Maja z Hoteliku Pod Wierzbami

Wydawnictwo: Goneta.net
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-62041-75-6
Monika

Pełna ciepła rodzinnego książka dla młodzieży, napisana łatwym językiem, co jest cechą charakterystyczną tej pisarki. Poznajemy Maję i jej mamę, kiedy mieszkają w miasteczku na Dolnym Śląsku. Autorka nie podaje jego nazwy, nazywa je po prostu miasteczkiem. Maja uwielbia wycieczki do lasu i kocha przyrodę. Jej mama samotnie opiekuje się swoją córką, bo tata zmarł, kiedy Maja była dzieckiem....

Poznajemy Maję i jej mamę, kiedy mieszkają w miasteczku na Dolnym Śląsku. Autorka nie podaje jego nazwy, nazywa je po prostu miasteczkiem. Maja uwielbia wycieczki do lasu i kocha przyrodę. Jej mama samotnie opiekuje się swoją córką, bo tata zmarł, kiedy Maja była dzieckiem. Mama Mai, Adela, pracuje jako pokojówka w dużym hotelu poza miasteczkiem. Otrzymuje jednak propozycję pracy we Wrocławiu w hotelu "Pod Wierzbami", co uważa za okazję do poprawienia bytu swojego i córki. Podejmuje decyzję o opuszczeniu miasteczka. Wyjeżdżają obie z ogromnymi obawami o przyszłość. Hotel "Pod Wierzbami" okazuje się hotelikiem rodzinnym z pięcioma pokojami dla gości, usytuowanym niedaleko rzeki, z dala od centrum miasta. Maja od razu zakochuje się w tym miejscu. Zwłaszcza że hotelikiem zarządzają uroczy i pełen ciepła opiekuńczy pan Tymoteusz i jego wspaniała żona Adela, która piecze i gotuje najlepsze przysmaki na ziemi. Maja zaprzyjaźnia się z synem właścicieli, Tymkiem, który z powodu problemów w szkole, uczy się w domu. Dzięki Mai Tymkowi udaje się pokonać przeciwności losu, za co wdzięczni są jego rodzice i babcia, również mieszkająca w hoteliku. Jest jeszcze młodsza siostra Tymka, Flora. Mama Mai z początku przerażona tym, co zobaczyła po przyjeździe, powoli przekonuje ufnych i otwartych właścicieli do wprowadzenia zmian wokół posesji i w pokojach gościnnych. Mama Mai jest malarką-amatorką, więc na ścianach pokoi dla gości wyczarowuje piękne i oryginalne ozdoby . Wszyscy zaprzyjaźniają się szybko i zaczynają się traktować prawie jak rodzina. Dzieje się tak nawet, gdy pojawiają się pierwsi goście hoteliku "Pod Wierzbami". Mama Mai namawia też właścicieli, żeby stosownie do nazwy miejsca posadzić wierzby przed hotelem. Każdy z domowników sadzi swoje drzewko. Taki zaszczyt spotka jeszcze kilka innych wspaniałych osób, uczestniczących w różny sposób w życiu tego uroczego miejsca. Nie brakuje tu też oczywiście różnych zwierząt ? jest pies Nero, kot Troll i kanarek.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Paulina Kwiatkowska | 2013-02-06

Po książkę sięgnęłam ze względu na interesujący opis, który znalazłam w Internecie. Nie miałam wcześniej styczności z twórczością tej autorki, więc byłam ciekawa jej stylu pisarskiego. Nie zawiodłam się, pozycja bardzo przypadła mi do gustu. Autorka prowadzi także swojego bloga, na którego serdecznie zapraszam : http://monikalipinska.blog.onet.pl/ .

Maja mieszkała tylko z mamą, gdyż jej ojciec zmarł, gdy była mała. Było im ciężko finansowo. Dziewczynka miała najlepszą przyjaciółkę Werę, której pomagała opiekować się młodszym rodzeństwem, jej rodzice posiadali sklep. Matka Mai pracowała w hotelu, jako pomoc do sprzątania. Gdy dostała propozycję pracy we Wrocławiu nie wahała się ani chwili. W nowym miejscu czekało ich wiele niespodzianek. Gospodarze byli dla nich bardzo mili i chętnie poddawali się ich sugestiom…

Akcja powieści toczy się najpierw w małej miejscowości, a następnie we Wrocławiu. Głównym miejscem staje się jednak hotelik ,,Pod Wierzbami” i otaczająca go okolica.

...

Monika | 2012-09-03