Cukier

5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Cukor
83-08-00764-3
Małgosia

Powieść "Cukier", wydana w roku 1977, jest debiutem prozatorskim Karola Horàka. Debiutem, który zaskoczył krytykę swoją dojrzałością i który przyniósł autorowi nagrodę wydawnictwa Slovenský Spisovatel. Powieść tę poświęcił sprawom prostej kobiety wiejskiej, wyruszającej w pierwszych dniach po wojnie na uciążliwą wyprawę po cukier dla oczekującej dziecka córki. Wyprawa bohaterki trwa od poniedziałku do piątku. I tylko ten krótki wycinek z jednej biografii interesuje autora. Cóż niezwykłego może przeżyć w tak krótkim czasie najzwyklejsza kobieta? Jakimi jej przeżyciami można zaciekawić czytelnika? Przecież nawet tytuły rozdziałów, brzmiące: "Poniedziałek, wczesne rano", "Poniedziałek, przedpołudnie", "Wtorek, przedpołudnie" itp. podkreślają monotonię wydarzeń. Tak, ale ta monotonia jest naskórkiem skrywającym autentyczne ludzkie emocje. Pisarz stara się je wyeksponować. One są wartością, dla której rezygnuje z egzotyki.
Celowo został tutaj użyty czas teraźniejszy, gdyż autor konsekwentnie stosuje perspektywę wewnętrzną, patrzy "oczyma bohaterki". Nie intelektualizuje przy tym, nie każe przeżywać bohaterce jak genialnej poetce - odkrywa za to bogaty, bezpretensjonalny świat wewnętrzny jednej z wielu wiejskich kobiet.
(Według "Posłowia" Józefa Zarka)

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1983

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Małgosia1992 | 2015-08-04
Przeczytana: 16 marca 2012

Historia... 7 dni wyjętych z życia kobiety,która w czasach wojennych rusza po cukier... Smutna prawda pokazująca życie zwykłego obywatela i trud jego "błachych" problemów życia codziennego. Czy wróci do domu z owym towarem i w czy wogóle będzie mieć gdzie wrócić?

A za rogiem czai się śmierć...

Małgosia | 2012-09-05
Przeczytana: 05 września 2012