Bankructwo małego Dżeka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-7747-753-3
jagarkar

Inne wydania

Kolejna książka wznawiana z okazji Roku Korczakowskiego to opowieść pokazująca młodym czytelnikom, jak gospodarować pieniędzmi. Opublikowana po raz pierwszy w 1924 roku, pozostała aktualna aż do dziś. Jest doskonałym, przystępnym wprowadzeniem do pierwszych lekcji przedsiębiorczości. W meandry współczesnej oraz ówczesnej ekonomii wprowadza czytelników wstęp Jerzego Hausnera. Dżek Fulton,...

Dżek Fulton, uczeń trzeciej klasy szkoły powszechnej, podejmuje się bardzo ryzykownego zadania: prowadzenia szkolnej kooperatywy, mimo że taką działalność prowadzą zazwyczaj starsi. Jego sukcesy i porażki, opisane z punktu widzenia dziecka poznającego świat ekonomii, to uniwersalna, przystępna lekcja praktycznych zasad przedsiębiorczości.
Dżek marzy, by zostać kupcem, i do spraw finansowych podchodzi ze wzruszającą powagą. Uczy się, co to kredyt, rabat, ubezpieczenie, ryzyko, jak kupować towar oferowany klientom i jak prowadzić rachunki. Jego etos i oddanie wzbudzają podziw zarówno wśród nauczycieli, jak i doświadczonych kupców, którzy wspierają Dżeka w jego poczynaniach. Czy chłopcu uda się uniknąć bankructwa?

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1392

Piotr | 2015-06-13

Książkę Janusza Korczaka pierwszy raz czytałem jakieś 27 lat temu, jako 7 latek. Wtedy była to dla mnie czarna magia co to jest biznes, a słowa takie jak kooperatywa, stalka, a kajet znałem tylko z "obowiązkowego" rosyjskiego, ale to też kilka lat później :)
Mimo to czytając to teraz dalej jest to napisane językiem, który obecnie nie jest w użyciu, a może cześć z nich gdzieniegdzie jeszcze funkcjonuje.
Mimo, że książka dzieje się w Ameryce to część wydarzeń można było odnieść do rzeczywistości Polskiej.
Miło było wrócić do tej książki tym bardziej dlatego, że dostałem tą książkę od mamy i "sam" z własnej woli ja przeczytałem :P

voelle | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Książka o młodym Dżeku, którą zaczęłam czytać w wieku, w którym nie miałam zielonego pojęcia o biznesie i ekonomii.

Dzięki doświadczeniom Dżeka przedstawionym w książce, tak na prawdę możemy się dużo dowiedzieć.
"Po tej lekturze młody czytelnik będzie rozumiał, co to kapitał, rabat, reklama, rachunek, księga handlowa, kredyt, kalkulacja, ryzyko, hurt, strata, wydatki administracyjne, koniunktura, bank, urząd podatkowy, kasa pożyczkowa, sprzedaż na raty, gwarancja, pasywa, aktywa, dłużnik, wierzyciel, asekuracja, [...]majątek, fracht, zobowiązanie, budżet." (ze wstępu Jerzego Hausnera)

Lektura warta polecenia! Dla młodych ekonomistów i tych "zielonych".

Roman Dłużniewski | 2016-12-31

Jedna z najlepszych książek z dzieciństwa. Wtedy oczywiście nie ogarniałem zbyt dokładnie treści, ale przeczytana po latach autentycznie zdumiewa. Można dość prostym, dziecięcym językiem pokazać kilka z podstawowych prawd ekonomii. Trochę szkoda, że ta książka dziś jest jakby na uboczu, niepopularna.

Gosia | 2016-02-12
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2016
Przeczytana: 12 lutego 2016

Myślę, że przy "Bankructwie małego Dżeka" doskonale widać kunszt Korczaka! Nie jestem dokładnie obeznana z twórczością tego autora, jednak najbardziej osławiony "Król Maciuś" nie przypadł mi aż tak do gustu. Ale, ale - porozmawiajmy lepiej o Dżeku! Niesamowicie urokliwa opowieść o małym, bardzo odpowiedzialnym chłopcu. Najbardziej niezwykłe dla mnie jest to, że choć dawno przestałam być targetem, to historia wciągnęła mniej już od pierwszych linijek. Często zapoznawałam się z książkami dla dzieci, przy których myślałam "Gdybym tylko mogła przeczytać to x lat temu". "Bankructwo" zburzyło ten stereotyp! Powieść pełna szczerości, niewinności oraz prostoty piękna. Co więcej spolszczone imiona angielskie nadały dziełu oryginalności. Jestem szczerze zauroczona tym tekstem. Rozumiem już, czemu Korczak miał tak rewelacyjne kontakty z dziećmi (jeśli nie jesteście zaznajomieni z biografią Korczaka, gorąco zachęcam). Jak mało kto rozumiał ich psychikę, był niesamowicie empatycznym...

Jowi | 2017-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2017

"Bankructwo małego Dżeka" czytałam dawno temu, a teraz po powrocie po latach do lektury stwierdzam z czystym sumieniem, że jest jeszcze lepsza, niż gdy się ją czytało w wieku ośmiu,dziewięciu lat. Jest bardziej zrozumiała, ale ponadto darzę ją wielkim, ogromnym sentymentem.
Historia pewnego przedsiębiorczego chłopca jest opowiedziana w sposób świetny, jego finansowe i nie tylko perypetie poznajemy od początku roku szkolnego aż do kolejnych wakacji.
Przez cały rok szkolny Dżek i jego koledzy będą się starali prowadzić kooperatywę, czyli mały klasowy sklepik.
Ogromny spojler jest w tytule, zatem wiemy, jak cała ta zabawa w kupca dla Dżeka się skończy.
Ale to nic. Podstawą tej książeczki jest sama historia Dżeka, "Bankructwo.." ma pełnić funkcję edukacyjną i pokazać dzieciom, że warto razem współpracować, wspólnie coś stworzyć, a nawet, gdy coś nie wyjdzie, nie wolno się poddawać.
Czyta się bardzo przyjemnie, to wydanie ma też ładne rysunki jak z książeczek dla dzieci w stylu, który...

Miśka | 2016-01-01
Przeczytana: 2015 rok

Takie książki powinno się czytać dzieciom! Jest przyjaźń, poczucie obowiązku, odpowiedzialność, kreatywność, nauka, nauczki, kooperatywa, biznes, nieuczciwa konkurencja, zdrada, szczęśliwe zwroty akcji, mądrzy, dobrzy i źli ludzie, samo życie.

Jędrek | 2013-09-18
Przeczytana: 01 stycznia 1969

Bardzo mądra książeczka. Potrzebna zwłaszcza w czasach odległych od gospodarki rynkowej. Szkoda, że nie było tego więcej.

Gabriela | 2017-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2017

Super. Uczy i bawi. Polecam!

Organoleptyczna | 2016-10-04
Przeczytana: 1992 rok

Z cyklu Sentymenty Z Dzieciństwa ;)

holdthepage | 2017-08-07
Przeczytana: luty 2012
75. rocznica śmierci Janusza Korczaka

Prawdopodobnie 6 sierpnia 1942 roku zginął Janusz Korczak. Tego dnia przypada 75. rocznica śmierci tego polskiego pedagoga, lekarza, publicysty i pisarza, a przede wszystkim prekursora działań na rzecz praw dziecka. Aby uhonorować tę zasłużoną postać, przygotowaliśmy zestawienie biografii poświęconych jego osobie i jego losom oraz książek jego autorstwa.