Arzach. Czy człowiek jest dobry?

Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Seria: Mistrzowie Komiksu
Arzach + L'Homme est il bon?
s-f, Moebius
komiksy
Majik-Czar

Kolejny na polskim rynku album mistrza europejskiego komiksu, Moebiusa, znanego z bestsellerów Feralny Major, Świat Edeny i Biały koszmar. Szalony Erektoman. Komiks składa się z dwóch części, we francuskim wydaniu opublikowanych oddzielnie: Arzacha i Czy człowiek jest dobry?. W Arzachu Moebius zabiera nas w podróż ze zwykłą francuską rodziną, która zbacza z drogi, aby szybciej dojechać na...

W Arzachu Moebius zabiera nas w podróż ze zwykłą francuską rodziną, która zbacza z drogi, aby szybciej dojechać na wakacje. Turyści gubią się i zaczynają przeżywać irracjonalne przygody rodem z narkotycznych wizji. Akcja nabiera tempa, gdy pojawia się tytułowy bohater Arzach, postać nie z tego świata. Szuka on świętego przedmiotu, skradzionego plemieniu, z którego pochodzi. Przy okazji pomaga zagubionej francuskiej rodzinie odnaleźć właściwą drogę. Czy człowiek jest dobry? to zbiór przeróżnych historii fantastycznych, zawierających zarówno elementy SF, jak i fantasy, mistykę, a także artystyczne wizje, które Moebius przeżył podczas eksperymentów z grzybami halucynogennymi...

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

PolishPopkulturę | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Zbiór shortów komiksowych. Graficznie jest to absolutny klasyk, treściowo - bywa nieco naiwnie. W "Arzachu" Moebius eksperymentuje z "niemą" narracją (tj. narracją samym obrazem), w "Czy Człowiek..." z kolei bawi się symboliką, czasem - niestety - kosztem spójności fabularnej. Największą klasę autor pokazuje jednak, kiedy dostaje do pomocy zdolnego pisarza. Z całego zbiorku zdecydowanie najlepiej wypada dwusegmentowa nowelka "The Long Tomorrow" na podstawie opowiadania Dana O'Bannona (scenarzysta m.in. oryginalnego filmowego Obcego).

instagram.com/polishpopkulture

dyscyplina_i_terror | 2017-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2017

Ogromny zawód.

Spodziewałem się czegoś zupełnie innego. Druga część albumu (Czy człowiek jest dobry?) raczej na plus, krótkie i lekko przygnębiające formy, przypominają mi nieco Meobiusowego Yansa (graficznie i fabularnie) i stąd ta 5.

Paweł Panfil | 2015-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Moebius nie przestanie mnie zadziwiać, jego prace za każdym razem każą mi inaczej spojrzeć na medium komiksowe. Zbiór różnych tekstów, krótszych i krótszych, ale składających się na dłuższą opowieść, w których Girard bawi się formą, ale też treścią na poziomie meta. Forma często wchodzi w interakcje z treścią, czasem ją uzupełniając, czasem dodając nowych znaczeń.

Przyjemny do kontemplacji, rozmyślań i odświeżania spojrzenia na komiks w ogóle.

Liwia | 2015-10-17

W tomie podobały mi się tak naprwadę tylko dwa komiksy, z czego jeden jak się później okazało miał taką a nie inną fabułę, ponieważ Autor się spieszył i chciał szybko zakończyć historię. Rozczarowanie.