Woody Allen. Biografia - filmografia

Wydawnictwo: Muza
Todo sobre Woody Allen
83-7319-729-X
woody, allen, biografia, filmografia

Książka jest pierwszą systematyczną kompilacją wiedzy o twórczości i życiu prywatnym Woody Allena. Autor – barceloński krytyk filmowy, pisarz i dramaturg – jest wytrawnym znawcą i wielbicielem allenowskiego świata i tę swoją fascynację stara się przekazać czytelnikom. Pisze językiem jasnym, sugestywnym i dynamicznym, a do swojego bohatera z Manhattanu ma stosunek ciepły i serdeczny. Jako znacznie od niego młodszy (o 33 lata), przybliża widowni swojego pokolenia filmy Woody’ego.

Wyjaśnia, na czym polega oryginalność Allena, dlaczego jego filmy są alternatywą dla komercyjnego kina holywoodzkiego. Uzupełnieniem biografii jest przewodnik po ekranowych wcieleniach bohatera oraz prywatny alfabet Woody’ego, analizujący i porządkujący poszczególne aspekty jego prywatnego i zawodowego świata.

źródło opisu: Wyd. Muza, 2005

alutka74 | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Jego życie, Jego filmografia, czyli wszystko co powinna zawierać biografia reżysera. Ciekawym dodatkiem są "słowa - klucze", gdzie można uruchomić swoją wyobraźnię, oczywiście pod jednym warunkiem - trzeba znać twórczość Allena. A ta jest pełna humoru, namiętności i łez, jednocześnie będąc ciągiem gagów, dowcipów i zabawnych postaci. Awangardowy, innowacyjny, nowatorski, mogłoby się wydawać żyjący w oparach absurdu. Obowiązkowe repetytorium dla wielbicieli tego makiawelicznego umysłu.

| 2014-07-04

Książka ciekawa i bogata w informacje. Autor przedstawił wszystkie fakty i ciekawostki dotyczące reżysera, na które fani Allena nie mogą narzekać. Nie należy jednak do moich ulubionych biografii, aczkolwiek polecam.