Phynodderre. Historia czarodziejskiej miłości i inne legendy z Wyspy Man

Wydawnictwo: Armoryka
The Phynodderree and other legends of the Isle of Man
mitologia celtycka
Aleksander

Prastare celtyckie legendy i opowieści z Wyspy Man. Wyspa Man - porosła wrzosem i smagana wiatrem, piękna i malownicza wyspa w archipelagu Wysp Brytyjskich. Położona na Morzu Irlandzkim, pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią. Choć sama wyspa jest w większości nizinna, jednak charakterystyczne są tam przepiękne krajobrazy górskie i morskie. W kształcie przypomina owal o maksymalnej rozciągłości 52 na 22 km. Legendy głoszą, że Wyspa Man powstała w wyniku sporu o kobietę pomiędzy irlandzkim herosem Finnem Mac Coole i nieznanym z imienia wojownikiem z Anglii. Podczas walki wielki kawał Irlandii został z niej wydarty i rzucony na środek Morza Irlandzkiego - tak miała powstać wyspa Man. Książka zawiera legendy: Phynodderree: Historia czarodziejskiej miłości; Tom Kewley i Lannanshee;albo Czarodziejski Kielich Kirka Malewa; Król Olaf Drugi i wielki miecz Macabuin; Przysięga Ogra: Legenda o Kościele Św. Trójcy.

źródło opisu: http://armoryka.pl/

źródło okładki: http://armoryka.pl/

Dociekliwy_Kotek | 2016-02-27
Przeczytana: styczeń 2016

Może zamiast o książeczce powinnam napisać kilka słów o fenomenie wydawnictwa Armoryka? Otóż ile razy widzę jakiś przez nich opublikowany tekścik (czasem wyraz "książka" w stosunku do tych broszurek jest nieco na wyrost) nie posiadam się z chęci natychmiastowej lektury - kiedy jednak dostaję książkę w swoje ręce, towarzyszy mi tylko rozczarowanie przerostem formy nad treścią.

Wyspa Man, z jej niemal wymarłym językiem i reliktami celtyckiej kultury, jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc na kultowej "celtyckiej" mapie. Ileż zatem można sobie obiecywać po wydaniu - nareszcie! - tekstów z tego regionu.
Co jednak otrzymujemy w tym tomiku, który jakoby ma traktować o czarodziejskiej miłości? Cztery króciutkie legendy, rozbite na rozdziały chyba tylko po to, żeby "kupić" trochę objętości.
Oto dziewczyna zakochała się w elfie, zlekceważyła zazdrość innej elfki i pomarła od tego śmiercią smutną, a elf z miłości do niej pozostał na wyspie Man aż do powstania kolei żelaznej....

Freya | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Same legendy ciekawe, ale język, jakimi są napisane już mi do gustu nie przypadł. Nieco monotonny i jak dla mnie troszkę mało klimatyczny. Nie rozumiem także podziału tak krótkich opowieści na rozdziały.

Ismena Frąckowiak | 2015-10-19
Cogaiseoir | 2013-02-13