają, jest za to wiele (często bardzo zabawnych) opisów mniej lub bardziej udanych romansów z reprezentantkami płci pięknej.

Słyszysz nazwisko, bądź widzisz twarz Marlona Brando, myślisz - legendarny Don Vito Corleone, czyli chyba najbardziej charakterystyczna twarz kina gangsterskiego. Mówi się, że niektórzy gangsterzy wzorowali się na postaci Vito Corleone, co w sumie brzmi trochę absurdalnie, ale tak podobno było.
Jednakże Brando to nie tylko niezapomniana rola w trylogii o Ojcu Chrzestnym. To również takie filmy jak: Tramwaj zwany pożądaniem, Na nabrzeżach, Czas apokalipsy, oraz sporo filmów, których jeszcze nie widziałem, ale z pewnością to nadrobię.
Brando to również filantrop, oraz człowiek angażujący się w różne kampanie społeczne walczące z głodem na świecie, czy skażeniu planety.
Oprócz tego był znanym bawidamkiem (lubię to słowo),miał swoją wyspę wchodzącą w skład archipelagu Tahiti, mówiąc krótko, bardzo nietuzinkowa postać.
Brando nie dbał o pieniądze, gdy zarobił ich dostatecznie dużo, przestawał grać, by potem wracać do filmowego kieratu, aby znowu zapewnić sobie spokojne życie na następne miesiąca.
Reasumując, człowiek- legenda, warto poznać ten życiorys.

Stało się. (Nie)stety, ale stało się: o to przewinęła się przed moimi oczami ostatnia strona autobiografii człowieka, który zrobił dla świata więcej, niżeli można sobie wyobrazić. Marlon Brando - tego nazwiska nie trzeba powtarzać dwa razy. Moja podróż przez jego barwne życie dobiegła końca, co wprawiło mnie nie tylko w smutek, ale i w refleksje nad istotą człowieczeństwa i niepojętego przeznaczenia, nad zróżnicowanym mechanizmem ludzkich zachowań i wreszcie nad samym sobą.

Głośny wywiad Larry'ego Grobela pokazywał wiele na temat życia Marlona, ale nie dawał pełnego obrazu. Jednakże ten wywiad w połączeniu z powyższymi "Piosenkami" tworzy kompletną całość, pokazując tym samym, jakim wspaniałym człowiekiem mimo wad był Marlon Brando i dlaczego warto hołdować nie tylko jemu, ale i wyznawanym przez niego wartościom.

Tu nie ma co ukrywać: płakałem. Płakałem szczerymi łzami, gdy czytałem ostatnie słowa tej publikacji, ponieważ tak mocno mnie poruszyła - to chyba najlepszy komentarz.

Świetna książka o niesamowitej osobie! Czyta się wspaniale!

Świetna książka o niesamowitej osobie! Czyta się wspaniale!

ciekawa i treściwa autobiografia, bardzo szanuję Marlona Brando za to, że pominął w niej wątki bardziej osobiste, nie pisał o żonach i partnerkach, nie poruszał tematu dzieci. nie szukałam skandali ani plotek, chciałam poznać autora, dowiedzieć się, jak wybierał role, jak przygotowywał się do grania różnych postaci, jakie kontakty miał z reżyserami, aktorami, producentami. moja ciekawość została zaspokojona.

autobiografia nie jest obiektywną formą, można więc przypuszczać, że sporo rzeczy Brando przemilczał lub z wielu grzeszków się usprawiedliwiał, ale uważam, że wyszło przekonująco. po przeczytaniu książki 'Piękna bestia' - bardzo stronniczej biografii, według której Brando to diabeł wcielony, oraz 'Piosenek, które śpiewała mi matka' i poznaniu kilku filmowych wcieleń aktora można wyrobić sobie o nim jakąś opinię, która nie będzie przesadą w żadną stronę.

polecam wszystkim, których intryguje ta legenda kina, jeden z najlepszych i najbardziej kontrowersyjnych aktorów w historii. a przy tym - wciąż zwykł człowiek, pełen wad, problemów, uczuć.

Książka ta ukazuje nam nie tylko oblicze tego rewelacyjnego aktora i sposób w jaki pracował przygotowując się do ról, ale także widzimy człowieka niezwykle wrażliwego na los drugiej osoby, jego miłość do zwierząt, przyrody, niezwykłe poczucie humoru oraz wiele, wiele romansów...

Świetna książka!

Świetna książka!

dla wszystkich, którzy są ciekawi czasów, kiedy aktorzy byli naprawdę dobrzy i kiedy słowo "gwiazda" coś znaczyło. Brando zaliczam do tych "wielkich", ktorzy swoją legenda przeżyją wszystkich celebrytów, aktoreczki i aktórów, i inne tzw "gwiazdy", a w dzisiejszych czasach możesz być "gwizadą" tylko dzięki temu, że ściągniesz majtki i pokażesz to w telewizji. Monroe, Dean, Brando, Hepburn, Leigh, Gable, Laurence, Bogart, Montand... to kilka nazwisk tych prawdziwych gwiazd, jakie świat kiedykolwiek ujrzał.
Brando w swojej autobiografii pokazał ten świat od zewnątrz. okazał się osobą niezwykle skromną, nigdy nie uderzyła mu do głowy tzw "sodówa". szczere i mądre słowa, człowieka, który w głębi duszy pozostał chłopcem z trudnym dzieciństwem.
polecam każdemu. po obejrzeniu jego filmów i przeczytaniu tej książki ukazuje się obraz bardzo fajnego, piekielnie utalentowanego faceta, który dostał od życia wszystko, nie prosząc o nic.

• Film
  • Biografie