Księga win. Wydanie II

Wydawnictwo: Septem
poradniki

Zostań koneserem, czyli słodycz dla wytrawnych -Niepokoję się, mój drogi&…, to taki ważny wieczór&…, Co będzie, jeśli wybierzemy nieodpowiednie wino?-Bez obaw, kochanie. Wybierzemy najdroższe i najstarsze z francuskich win. Goście na pewno je docenią. Czy gospodarze podejmą dobrą decyzję? Cóż, mają marne szanse -niewiele wiedzą o winie. Po pierwsze tylko laik ocenia wino według jego ceny. Po drugie wino najstarsze i najlepsze to często dwa różne trunki. Nie zgaduj. Dowiedz się więcej na temat wina. Poznaj jego historię i odmiany. Smakuj je bardziej świadomie, a napój, który wcześniej był dla Ciebie zaledwie płynem rozweselającym, stanie się w Twoich ustach eliksirem o nieprzeniknionej głębi smaku. Autorki tej książki pomogą Ci odkryć radość płynącą z kosztowania wina. Jako doświadczone koneserki podpowiedzą Ci, jak: rozróżniać rodzaje win i czytać etykietki na butelkach, rozpoznawać skazy i wyróżniki win z różnych stron świata, odnaleźć na mapie znakomite winnice (i koniecznie kiedyś je odwiedzić), wysubtelnić podniebienie dzięki świadomej degustacji, stworzyć i napełnić własną piwniczkę win, ustalane są ceny -za co tak naprawdę płacimy, gdy kupujemy wino. Dodatek specjalny: słowniczek winiarski konesera

Holmes | 2010-07-10

Jest to książka z kraju kapitalistycznego, która ma być może swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to, aby te plusy nie przesłoniły nam minusów :)
A tych jest wiele: od rażących uproszczeń, przez chaotyczny w gruncie rzeczy układ, wyraźną 'USA-centryczność', aż po - może i drobne - ale jednak merytoryczne błędy.
Opatrzności zawdzięczam, że swoją winną edukację zacząłem od innych pozycji, które być może rzucają czytelnika od razu na głęboką wodę (vide 'Wino' Andre Domine), ale rzetelnością przerastają 'Księgę win' o 6 klas.
A plusy? Przystępna cena, kilka smaczków i ciekawostek do wyłowienia i to, że w ogóle jest.

Lopez | 2015-08-13
Bogdan | 2014-04-25