Kapitał. Tom 1. (Część 1.)

Tłumaczenie: H. Lauer, M. Kwiatkowski, J. Heryng, L. Selen
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka filozofów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Hachette
Das Kapital
978-83-7575-210-6
biznes, finanse
Daniel

"Kapitał. Krytyka ekonomii politycznej" (Das Kapital. Kritik der politischen Oekonomie) – główne dzieło Karola Marksa, w którym dał on wykład podstaw swych poglądów ekonomicznych i zaznaczył główne rysy krytyki współczesnego mu społeczeństwa oraz kapitalistycznego sposobu produkcji i jego następstw. Pierwszy tom wydany został w Hamburgu, w 1867 roku. Marks planował wydanie kolejnych tomów...

Pierwszy tom wydany został w Hamburgu, w 1867 roku. Marks planował wydanie kolejnych tomów Kapitału, lecz nie pozwoliła mu na to choroba. Drugi i trzeci tom dzieła zostały opracowane na podstawie pozostawionych przez Marksa notatek oraz wydane już po śmierci autora przez Fryderyka Engelsa, co warte zaznaczenia, pod nazwiskiem Marksa. Ukazanie się drugiego i trzeciego tomu nastąpiło odpowiednio w latach 1885 oraz 1894.

źródło opisu: Wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Śmieszne dzieło, które na bazie historii Anglii i zjawiska, które nie ma dokładnego polskiego tłumaczenia – crony capitalism (kapitalizm kompradorski?) – próbuje opisywać kapitalizm i ekonomię. Dla obalenia tych głupot w gruncie rzeczy wystarczy krytyczna lektura pierwszego rozdziału, gdzie Marks nazywa towarami same dobra, a nie dobra i usługi, sięga do błędnej, laborystycznej teorii wartości Adama Smitha, tworzy arbitralne pojęcia w stylu „społecznie niezbędny czas pracy” i kilkakrotnie sobie zaprzecza. Ponieważ reszta książki to pochodne tych błędów, to lektura jest zalecana tylko ludziom lekko szalonym i naukowcom. Oczywiście marksizm, jako taki, zrodził jeszcze wiele więcej antynaukowych dzieci, np.: materializm dialektyczny, polilogizm klasowy, brak kalkulacji ekonomicznej, ale to już raczej ludzie wiedzą.

Jarosław Wiśniewski | 2014-07-14

Część pierwsza dzieła, które miało istotny wpływ na historię filozofii i świata w ogóle. Tom pierwszy mówi o towarze i pieniądzu, przemianie pieniądza w kapitał oraz wytwarzaniu wartości dodatkowej bezwzględnej. Niezwykle ciekawa lektura. Po przeczytaniu pierwszego tomu od razu i z niecierpliwością sięgnąłem po drugi. Lektura ważna dla miłośników filozofii, historii i ekonomii.

Ula | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

To bardzo ciekawe, jak zmienia się odbiór różnych książek wraz z czasem. Tom 1 "Kapitału" traktuje w sumie o rzeczach, które można znaleźć i teraz w podręcznikach finansowych, choć czasem słownictwo uległo zmianie. Gdyby była wydana teraz, książka ta mogłaby w zasadzie przejść bez większego echa. Być może najbardziej kontrowersyjne rozdziały są w kolejnych tomach?

gggagg | 2018-04-01

Przerobione oba tomy od dechy do dechy na studiach - obowiązkowo. Okropny styl, chyba od Hegla zaczerpnięty, zawiłe, pokrętne typowe niemieckie XIX wieczne pisanie. Nuda straszna. Co do tekstu to dawno zdezaktualizowane, ciekawe czy dziś ktoś jeszcze to może przeczytać. Aha, mam gdzieś w piwnicy piękne 2 tomowe wydanie, pamiątka po Ojcu, on też musiał to przerabiać. takie były czasy.

thenoddingdonkey | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017