Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy

Wydawnictwo: Fabryka Słów
popiół, kurz, grzędowicz, pomiędzy
maciek

Inne wydania

Nie wiadomo, czy istnieją niebiosa. Nie wiadomo też, czy istnieje piekło. Jedyne, co jest pewne, to popiół i kurz zalegające piętro wyżej. Tu każdy przedmiot, myśl, uczucie mają swoje Ka – odbicie świata materialnego. Tu pełzają myślokształty, zbierają się skeksy – demony nagłej śmierci, tu przenika zło chcące pożreć, zawładnąć twoją duszą. Tu wędrujesz Ty, gdy nie zdajesz sobie sprawy, że właśnie umarłeś. Witaj w świecie Pomiędzy! Pod cierniowym krzyżem, na którym wisi rozpięty mnich. Mnich, który poznał tajemnicę tego świata i musiał umrzeć dla niej, pozostawiając swojemu przyjacielowi swoisty testament: sięgaj głęboko i znajduj odpowiedzi.

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Po drugiej stronie

Jarosław Grzędowicz wielkim pisarzem jest. Gdyby ktoś miał co do tego jakieś wątpliwości, wystarczy sprawdzić listę najważniejszych literackich nagród, jakie ma na swoim koncie. Trzykrotnie nagradzano go Zajdlem, za pierwszy tom „Pana Lodowego Ogrodu”, opowiadanie „Wilcza zamieć” oraz powieść „Popiół i kurz - Opowieści ze świata Pomiędzy”. Ten ostatni tytuł wydawnictwo Fabryka Słów odświeżyło niedawno w nowym, zintegrowanym wydaniu. Choć lista indywidualnych publikacji pana Jarka nie jest długa, to niejednokrotnie blask i chwała „Pana Lodowego Ogrodu” przyćmiewa inne dzieła autora - a warto pamiętać i o nich. Tym bardziej, że „Popiół i kurz” to kawał naprawdę porządnej literatury.

Bohaterem powieści jest z pozoru zwyczajny szary człowiek, jakich wielu nas otacza - nauczyciel akademicki, profesor etnologii, skłócony z rodziną, powoli przekwitający, niegroźny dziwak. Pozory jednak, jak mają w zwyczaju, lubią mylić. Bohater ma bowiem pewną nietypową umiejętność - potrafi przedostać się do świata, który jest po drugiej stronie. Nie, nie chodzi o niebo, ani piekło. To coś znacznie gorszego, gdzie trafiają zagubione dusze, zanim ktoś pokaże im drogę. I on właśnie to robi - niczym mityczny Charon, za uiszczeniem stosownej opłaty, osławionego obola, przeprowadza zbłąkane istnienia „na drugą stronę”. I jako jeden z nielicznych, potrafi ze Świata Pomiędzy wrócić cały i zdrowy. Tym razem jednak jego wędrówki posłużą rozwikłaniu zagadki śmierci przyjaciela, wokół której wyrastają liczne znaki zapytania. W sprawę wplątany jest tajemniczy zakon i wiedźma, a poszukiwanie prawdy doprowadzi do licznych nieprzewidzianych konsekwencji - nie wyłączając śmierci bohatera. W pewnym sensie.

Grzędowicz wymieszał tu kilka gatunków, wybierając najlepsze, klasyczne elementy - oryginalny, tajemniczy i niebezpieczny świat, w którym zdarzyć może się wszystko, zagadkę rodem z dobrego kryminału, ze sporą dawką mitu, tajemnic starożytnej kultury, niczym w powieściach Dana Browna, z typowo fantastycznymi stworami, które doskonale poradziłyby sobie w niejednym horrorze. Do tego inteligentne, choć niezbyt liczne dialogi, klimatyczne opisy, pozwalające odczuć prawdziwie przytłaczającą grozę Świata Pomiędzy, oraz efektowne sceny walki i trochę rozmyślania na tematy wyższe, jak sens życia i koegzystencji z innymi. Czego chcieć więcej? Może rozwinięcia niektórych wątków, ale nawet bez tego, „Popiół i Kurz” wypada znakomicie. Lektura nie dłuży się, narracja, dzięki maksymalnemu uproszeniu jest niezwykle płynna, dynamizm akcji odpowiednio zrównoważony, dlatego treść powieści dosłownie połyka się, nie odczuwając upływającego przy książce czasu.

„Popiół i kurz - Opowieści ze świata Pomiędzy” to zręcznie napisana powieść, która w pełni zasługuje za uwagę każdego fana polskiej fantastyki. Tym, którzy potrzebują zachęty, polecam opowiadanie „Obol dla Lilith” z antologii „Demony”, które posłużyło za prolog do powieści. Nowe wydanie, jak już przyzwyczaiła nas Fabryka Słów, jest jeszcze lepsze od poprzednich - świetnie skomponowane graficznie, ze wzmocnioną oprawą, dobry papierem, itp., itd. Radość z posiadania go jest więc równie duża, jak zadowolenie z samej lektury.

