Al Hakima

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Une Française médecin au Yémen
Jemen, lekarka, fascynacja Arabią
takisobiejac

Książka będąca wspomnieniem dwuletniego pobytu dr Claudie Fayein w Jemenie, rządzonym wówczas przez króla Ahmada bin Yahyę.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jakże mam opowiedzieć o tej książce, o której przeczytałam tyle dobrego? Należy ona do tych książek, które nazywam magicznymi, gdyż wprowadza czytelnika w inny świat i sprawia, że zatrzymujemy się na chwilę wsłuchani. Ale po kolei.
Świat przedstawiony dotyczy kobiety, Francuzki, lekarki, która 60 lat temu - dobiegając czterdziestki - postanowiła zrealizować swoje marzenie z dzieciństwa, aby pojechać do pracy na Półwysep Arabski.
Pierwsza część książki opisuje przygotowania i sam przyjazd do Jemenu - narratorka miała przecież męża, dzieci, i jakoś musiała to racjonalnie przeprowadzić. Druga część opisuje pobyt w stolicy Sabie, zaś ostatnia część - podróże do ciekawych miejsc poza stolicą.

Zdaję sobie sprawę, że inaczej odbierze tę opowieść osoba, która była już w krajach Bliskiego Wschodu, a inaczej ktoś taki jak ja - kto opiera się na zdjęciach z internetu, książkach i filmach. Jeszcze jest kategoria trzecia - ludzie znający tylko stereotypowe rysunki i Islam Wojujący. W każdym...

Monika | 2013-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Ta książka jest starsza ode mnie i bardzo niepozorna. Ma pożółkłe kartki i nosi znamiona czytania przez niejedną osobę... Ale jaką ma piękną treść! Uwielbiam takie perełki, takie zaskoczenia czytelnicze!
Jemen to kraj "zamknięty w sobie", mało znany. Jemen to kraj, do którego rzadko wyruszają Europejczycy. Autorka jest jednym z wyjątków. Odbyła swoją podróż do Jemenu, gdy mnie jeszcze nie było na świecie i długo miało nie być ;)
Treść tej książki potwierdza moją teorię, że im dalej od Europy i Europejczyków znajdują się Arabowie tym są lepszymi, normalniejszymi, serdeczniejszymi, bardziej dumnymi ludźmi.
Polecam.