Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy

Seria: Fantastyczna Fabryka
Wydawnictwo: Fabryka Słów
popiół, kurz, grzędowicz, pomiędzy
maciek

Nie wiadomo, czy istnieją niebiosa. Nie wiadomo też, czy istnieje piekło. Jedyne, co jest pewne, to popiół i kurz zalegające piętro wyżej. Tu każdy przedmiot, myśl, uczucie mają swoje Ka – odbicie świata materialnego. Tu pełzają myślokształty, zbierają się skeksy – demony nagłej śmierci, tu przenika zło chcące pożreć, zawładnąć twoją duszą. Tu wędrujesz Ty, gdy nie zdajesz sobie sprawy, że właśnie umarłeś. Witaj w świecie Pomiędzy! Pod cierniowym krzyżem, na którym wisi rozpięty mnich. Mnich, który poznał tajemnicę tego świata i musiał umrzeć dla niej, pozostawiając swojemu przyjacielowi swoisty testament: sięgaj głęboko i znajduj odpowiedzi.

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Po drugiej stronie

Jarosław Grzędowicz wielkim pisarzem jest. Gdyby ktoś miał co do tego jakieś wątpliwości, wystarczy sprawdzić listę najważniejszych literackich nagród, jakie ma na swoim koncie. Trzykrotnie nagradzano go Zajdlem, za pierwszy tom „Pana Lodowego Ogrodu”, opowiadanie „Wilcza zamieć” oraz powieść „Popiół i kurz - Opowieści ze świata Pomiędzy”. Ten ostatni tytuł wydawnictwo Fabryka Słów odświeżyło niedawno w nowym, zintegrowanym wydaniu. Choć lista indywidualnych publikacji pana Jarka nie jest długa, to niejednokrotnie blask i chwała „Pana Lodowego Ogrodu” przyćmiewa inne dzieła autora - a warto pamiętać i o nich. Tym bardziej, że „Popiół i kurz” to kawał naprawdę porządnej literatury.

Bohaterem powieści jest z pozoru zwyczajny szary człowiek, jakich wielu nas otacza - nauczyciel akademicki, profesor etnologii, skłócony z rodziną, powoli przekwitający, niegroźny dziwak. Pozory jednak, jak mają w zwyczaju, lubią mylić. Bohater ma bowiem pewną nietypową umiejętność - potrafi przedostać się do świata, który jest po drugiej stronie. Nie, nie chodzi o niebo, ani piekło. To coś znacznie gorszego, gdzie trafiają zagubione dusze, zanim ktoś pokaże im drogę. I on właśnie to robi - niczym mityczny Charon, za uiszczeniem stosownej opłaty, osławionego obola, przeprowadza zbłąkane istnienia „na drugą stronę”. I jako jeden z nielicznych, potrafi ze Świata Pomiędzy wrócić cały i zdrowy. Tym razem jednak jego wędrówki posłużą rozwikłaniu zagadki śmierci przyjaciela, wokół której wyrastają liczne znaki zapytania. W sprawę wplątany jest tajemniczy zakon i wiedźma, a poszukiwanie prawdy doprowadzi do licznych nieprzewidzianych konsekwencji - nie wyłączając śmierci bohatera. W pewnym sensie.

Grzędowicz wymieszał tu kilka gatunków, wybierając najlepsze, klasyczne elementy - oryginalny, tajemniczy i niebezpieczny świat, w którym zdarzyć może się wszystko, zagadkę rodem z dobrego kryminału, ze sporą dawką mitu, tajemnic starożytnej kultury, niczym w powieściach Dana Browna, z typowo fantastycznymi stworami, które doskonale poradziłyby sobie w niejednym horrorze. Do tego inteligentne, choć niezbyt liczne dialogi, klimatyczne opisy, pozwalające odczuć prawdziwie przytłaczającą grozę Świata Pomiędzy, oraz efektowne sceny walki i trochę rozmyślania na tematy wyższe, jak sens życia i koegzystencji z innymi. Czego chcieć więcej? Może rozwinięcia niektórych wątków, ale nawet bez tego, „Popiół i Kurz” wypada znakomicie. Lektura nie dłuży się, narracja, dzięki maksymalnemu uproszeniu jest niezwykle płynna, dynamizm akcji odpowiednio zrównoważony, dlatego treść powieści dosłownie połyka się, nie odczuwając upływającego przy książce czasu.

„Popiół i kurz - Opowieści ze świata Pomiędzy” to zręcznie napisana powieść, która w pełni zasługuje za uwagę każdego fana polskiej fantastyki. Tym, którzy potrzebują zachęty, polecam opowiadanie „Obol dla Lilith” z antologii „Demony”, które posłużyło za prolog do powieści. Nowe wydanie, jak już przyzwyczaiła nas Fabryka Słów, jest jeszcze lepsze od poprzednich - świetnie skomponowane graficznie, ze wzmocnioną oprawą, dobry papierem, itp., itd. Radość z posiadania go jest więc równie duża, jak zadowolenie z samej lektury.