Paweł Kukliński

Shimik | 2016-01-24

Na początku zapowiadało się bardzo sympatycznie. Niestety im dalej tym stawało się coraz bardziej nużące. Aż w końcu miałem po prostu dość, a jednak dokończyłem by zobaczyć czy może się jednak coś zmieni. Niestety nie doczekałem się niczego takiego. Natomiast Pan Lodowego Ogrodu był świetny! A to było... no cóż dość słabe. Nie warto było się zabierać za tą książkę, to była strata czasu, którego niestety nie jestem w stanie już odzyskać. Nie polecam tej książki!

Po przeczytaniu „Pana Lodowego Ogrodu”, obawiałem się, że kolejna książka Grzędowicza może nie dorównać tej świetnej opowieści.
Nie jest to może książka na tym poziomie, ale też mi się bardzo podobała.
Plusy:
- mroczny klimat i fabuła, z wieloma tajemnicami;
- świetnie wykreowany świat „Pomiędzy”;
- koncepcja „Ka” – odbicie świata materialnego w świecie „Pomiędzy”;
- ciekawe połączenie elementów fantastyki, kryminału i horroru;
- przeobrażenie bohatera z wykładowcy (w jednym świecie), w Charona, przewoźnika przeprowadzającego zbłąkane dusze „na drugą stronę”;
- styl pisania który osobiście lubię;
Mały minus - zakończenie, które mnie rozczarowało.
Ogółem książka dobra, warta przeczytania.

DonSzabla | 2016-12-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 22 grudnia 2016

„Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy” to powieść nietuzinkowa. Jarosław Grzędowicz kolejny raz udowodnił, że potrafi bardzo sprawnie żonglować różnymi gatunkami literackimi. W tej książce znajdziemy fantastykę w najlepszej postaci (opis tytułowego świata Pomiędzy wbija w fotel), szczyptę thrillera i co nie co z powieści detektywistycznej. Przyznaję, że już po pierwszym rozdziale wiedziałem, że muszę jak najszybciej dobrnąć do końca. Nie tylko przez klimat, który czuć na każdym kroku, ale także ze względu na główny wątek. Autor miał ciekawy pomysł z przeplataniem kilku gatunków. Dzięki temu historia nie nuży. Do tego dochodzą nagłe zwroty akcji, których nie sposób się spodziewać. Ucieszył mnie również fakt, że znalazłem w tej książce akcent wprost z mojego rodzinnego miasta. Przy najbliższym spotkaniu z autorem zapytam się czy był to zbieg okoliczności.

Polecam i zachęcam do przeczytania tym bardziej, że Fabryka Słów postarała się o dobrą reedycję.

cordiale | 2014-02-27
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 04 lutego 2014

Od ukończenia przeze mnie „Pana Lodowego Ogrodu” minęło już trochę czasu. Dość długo nie mogłem się zabrać za przeczytanie innej powieści Grzędowicza. Obawiałem się, że po napisaniu czegoś tak dobrego spotka mnie jakaś nieudolna powieść. Czy jednak „Popiół i kurz” jest właśnie czymś takim?
Nie spodziewałem się, że ta książka może mnie aż tak zaskoczyć. W pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście.
Wszystko zaczyna się od opowiadania-prologu „Obol dla Lilith”. Główny bohater, uważany przez rodzinę za kompletnego czubka posiada pewne nadprzyrodzone umiejętności. Potrafi przenikać do „świata pomiędzy”. Świat ten znajduje się ten na wyciągnięcie ręki od nas. Wszystkie otaczające nas przedmioty mają swoją duszę- Ka, która jest obecna w owej rzeczywistości. Dla dusz ludzkich jest czymś przypominającym czyściec. Nasz bohater pełni tam rolę Charona, przeprowadza zagubione dusze w stronę światła.
W tym opowiadaniu bohater musi rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci ukochanej swojego...

Roland | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Tym razem Jarosław Grzędowicz zabiera nas do świata Pomiędzy, gdzie zalega popiół i kurz. Główny bohater posiada zdolność przechodzenia do świata, który jak sam określa jest szczeliną, kolejnym poziomem ponad naszym światem. Świat ten jest poniekąd odbiciem naszego, gdzie każdy przedmiot ma własne Ka. Zamieszkany jest przez tajemnicze istoty, demony oraz zagubione dusze ludzi, którzy czasami nie do końca wiedzą, że są martwi. Jednocześnie nasz bohater posiada zdolność przeprowadzania tych błąkających się dusz do kolejnego poziomu (być może nieba, nie wiadomo)płacąc przysłowiowego obola.
Próbując rozwikłać tajemniczą śmierć swego przyjaciela mnicha, bohater natyka się na starożytne bractwo cierni. Zmuszony jest znów odwiedzić świat Półsnu. Próba poznania tajemnicy może okazać się dla naszego bohatera ostatnią podróżą do świata Pomiędzy, z której nie ma powrotu.
Pomimo, że nie jestem wiernym czytelnikiem tego typu literatury, to Jarosław Grzędowicz swym barwnym i plastycznym językiem...

