Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Czytelnik
Üvegkalitka. Aki mer, az nyer. Névnap
83-07-00924-3
literatura węgierska

Ákos Kertész (ur. 1932) jest znanym węgierskim powieściopisarzem i nowelistą. Największym sukcesem literackim Á. Kertésza jest powieść "Makra", znana również w Polsce. Niniejszy tom prezentuje trzy mikropowieści tego autora: "Szklana klatka", "Kto ryzykuje, ten zyskuje", "Imieniny". Wszystkie te utwory podejmują problem współczesnych małżeństw. Á. Kertész znakomicie kreuje sytuacje konfliktowe w małżeństwie, daje ciekawą charakterystykę moralnych postaw i konwencjonalnych zachowań swoich bohaterów.

źródło opisu: Opis z okładki książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Pavvvel | 2016-02-25

Akcja rozgrywa się wciągu jednej nocy na stacji benzynowej. Żuża, główna bohaterka, dokonuje rozrachunku ze swym dotychczasowym życiem. Pogoń za pieniądzem i dostatkiem przez wiele lat była na pierwszym miejscu w jej hierarchii wartości. Gdzieś "po drodze" zgubiły się: miłość, godność, prawda. Teraz, po latach, ich brak daje się coraz bardziej we znaki. Szandor i Żuża, małżeństwo jak u Edwarda Albeego ("Kto się boi VW").

Przewrotna mikropowieść,, Kto..."Banalna historia,mąż po powrocie do domu zastaje żonę w dwuznacznej sytuacji...i niespotykane zakończenie.Kertesz mistrz słowa,przezabawne,polecam.

Ewelina | 2017-10-18
Przeczytana: 16 października 2017

Bardzo podobały mi się te trzy odrębne powieści. Ciekawe spojrzenie na kontakty międzyludzkie i bardzo szczegółowe budowanie postaw i motywów postaci. Nie nudziłam się, jak najbardziej polecam lekturę :)

Sasha | 2017-08-07
Przeczytana: 2003 rok