Paweł Kukliński

veinylover | 2018-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2018

To moim zdaniem genialny pisarz, ten Grzędowicz.
Książka ma rewelacyjny klimat. Coś z 'n i e s a m o w i t o ś c i' jak u Pilipiuka, do tego jeszcze najlepszy lektor do tych książek, Maciej Kowalik: lepszego chyba nie można sobie wyobrazić. Bo - rzecz jasna - wysłuchałem audiobooka.
Co mi się podoba w tej książce? WSZYSTKO. Począwszy od samego pomysłu na uniwersum poprzez opowiadane kolejno losy bohatera, aż do epilogu, do pozytywnego zakończenia, które u polskich autorów jest rzadkością. Podoba mi się plastyczność opisów, mogłem sobie wszystko wyobrazić jak na filmie. Nie miałem z tym najmniejszej trudności. Podoba mi się także specyficzne poczucie humoru autora oraz „poczucie horroru”, a niewielu łączy jedno z drugim. Podoba mi się coś poruszającego w tej książce, ot choćby to, że gdy padają słowa „popiół i kurz”, raz za razem, w ważnych momentach, czuje się dreszcz, którego częścią jest jakiś rodzaj podniosłej wrażliwości, której nie umiem nazwać. Podoba mi się wątek...

filozof | 2018-02-09

Może być,większych achów i ochów.
Mnie nie urzekła ,raczej nie przeżywałem wzlotów napięcia.
Ten gość,bardziej mnie irytował .Niż zaciekawił,ja raczej nie polubiłem tej książki.
Może Wam,sie lepiej spodoba.

Po przeczytaniu „Pana Lodowego Ogrodu”, obawiałem się, że kolejna książka Grzędowicza może nie dorównać tej świetnej opowieści.
Nie jest to może książka na tym poziomie, ale też mi się bardzo podobała.
Plusy:
- mroczny klimat i fabuła, z wieloma tajemnicami;
- świetnie wykreowany świat „Pomiędzy”;
- koncepcja „Ka” – odbicie świata materialnego w świecie „Pomiędzy”;
- ciekawe połączenie elementów fantastyki, kryminału i horroru;
- przeobrażenie bohatera z wykładowcy (w jednym świecie), w Charona, przewoźnika przeprowadzającego zbłąkane dusze „na drugą stronę”;
- styl pisania który osobiście lubię;
Mały minus - zakończenie, które mnie rozczarowało.
Ogółem książka dobra, warta przeczytania.

Shimik | 2016-01-24

Na początku zapowiadało się bardzo sympatycznie. Niestety im dalej tym stawało się coraz bardziej nużące. Aż w końcu miałem po prostu dość, a jednak dokończyłem by zobaczyć czy może się jednak coś zmieni. Niestety nie doczekałem się niczego takiego. Natomiast Pan Lodowego Ogrodu był świetny! A to było... no cóż dość słabe. Nie warto było się zabierać za tą książkę, to była strata czasu, którego niestety nie jestem w stanie już odzyskać. Nie polecam tej książki!

DonSzabla | 2016-12-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 22 grudnia 2016

„Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy” to powieść nietuzinkowa. Jarosław Grzędowicz kolejny raz udowodnił, że potrafi bardzo sprawnie żonglować różnymi gatunkami literackimi. W tej książce znajdziemy fantastykę w najlepszej postaci (opis tytułowego świata Pomiędzy wbija w fotel), szczyptę thrillera i co nie co z powieści detektywistycznej. Przyznaję, że już po pierwszym rozdziale wiedziałem, że muszę jak najszybciej dobrnąć do końca. Nie tylko przez klimat, który czuć na każdym kroku, ale także ze względu na główny wątek. Autor miał ciekawy pomysł z przeplataniem kilku gatunków. Dzięki temu historia nie nuży. Do tego dochodzą nagłe zwroty akcji, których nie sposób się spodziewać. Ucieszył mnie również fakt, że znalazłem w tej książce akcent wprost z mojego rodzinnego miasta. Przy najbliższym spotkaniu z autorem zapytam się czy był to zbieg okoliczności.

Polecam i zachęcam do przeczytania tym bardziej, że Fabryka Słów postarała się o dobrą reedycję.

cordiale | 2014-02-27
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 04 lutego 2014

Od ukończenia przeze mnie „Pana Lodowego Ogrodu” minęło już trochę czasu. Dość długo nie mogłem się zabrać za przeczytanie innej powieści Grzędowicza. Obawiałem się, że po napisaniu czegoś tak dobrego spotka mnie jakaś nieudolna powieść. Czy jednak „Popiół i kurz” jest właśnie czymś takim?
Nie spodziewałem się, że ta książka może mnie aż tak zaskoczyć. W pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście.
Wszystko zaczyna się od opowiadania-prologu „Obol dla Lilith”. Główny bohater, uważany przez rodzinę za kompletnego czubka posiada pewne nadprzyrodzone umiejętności. Potrafi przenikać do „świata pomiędzy”. Świat ten znajduje się ten na wyciągnięcie ręki od nas. Wszystkie otaczające nas przedmioty mają swoją duszę- Ka, która jest obecna w owej rzeczywistości. Dla dusz ludzkich jest czymś przypominającym czyściec. Nasz bohater pełni tam rolę Charona, przeprowadza zagubione dusze w stronę światła.
W tym opowiadaniu bohater musi rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci ukochanej swojego...

