S.M.S. Emden i jego dowódca

Okładka książki S.M.S. Emden i jego dowódca Gustav Adolf Erdmann
Okładka książki S.M.S. Emden i jego dowódca
Gustav Adolf Erdmann Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Seria: Seria z kotwiczką [FINNA] kryminał, sensacja, thriller
Seria z kotwiczką [FINNA]
S.M.S. Emden und Sein Kommandant
Oficyna Wydawnicza Finna
2012-08-14
2012-08-14
Marek Murawski

Zastanawiałem się, czy dać tej książce zero.
Ale jednak nie. Są literki ułożone w słowa, czytać nauczyć się można. Parę faktów też się znajdzie. Ni za dużo. Nazwy statków się zgadzają, a i to nie zawsze.
Reszta...
Parę cytatów może:
- "Załoga Emdena pokaże światu, w jaki sposób prowadzi wojnę zmuszony do walki naród o wysoko rozwiniętej kulturze";
- "My [Niemcy] nawet podczas wojny nie zapominamy o rycerskości";
- "Któż nie zna i nie podziwia niemieckiej wierności! Jest ona równie wielka, jak niemieckie męstwo".

Po lekturze tej książki schwyciłem niemal szwabską flagę i ze łzami w oczach, śpiewając "Deutschland, Deutschland ueber alles" poszedłem ukorzyć się przed najbliższy niemiecki konsulat, a potem chciałem udać się do Auschwitz w hołdzie dla rasy panów.

Ufff....
Czytałem w wieku młodocianym sowiecką propagandę. Ale książka o Emdenie to propaganda najczystsza, bez żadnej refleksji.
Że Bellona wypuściła ją bez żadnego komentarza, jest kolejną wielką plamą na tym szemranym wydawnictwie, które korektą i redakcją się nie kala.

Omijać ten ekskrement szerokim łukiem!

Zastanawiałem się, czy dać tej książce zero.
Reszta...
Parę cytatów może:
- "My [Niemcy] nawet...

Bodaj pierwszy raz książka wydana przez oficynę „Finna” nie przypadła mi do gustu. Historię rajdu „Emdena” z 1914 r. po wodach Oceanu Indyjskiego była mi wprawdzie znana, ale liczyłem na garść wspomnień członków załogi, względnie na monograficzne opracowanie.
Tymczasem mamy do czynienia z książką na wskroś propagandową (szkoda, że nie zostało to mocniej zaakcentowane na wstępie); świat w którym Marynarka Wojenna jest szlachetna, zaś wojna prowadzona jest zgodnie ze specyficznymi zasadami savoir vivre.
Być może żyję kategoriami nieograniczonej wojny podwodnej z lat II wojny, lecz nieprawdopodobnym jest wręcz aby dowódcy zatopionych jednostek gratulowali celnych strzałów, bądź skwapliwie wskazywali akweny, w których operowały alianckie statki handlowe. Do tego dochodzą fabularyzowane, dość sztuczne i pompatyczne dialogi, co sprawia że całość książki staje się mało strawna. Przeczytałem, traktuję w kategorii ciekawostki wydawniczej sprzed ponad 100 lat, choć niespecjalnie jestem w stanie polecić.

Moim zdaniem ocena jaką ma ta książka na tym portalu jest niestety zdecydowanie zawyżona. Oczekiwałem obiektywnej oceny działań tego krążownika a co mamy w tym dziele ? Jak się okazuje książka ta została po raz pierwszy wydana w Niemczech w czasie pierwszej wojny światowej o czym zapewne nie każdy czytelnik tego dzieła wie. Jak można oczekiwać mamy tutaj czystą niemiecką propagandą wojenną. Nasi zachodni sąsiedzi okazują się zawsze wzorem cnót wszelakich takich jak humanitaryzm, odwaga i honor w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych nacji na czele z wrogami Niemiec, tamte narody są oczywiście przedstawione jako wiarołomne i pozbawione szlachetności. Do tego te narody podobno bez żadnego powodu napadły na miłujących pokój Niemców. Role dobrych i złych są rozpisane jak w sowieckich czytankach. Można tą książkę czytać jeżeli zna się kontekst w jakim się ukazała i pamięta się że to dzieło nie mogło być napisane obiektywnie.

Bardzo interesująca pozycja. Książka, przy której świetnie mija czas. Losy okrętów z czasów I wojny światowej są mniej znane niż tych z II wojny. Ta książka pokazuje, że również i w tych czasach było bardzo ciekawie. Warto przeczytać jeszcze ciąg dalszy historii części załogi Emdena - znaleźć to można w książce Polowanie na Atlantyku.

8/10

8/10

• Morze
  • I wojna światowa
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Poszukiwane
  • Marynistyka