statek, podróż, przyjaciele, wynalazek,
komiksy
szelmaraf

"Wodołaz" wpływa do portu w Gdańsku. Gucek i Roch - schodzą na ląd aby odwiedzić miszkającego tu przyjaciela - wynalazcę, profesora Mixtura. Profesor pokazuje im swój najnowszy wynalazek - maszynę do kontrolowania strachu zwaną "Psychograj". Następnego dnia profesor zostaje porwany. Milicja nie znajduje żadnego śladu porywaczy. W czasie kolejnego rejsu, w Barcelonie Gucek i Roch przypadkowo spotykają jednego z mężczyzn, którego widzieli u profesora w dniu uprowadzenia. Ruszając jego tropem odkrywają, że Mixtura wywiezono na statku "Pelikan", który udaje się do Brazylii. Dzielni marynarze wspierani przez oficera milicji starają się odnaleźć przyjaciela.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie