Świat Nocy

Cykl: Cal Leandros (tom 1)
Wydawnictwo: Dwójka bez Sternika
Nightlife
Sherry

Potwory są wśród nas. Żyły tu od niepamiętnych czasów i na zawsze tu pozostaną. Wiedziałem o tym przez całe życie – co więcej, miałem świadomość, że sam jestem jednym z nich… … no, przynajmniej w połowie. Witajcie w Nowym Jorku. W tym mieście można spotkać trolla pod Mostem Brooklyńskim, boboka w Central Parku i piękną wampirzycę w apartamencie na Upper East Side – a to tylko początek. Większość ludzi nie ma pojęcia o istnieniu świata nocy, ale Kal Leandros jest tylko w połowie człowiekiem. Jego ojciec to złośliwy demon, wcielony nocny koszmar – a teraz cały jego lud zjednoczył się w pogoni za Kalem. Dlaczego? Kal nie zamierza odwlekać ucieczki, by się tego dowiedzieć. Wraz ze swym przyrodnim bratem, Nikiem, ucieka przed potworami już od czterech lat, ale teraz jego demoniczny ojciec znów trafił na ich ślad. Kal już niedługo dowie się, dlaczego demony tak uparcie go ścigają – chłopak jest bowiem kluczem do ich potęgi, ostatnim elementem wielkiego planu, który pozwoli im rozpętać piekło na ziemi. Walka o losy ludzkości splecie się z walką o życie Kala…

źródło opisu: paranormalbooks.pl

źródło okładki: paranormalbooks.pl

Miranda | 2010-08-16
Na półkach: Przeczytane, Moje!, In English, 2010
Przeczytana: 16 sierpnia 2010

Czytadło zaskakująco przyjemne. Zaskakująco, bo:
a) temat oklepany (ludzie nieświadomi demonicznych "cieni", a w tym wszystkim kilku "uświadomionych", plus ratowanie świata), a jednak autorowi udało się nie przynudzać;
b) żadnego wątku romantycznego! A przynajmniej nic bardziej znaczącego od kilku niezobowiązujących wzmianek. Jakże miła odmiana od pseudo-horrorowych harlequinów.

Przez większość książki miałam wrażenie, jakbym trzymała w rękach papierową wersję jakiegoś odcinka serialu "Supernatural" - dwaj bracia (jeden nie do końca czystej krwi człowiek), którzy mogą liczyć tylko na siebie, którzy są gotowi bronić drugiego, chociażby wymagało to wycieczki do piekła i z powrotem. Dosłownie. Nawet nieco przydługawe monologi wewnętrzne Cala nie nudziły, bo chłopak ma wybornie cyniczne i wisielcze poczucie humoru. Wszystko to idealnie trafiło w mój nastrój, dzięki czemu dwa wieczory poświęcone tej książce zaliczam do całkiem udanych.

Sherry | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Dwaj bracia. Starszy - chroniący młodszego, młodszy - z krwią potwora, uciekający przed najgorszymi koszmarami, jakie widział świat. Bestiami, które istnieją tylko po to by zabijać... Pewnie część z was - fandom Supernatural, ekhem - pomyśli, że brzmi to jak krótki opis jednego z odcinków, naszego ulubionego serialu o braciach Winchester, polujących na demony. Nic z tego, moi drodzy. Dziś mam zaszczyt wprowadzić was w świat Nowego Jorku, rządzonego przez potwory... z książki urban-fantasy Roba Thurmana, pod tytułem "Świat Nocy".

Bracia Leandros nie są braćmi Winchester, ale zyskują naszą uwagę i sympatię tak samo szybko jak Sam i Dean. Kal Leandros, czyli narrator, a jednocześnie młodszy brat, spłodzony przez śmiertelniczkę i potwora, to typ buntownika spod ciemnej gwiazdy, który znajdzie ripostę, złośliwą odzywkę czy przykrą uwagę na czyjś temat, nawet w ekstremalnych sytuacjach. Nie ma się jednak co dziwić, jemu specyficznemu stylu obycia, skoro żyje u boku starszego brata -...