Die_Toten_Maus | 2015-10-21
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, 2015, 7/10
Przeczytana: 20 października 2015

Grzędowicz jest mistrzem w tworzeniu światów. Świat Pomiędzy jest tworem niemal idealnym. Niemal. Nijak ma się do Midgaardu. Tak samo jak postać Charona ma sie nijak do Vuko. Cóż ciężko do PLO porównywać cokolwiek. "Popiół i Kurz" jest jednak naprawdę dobrą powieścią, z dobrze zbudowanym światem i bohaterami.
Polubiłam głównego bohatera. Jest on jednym z niewielu (przez większość czasu wydawało mu się, że jedynym), który potrafi poruszać się w tym dziwnym świecie. Przeprowadza w nim duszę zmarłych na drugą stronę, za przysłowiowego Obola. A Obolem może być wszystko. W ten sposób (i poprzez przyjaźń z Bratem Michałem) wykładowca akademicki o dziwnym hobby wpada w tarapaty. Czy uda mu się wyjść z tej kabały żywym? Jaki wpływ na te wydarzenia ma czarownica Patrycja?
Po raz kolejny możemy podziwiać kunszt pana Grzędowicza. To dobra książka, pełna akcji i niespodziewanych zwrotów. Tryskająca poczuciem humoru i powodująca ciarki ze strachu.

Korobek | 2015-05-24

Rewelacja! Majstersztyk! Warsztat Grzędowicza nie ma sobie równych... pisze niesamowicie klimatycznie... a tu klimat jest cudnie mroczny. Każde zdanie jest przemyślane i dopracowane. Książka trzymająca w napięciu i zaskakująca. Przeczytałam ją kilka razy i za każdym razem odkrywałam nowe smaczki... Mniam :)

Krzysztof Baliński | 2010-11-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2010

Zabierając się za tą książkę nie spodziewałem się niczego niezwykłego, a jednak jestem po tej lekturze pozytywnie zaskoczony. Bo jednak nowatorskie i oryginalne jest zawarcie tej problematyki, która jest uniwersalna. Bowiem refleksja nad tym co dzieje się z człowiekiem po śmierci. pojawia się w religiach, nurtach filozoficznych, a także wszelkich mitologiach i wierzeniach ludowych. Rzecz jasna zdarza się również, że jest poruszana w literaturze pięknej. Jednak problematyka ta raczej jest niespotykana w literaturze fanatazy, przynajmniej na taką skalę, bo tutaj praktycznie cała książka jest temu problemowi poświęcona.

Głównym bohaterem jest wykładowca wyższej uczelni, ateista, podróżnik i etnolog. Jakoś nie mogłem trafić na jego imię, bywa nazywany Leonem lub Jakubem, ale jedno i drugie nie jest prawdziwym imieniem. Otóż główny bohater ma niespotykany dar potrafi przenikać w świat Pomiędzy, jak nazwa sugeruje, pomiędzy czymś, a więc jest szczeliną, anomalią, która powstała między...

Mavericus | 2010-11-19
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2009

Okładka nie zachęcała mnie bym zagłębił się w treść, gdy jednak to zrobiłem dosłownie kolana ugięły się pode mną, przeniosłem się w inną rzeczywistość. Świetna, wartka akcja, genialne dialogi. Aż nie chciało się odrywać oczu od tekstu. Wielkie gratulacja za pomysł. Oby było więcej takich książek

Kaklucha | 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

Książki Grzędowicza mają specyficzny, niepowtarzalny klimat, który bardzo mi odpowiada. Ci faceci pijający śliwowicę, stwory i demony, przedmioty z pozoru zwyczajne, stające się niezwykłymi.
Świat pomiędzy nie jest tak wycyzelowany jak świat lodowego ogrodu i dzięki temu jest jeszcze straszniejszy, wyobraźnia działa...

Samodzielne powieści fantasy – gatunek zagrożony

Zajrzyjcie do zapowiedzi. Bywają miesiące, gdzie każda interesująca pozycja fantastyczna to kolejna odsłona jakiegoś monumentalnego cyklu. Na polu science fiction nie brakuje historii, które autor zamknął w pojedynczej książce, za to przy fantasy poszukiwanie takiej powieści przypomina polowanie na jednorożca.