Jesień w Szczecinie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wydanie 1". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: wydano nakładem autora
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Jesień w Szczecinie
978-83-931965-9-3
Magdalena

Jesień w Szczecinie trwa cały rok. Mgły to tylko część tutejszej jesieni. Malutka cząstka, na swój sposób nawet romantyczna. Kiedy brnę o świcie lub wczesną nocą przez kłaki oblepiające mi spodnie na wysokości kolan, kiedy jadę samochodem przez snujące się leniwie zwały mgły – jestem u siebie; czuję jesień, która przenika i moje ciało, ulegające powoli nieuchronnej dezintegracji, i domy, kruszejące w słońcu i na wietrze, i lasy okalające miasto, gdzie pnie drzew pokrywają się chorobliwym, śliskim nalotem zieleni, a w powietrzu stoi duszący zapach zbutwiałej, gnijącej ściółki. Jesień w czasie kalendarzowej jesieni tylko nieznacznie się różni od jesieni w innych porach roku, tak czy owak, by nie brnąć w szczegóły – w najgorętsze dni lata, gdy asfalt odurza smolistym opium, a pot ludzki wisi w powietrzu na wysokości pach (nie radzę pochylać głowy, gdy idziesz spacerkiem po Wojska Polskiego), jesień niepodzielnie rządzi miastem, zmierzch czuć każdego poranka, schyłek po prostu leży na środku drogi – spojrzysz, rozpoznasz, wstrząsną tobą złe przeczucia i nic już nie będzie takie samo. Zawsze będziesz się budził z tą charakterystyczną szczecińską nostalgią i każdego dnia, na dzień dobry, powiesz sobie w duchu (albo wymamroczesz): już jesień. [fragment]

źródło opisu: oficjalny fragment z książki, dostęony też na stronie wydawcy

źródło okładki: skan z okładki

Magdalena | 2012-09-02
Przeczytana: 02 września 2012

To powieść w esejach autorstwa pisarza z dorobkiem dwudziestu ponad książek, o czym wspominam aby zobrazować jego dojrzałość twórczą a nie podkreślić jej jakość poprzez kwantum.
Dla mnie tytułowa jesień odbija właśnie dojrzałość, choć Dariusz Bitner prezentuje jesień jako porę ponurą, mi kojarzy się też z okresem zbioru najsłodszych owoców. Powieść słodka nie jest, wręcz przeciwnie, ale tak dobra jak dorodne owoce. Szczecina zaś to miasto autora, który rzadko je opuszcza, motyw miasta przewija się przez całą książkę i nabiera różnego charakteru. Mnie zaciekawiło jednka najbardziej to, że człowiek, który żyje w obrębie jednego miasta może mieć tak głębokie, szerokie i przenikliwe widzenie rzczywistości. To zapewne dzięki bogatym podróżom przez świat książek, których echa nieustannie pojawijają się w Jesieni w Szczecinie. Po tej lekturze mam całą listę książek, które w nawiazaniu do niej chciała bym przeczytać.
Jesień w Szczecinie to postmodernizm, niby tylko sklejak myśli, cytatów...

Kasia | 2018-05-08
Agnieszka Kowalewska | 2012-09-02