Gotenhafen

Cykl: Komisarz Franz Thiedtke (tom 2)
Wydawnictwo: Nowy Świat
Gdańsk, Gdynia, II wojna światowa
36maro

Emerytowany komisarz gdańskiej policji Franz Thiedtke jest podejrzany o morderstwo. Traci jednak pamięć i nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest prawda. Czy uda mu się ją odkryć? Dlaczego sprawą zainteresuje się gestapo? I czy odzyska pamięć? Komisarzowi pomogą polska lekarka i niemiecki pastor z Rygi. W tle Port Gotów, czyli Gdynia czasu II wojny światowej.

MałaPisareczka | 2016-05-28
Przeczytana: 09 maja 2016

Wiecie, co znaczy słowo: "Gotenhafen"? To nazwa Gdyni wprowadzona przez niemieckich okupantów. W wolnym tłumaczeniu niemieckim oznacza po prostu: port (jest) gotów. Ale na co? Na co powinnam być przygotowana przed przystąpieniem do lektury? Odpowiedzi na te pytania odnalazłam podczas kolejnego - ostatniego już - spotkania z komisarzem Franzem Thiedtke. Choć chronologicznie powinna powiedzieć: drugiego.

Jest jesień 1943 roku. Emerytowany, zasłużony komisarz Franz Thiedtke budzi się w pokoju hotelowym w towarzystwie nieznanego sobie trupa. Sytuacja jest na tyle niebezpieczna, iż dodatkowo na ulicach Gdyni w najlepsze stacjonują hitlerowskie okręty wojenne, z miasta wysiedlono Polaków, a gdyńską stocznię zamieniono w oddział niemieckiej stoczni w Kilonii. Lecz najgorsza świadomość dopiero przez niemieckim policjantem: nie pamięta on, w jaki sposób znalazł się w pokoju hotelowym, w jaki sposób znalazł się obok niego zimny trup, ani tego, jak Gdynia stała się Gotenhafen...

Pierwszy do...

wasilka | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

Przed wybuchem II wojny światowej Gdynia była jednym z nowocześniejszych portów handlowych. Powstała z małej wioski rybackiej, szybko przekształciła się w miasto zamieszkane przez 127 tysięcy mieszkańców. Dla Polaków stała się morskim oknem na świat, szczególnie ważnym z powodu niemożności korzystania z portu w Wolnym Mieście Gdańsku. Walory morskie Gdyni bardzo szybko docenili niemieccy okupanci, którzy przekształcili port w ponurą bazę Kriegsmarine. W wojennej scenerii miasta, które zmieniło swe oblicze pod okupacją niemiecką autorka serii o komisarzu Franzu Thiedke, Izabela Żukowska umieściła akcję powieści "Gotenhafen".

Kiedy w kwietniu rozpoczynałam moją przygodę z twórczością pisarki, przede wszystkim dużą przyjemność sprawiło mi to, że Izabela Żukowska ma dar opowiadania o historii, dba o każdy detal i sprawia, że bez problemu przenoszę się w czasie do lat minionych. Tak było w przypadku pierwszej powieści w cyklu o emerytowanym komisarzu, czyli w "Teufel"....

ZapomnianaBiblioteka | 2016-04-30

Niezbyt często w polskiej literaturze kryminalnej zdarza się, aby autor uczynił bohaterem książki detektywa, który znajduje się u schyłku policyjnej kariery, lub też właśnie rozstał się ze swoją profesją. Franz Thiedtke, bohater powieści Izabeli Żukowskiej „Gotenhafen” jest emerytowanym komisarzem gdańskiej policji. Ostatnią sprawą w karierze tego doświadczonego, cenionego przez przełożonych i podwładnych detektywa było śledztwo związane ze znalezieniem zwłok młodej kobiety przy gdańskim molo. Tuż przed wybuchem II wojny światowej Thiedtke zostaje odsunięty od tej sprawy przez policję polityczną. Mimo to na własną rękę usiłuje rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci. Po zakończeniu służby Franzowi nie jest dane cieszyć się spokojnym życiem u boku ukochanej małżonki. Przeciwnie, na brak dramatycznych przeżyć nie może narzekać. Zaczyna go oplatać sieć trudnych do wyjaśnienia zdarzeń...

Więcej na:

Katarzyna | 2016-10-21
Przeczytana: 19 października 2016

To drugi z trzech, jak dotąd, tomów cyklu którego głównym bohaterem jest Komisarz Franz Thiedke. Tym razem akcja toczy się w 1943 r. w Gotenhafen, czyli okupowanej Gdyni. Trzeba ustalić jedno. Jest to kryminał retro, czyli taki w którym intryga jest mniej istotna, niż szczegóły topograficzne, obyczajowe, ówczesne wydarzenia. To czym zajmują się w kryminałach retro śledczy jest jakby dodatkiem do całej warstwy historyczno- obyczajowej. Jeśli ktoś nie zna pierwszego tomu "Teufel", to nie bardzo będzie wiedział, o co w tym wszystkim chodzi. Wtajemniczeni, czyli czytelnicy Teufla, wciągają się w fabułę natychmiast. Pewnie ktoś, kto nie interesuje się Pomorzem, dziejami II RP i II wojną światową natrafi na dodatkową trudność, mianowicie konsekwentne zachowanie nazewnictwa niemieckiego we właściwych momentach. Jeśli czytelnik zna język niemiecki, zna historię lokalną lub potrafi posługiwać się internetem to nawet nie zauważy tego mankamentu. Polecam i poluję na część III.

Iliana | 2016-05-21
Przeczytana: 21 maja 2016

Bardzo lubię powieści Pani Izabeli Żukowskiej. Za klimat, za idealnie fotograficzne odwzorowanie miejsc, w których osadza swoich bohaterów, wręcz znakomicie skonstruowane dialogi, z odpowiednimi akcentami, gwarą. Za niepowtarzalność, niejednoznaczność, za to, że w każdej części znajdziemy co innego, i co innego nas potrafi zaintrygować.
Zapraszam na całą recenzję na:

Natalia Anna | 2019-06-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 07 czerwca 2019

Druga część historii komisarza Franza Thiedtke zaczyna się w dziwny sposób. Całość fabuł opiera się na zaniku pamięci byłego komisarza, co jest ciekawym pomysłem. Powieść czyta się całkiem dobrze, jest świetnie osadzona w realiach wojennego Trójmiasta. Ciekawe jest wplatanie historii poszczególnych bohaterów w ogólną historię Europy.

archiwista_cyklista | 2013-09-28
Przeczytana: 2013 rok

Lubie kryminały retro, ale akurat nie te. Jedyne co z niej wyniosłem to ciekawość co do kościoła na Witominie.

Cruel_Ake | 2013-05-26

Myślę sobie, że to fabularny gniot, ale klimat wypracowany przez autorkę jest fantastyczny. Czytając miałam przed oczami obraz Gdyni w czasie okupacji, czułam dramat tych czasów, słyszałam nadlatujące bombowce, które precyzyjnie niszczą miasto. Dla tego właśnie klimatu warto przeczytać "Gotenhafen".

Ananke | 2014-03-18
Przeczytana: 17 marca 2014

Bardzo słaba książka. Fabuła przewidywalna i chyba nieprzemyślana. Jedna gwiazdka tylko za bardzo dobry pomysł (pokazanie relacji polsko-niemieckich w czasie wojny), niestety zmarnowany w realizacji.

dorotapsz | 2015-02-20

Bardzo dobrze mi się czytało tę książkę. Historia trzymającą w napięciu do samego końca. Jest to druga książka tej autorki która przeczytalam i na pewno długo pozostanie w mej pamięci.