Jak przeciwstawiać się złu. Demonologia na dzisiejsze czasy.

Okładka książki Jak przeciwstawiać się złu. Demonologia na dzisiejsze czasy. Aleksander Posacki SJ
Okładka książki Jak przeciwstawiać się złu. Demonologia na dzisiejsze czasy.
Aleksander Posacki SJ Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
religia
Wydawnictwo M
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7595-362-6
zagrożenia wiary walka duchowa muzyka

Czym jest zło? Gdzie jest jego źródło i czy tak naprawdę istnieje? Na to pytanie stara się odpowiedzieć w swojej książce o. Aleksander Posacki. Autor sięga po literaturę aby ukazać gdzie możemy się na nie natknąć. Według jego myślenia zauważam, że ogólnie nie powinniśmy nic czytać; największe zło jest w fantastyce: "Harry Potter", "Władca Pierścieni", książkach o czarodziejach, wampirach i nie wspomnianych przez autora bajkach i baśniach dla dzieci gdzie jest walka dobra ze złem: "Królowa Śniegu", "Jaś i Małgosia" i wiele innych by się znalazło. Oczekiwałam o wiele więcej po tej lekturze, niestety nie dowiedziałam się nic więcej co ponadto wiedziałam.

Po książkę sięgnęłam z ciekawości. Interesowało mnie jak kwestię zła postrzega duchowny a jednocześnie specjalista z zakresu demonologii, okultyzmu i ezoteryzmu, gdyż te tematy bardzo mnie interesują.

Szczerze- śmieszy mnie generalizowanie, szufladkowanie lektur, filmów postępów artystów na scenie. Prawie połowę książki autor poświecił Nergalowi, zastanawiam się tylko w jakim celu to zrobił? Chyba tylko po to aby sobie podbić statystykę.

Nie zgadzam się z twierdzeniem, że rwąc Biblię na koncercie zbeszcześcił ją. Zastanówmy się Biblię można kupić w każdej księgarni, jest zwykła książką do momentu aż nie zostanie poświęcona, tak samo jest z krzyżykiem, medalikiem które do czasu gdy nie zostaną poświęcone są tylko biżuterią. Czy skoro noszę krzyż w formie biżuterii na szyi lub w formie bransoletki, lub do tej bransoletki mam przymocowane czaszki to jestem wyznawcą Szatana, bo czaszka kojarzy się ze złem? Czy nosząc kołowrót na szyi (swastyka) jestem kojarzona ze złem bo obecnie dla 99% społeczności swastyka kojarzy się z nazizmem, Hitlerem. Nie gdyż ja noszę Symbol Słońca- czyli symbol szczęścia i pomyślności. A Hitler zafascynowany książkami Bławatskiej i jej ideologią przyjął ten symbol tylko w innej formie i jakby nie było różni się on od symbolu solarnego wizualnie. Ale o tym trzeba wiedzieć i się tym interesować a nie bezinteresownie i ślepo wierzyć niezaznajomionym w temacie.
Konstytucja gwarantuje nam prawo do wolności przekonań religijnych ale jak można zauważyć, jeśli nie idziemy za tłumem, za większością to jesteśmy źli i wytykani palcami.

Autor pokusił się o zamieszczenie dość sporej ilości fragmentów artykułów, listów osób duchownych sprzeciwiających się obecności Nergala w telewizji. Pokusił się nawet o stwierdzenie, że The Beatles to wyznawcy Szatana, szkoda, że nie wspomniał o Carlosie Santanie- jego również posądzono o satanizm ze względu na nazwisko.

Mam wrażenie, że o. Aleksander Posacki minął się z prawdą, gdyż jak wspomniałam więcej w książce o Nergalu i jego sprawie niż o faktycznym złu i walce z nim jak sugeruje tytuł. W sumie to nie jest wrażenie to jest prawda.
To pierwsza książka która mną wstrząsnęła na tyle, że czytałam ją fragmentami i dyskutowałam o tym z mężem. Mieliśmy istny słowotok, wiele oburzenia, jak nigdy przy lekturze.

W tej książce największym złem jest podejście autora do czytelnika, gdyż ten został oszukany. Nie ma tu tego co sugeruje tytuł, temat jest tylko powierzchownie liźnięty. I polemizowałabym że jest to lektura stricte naukowa, nic w niej takiego nie ma.

Książkę przeczytałam już jakiś czas temu, ale musiałam ochłonąć aby napisać o niej coś konstruktywnego. Obawiałam się, że gdy zacznę oceniać ją od razu to nie byłoby tak kulturalnie.

• +
  • Zmieniły właściciela
  • Przeczytane w 2012
  • Recenzyjne
  • Refrettari

Dodaj cytat z książki Jak przeciwstawiać się złu. Demonologia na dzisiejsze czasy.