TalaZ | 2013-05-22
Przeczytana: 18 maja 2013

Czy wyobrażacie sobie świat w którym potwory żyją wśród nas? Przemykają wśród cieni nocy, obserwując, ale nie ingerując w ludzkie życie. Jedynie gatunki zagrożone wymarciem, tak jak elfy znane również jako grendele, dają się skusić na spółkowanie z ludzkimi kobietami. Chociaż jak na razie był to tylko jednorazowy incydent, z którego narodził się Kaliban, główny bohater powieści Świat nocy.

Rob Thurman to tak naprawdę Robyn Thumran. Jak sama mówi, pod studiach imała się różnorakich prac, ale to pisarstwo było zawsze tym co chciała robić na stałe. Dlatego w międzyczasie szkoliła swój warsztat literacki. Zaowocowało to wydaniem debiutanckiej powieści Świat nocy, która otwiera cykl Kal Leandros.

Kal jest w połowie potworem. Jego ojcem jest złośliwy demon lub elf, jak kto woli. Chłopak od samego początku był świadomy cichej obecności swojego rodziciela, który obserwował go z daleka. Jednak pewnej nocy wszystko się zmieniło. Cała rasa jego ojca zjednoczyła się w jednym celu, w pogoni...

Nesnej | 2013-01-05

Chociaż autor niczego nowego w gatunku nie odkrył, ani nie zaskoczył pomysłowością, to, jako wielka fanka instytucji jaką jest rodzeństwo, dobrze spędziłam czas przy tej lekturze.
Relacje między braćmi godne pozazdroszczenia i naprawdę fajnie przedstawione.

Sol | 2012-12-19

Seria trafia na miejsce moich ulubionych i już chciałabym sięgnąć po tom kolejny. Pełna humoru, ciekawych postaci i 'prawdziwie' ukazanych istot spod ciemnej gwiazdy oraz ciekawym wątkiem? Jestem na tak i wołam o jeszcze!

Książkę pochłania się w zastraszającym tempie. Brak wątku miłosnego jest, jak dla mnie wielkim plusem.

Recenzja: http://sol-shadowhunter.blogspot.com/2012/12/swiat-nocy-rob-thurman.html

książek: 1936
Justyna | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Braterska miłość i istoty nie z tego świata, ciągła ucieczka, zabawne przekomarzanie się, średniej jakości walki, trochę kombinowania "dla twojego dobra" i parę ckliwych momentów, czyli typowy odcinek "Supernatural". Założę się, że w kolejnych tomach Kal i Niko przestają się kryć, a zaczynają swój własny saving-people-hunting-things biznes.

gringosso | 2014-11-14
Przeczytana: 11 listopada 2014

Dosyć ciekawa wariacja nt. próby przejęcia władzy nad światem przez zdegenerowane elfy - wielki wyjątek od reguły.
Mroczny klimat i wartka akcja to podstawowe zalety powieści, razi w oczy jednak średnia kreacja bohaterów i świata przedstawionego.

Dla fanów opowieści z dreszczykiem pozycja godna uwagi.

Shemmer | 2013-12-27

"- Jezu Chryste! - mruknąłem zaskoczony.
- Nie do końca - odparł stłumiony głos. - Ale chodziłem kiedyś z jego kuzynką. Świetna babka. Nie uwierzyłbyś, jakie miała cyce."
Mam nauczkę, żeby nie pić niczego podczas czytania.
Tak, wielki plus za humor!

Only_WiLLem | 2017-02-18

Jeśli lubisz serial "supernatural" to ta książka jest dla Ciebie. Jeśli jeszcze tego nie obejrzałeś to bierz się za to, jeśli obejrzałeś to bierz się za książkę!!! Co prawda obie rzeczy nie mają w sobie tak dużo wspólnego, ale jeśli obejrzałeś serial i przeczytałeś książkę to wiesz co mam na myśli :)

książek: 1919
Lavenda | 2014-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Jak na paranormalną młodzieżówkę czyli gatunek zarżnięty schematami, czyta się zaskakująco przyjemnie, szczególnie, że kreacja głównego bohatera w połowie książki przechodzi w zupełnie skrajny typ osobowości. Na tak oklepany temat, podane całkiem świeżo i bez nudy.