Roland | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Tym razem Jarosław Grzędowicz zabiera nas do świata Pomiędzy, gdzie zalega popiół i kurz. Główny bohater posiada zdolność przechodzenia do świata, który jak sam określa jest szczeliną, kolejnym poziomem ponad naszym światem. Świat ten jest poniekąd odbiciem naszego, gdzie każdy przedmiot ma własne Ka. Zamieszkany jest przez tajemnicze istoty, demony oraz zagubione dusze ludzi, którzy czasami nie do końca wiedzą, że są martwi. Jednocześnie nasz bohater posiada zdolność przeprowadzania tych błąkających się dusz do kolejnego poziomu (być może nieba, nie wiadomo)płacąc przysłowiowego obola.
Próbując rozwikłać tajemniczą śmierć swego przyjaciela mnicha, bohater natyka się na starożytne bractwo cierni. Zmuszony jest znów odwiedzić świat Półsnu. Próba poznania tajemnicy może okazać się dla naszego bohatera ostatnią podróżą do świata Pomiędzy, z której nie ma powrotu.
Pomimo, że nie jestem wiernym czytelnikiem tego typu literatury, to Jarosław Grzędowicz swym barwnym i plastycznym językiem...

Die_Toten_Maus | 2015-10-21
Przeczytana: 20 października 2015

Grzędowicz jest mistrzem w tworzeniu światów. Świat Pomiędzy jest tworem niemal idealnym. Niemal. Nijak ma się do Midgaardu. Tak samo jak postać Charona ma sie nijak do Vuko. Cóż ciężko do PLO porównywać cokolwiek. "Popiół i Kurz" jest jednak naprawdę dobrą powieścią, z dobrze zbudowanym światem i bohaterami.
Polubiłam głównego bohatera. Jest on jednym z niewielu (przez większość czasu wydawało mu się, że jedynym), który potrafi poruszać się w tym dziwnym świecie. Przeprowadza w nim duszę zmarłych na drugą stronę, za przysłowiowego Obola. A Obolem może być wszystko. W ten sposób (i poprzez przyjaźń z Bratem Michałem) wykładowca akademicki o dziwnym hobby wpada w tarapaty. Czy uda mu się wyjść z tej kabały żywym? Jaki wpływ na te wydarzenia ma czarownica Patrycja?
Po raz kolejny możemy podziwiać kunszt pana Grzędowicza. To dobra książka, pełna akcji i niespodziewanych zwrotów. Tryskająca poczuciem humoru i powodująca ciarki ze strachu.

Korobek | 2015-05-24

Rewelacja! Majstersztyk! Warsztat Grzędowicza nie ma sobie równych... pisze niesamowicie klimatycznie... a tu klimat jest cudnie mroczny. Każde zdanie jest przemyślane i dopracowane. Książka trzymająca w napięciu i zaskakująca. Przeczytałam ją kilka razy i za każdym razem odkrywałam nowe smaczki... Mniam :)

MaciekWroc | 2018-05-17
Przeczytana: 12 maja 2018

Nie wiem czy Wy też tak czasem macie, że czytając jakąś książkę myślicie sobie: „o,cholera to jest książka, którą miałem w głowie od lat, ale bałem się napisać, bo kto będzie chciał czytać o snach i fantazjach…lub po prostu: nie umiałem przelać tych myśli na papier…”
A jednak ! Grzędowiczowi udało się i wyszło całkiem zgrabnie. Lubię takie książki, które czyta się, jakby rozmawiało się ze starym przyjacielem, z którym opowiadamy sobie różne zasłyszane historie lub sytuacje, o których marzymy i śnimy, żeby się kiedyś nam w końcu przydarzyły 😊
Długo zastanawiałem się jak zrecenzować tą pozycję, żeby nie zepsuć czytelnikom radości poznawania, stąd obsuwa czasowa względem daty zakończenia lektury.
Powiem tylko o zaletach: styl, ciekawie opowiedziana i interesująca fabuła, prawdziwi (nawet ci fantastyczni) bohaterowie i brak sztampy, o co coraz trudniej w dzisiejszym natłoku literatury. Dodatkowo mój ulubiony, poręczny format i intrygująca, nowoczesna, okładka – aż chce się tą książkę...