Marzenia i nędza, przyjaźnie i wielkość, alkohol i śmierć. W pracowitym "ulu" Montparnasse'u pochodzący z Livorno we Włoszech Modigliani żyje w zawrotnym tempie. W Paryżu rozmaitych awangard, w sercu Europy przepełnionym fermentem artystycznym i intelektualnym, ale też atmosferą nadchodzącej katastrofy Wielkiej Wojny, artystka z Toskanii prezentuje wybitny talent. Jednak nie wiąże się z żadnym ruchem, rezygnując z "więzi z grupą" na rzecz osobistej, intymnej i bardzo zmysłowej analizy artystycznej i psychologicznej. W swoich pracach - rysunkach i obrazach - znajduje nowy sposób malarskiej wypowiedzi. W nieruchomych portretach i w zmysłowych aktach uproszczone rysy twarzy postaci wypełnione są potężną i kruchą zarazem siłą ekspresji oraz przeczuciem, które porusza duszę.

źródło opisu: Rzeczpospolita / HPS, 2006

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Marysieńka | 2012-09-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 września 2012

Tą ksiązkę dostałam w prezencie od kogoś dla mnie wyjątkowego, kto zna mnie na tyle dobrze, by wiedzieć, czym sprawić mi największą przyjemność:)
Książka opowiada o wspaniałym artyście, Amadeo Modiglianim, który przez całe swoje dość krótkie ale jakże intensywne życie był wyalienowany ze środowiska. Zmarł wycieńczony gruźlicą.
Był wielką indywidualnością, niezwykle wrażliwym i utalentowanym artystą. Jak wielu jemu podobnych żył w czasach, w których nie poznano się na jego kunszcie. Zmarł w kwiecie wieku a jego ukochana koieta i muza, Jeanne Hebuterne zaraz po jego śmierci popełniła samobójstwo. Spoczęli więc razem, w jednym grobie, na cmentarzu Père-Lachaise wraz z nienarodzonym,drugim dzieckiem. Modi był kimś wyjątkowym, wybitnym indywidualistą, który nie znalazł w swoich czasach zrozumienia wśród odbiorców ale tez wśród innych artystów. Ta książka - album przybliża nam postać i twórczość tego wspaniałego malarza. Polecam tę ksiażkę nie tylko wielbicielom sztuki.

Anna | 2017-05-07
Na półkach: K 1, Przeczytane, Posiadam