Mama kazała mi chorować

Tłumaczenie: Karolina Bober
Seria: Autobiografie, Skrzywdzone
Wydawnictwo: Amber
Sickened. The memoir of a Munchausen by Proxy Childhood

Prawdziwa historia tragicznego dzieciństwa Światowy bestseller numer 1 sprzedany w milionie egzemplarzy w 21 krajach Zawsze byłam chora. Chuda jak tyczka i delikatna jak suflet; łatwo dostawałam siniaków i szybko słabłam. W szkole dzieciaki pytały wprost, czy mam anoreksję. Nie miałam; byłam chora. Następny lekarz, następny gabinet, następny opuszczony dzień w szkole. Tak wyglądało...

Prawdziwa historia tragicznego dzieciństwa
Światowy bestseller numer 1 sprzedany w milionie egzemplarzy w 21 krajach

Zawsze byłam chora. Chuda jak tyczka i delikatna jak suflet; łatwo dostawałam siniaków i szybko słabłam. W szkole dzieciaki pytały wprost, czy mam anoreksję. Nie miałam; byłam chora. Następny lekarz, następny gabinet, następny opuszczony dzień w szkole. Tak wyglądało dzieciństwo Julie Gregory. Była wyjątkowo chorowita. Matka z niezwykłą energią usiłowała ustalić przyczynę: prowadziła córkę od lekarza do lekarza, sugerowała badania – nawet operację na otwartym sercu! Ale specjaliści nie potrafili określić, co dolega Julie.
Dziewczynka czuła się coraz gorzej – przez 16 lat, dopóki nie trafiła do rodziny zastępczej, a matka przed sąd. Ale dopiero 24-letnia Julie dowiedziała się, dlaczego przeżyła to, co przeżyła. Usłyszała o zastępczym zespole Münchhausena, przerażającej i tragicznej w skutkach formie znęcania się rodziców nad dziećmi.
Jej autobiograficzna książka to pierwsza relacja ofiary i bezprecedensowy opis przeżyć dziecka maltretowanego przez matkę. Julie Gregory odważyła się przedrzeć przez koszmarne wspomnienia, odbywając bolesną wędrówkę w poszukiwaniu prawdy o utraconym dzieciństwie. Mama kazała mi chorować, wybrana książką roku przez „Sunday Times”, stała się światowym bestsellerem sprzedanym w milionie egzemplarzy w 15 krajach.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl

kama100 | 2018-11-14
Przeczytana: 12 listopada 2018

Nie miałam pojęcia, że jest taka forma znęcania się nad dzieckiem jak zastępczy zespól Münchhausena. Przerażające.....chora matka, słaby ojciec uciekający od problemu.
Trudno ocenić tą książkę ponieważ jest to forma terapii bolesnej i smutnej zarazem. Tym razem nie będę więc oceniać.

Magdalena | 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014

Książkę przeczytałam w oryginale (Sickened) i tej wersji wystawiam ocenę.
Autorka miała wyjątkowe nieszczęście: całe dzieciństwo zniszczyła jej chora psychicznie matka, cierpiąca na zastępczy zespół Munchausena. Zaburzenie to polega w skrócie na wymyślaniu i wywoływaniu chorób u zależnej osoby. Liczne wizyty u lekarza wywołują niemal ekscytację u chorej osoby. Im poważniejsze podejrzenia tym lepiej. Oprócz niebezpieczeństw na jakie narażona była Julie, z powodu choroby swej matki, była przez nią głodzona i maltretowana psychicznie oraz fizycznie. Ojciec nie stanął w obronie córki, po prostu odszedł. Zapytany po latach o wytłumaczenie swojej postawy odpowiedział: "A jak ci się sprawuje samochód?".
Tak głęboko dysfunkcyjna rodzina to prawdziwe nieszczęście. Zamieszkiwanie na odludnej farmie, gdzieś w Ohio, też nie sprzyjało jakiejkolwiek pomocy. Dorosła już Julie odeszła z domu i całe lata korzystała z psychoterapii.
Warto wiedzieć, że istnieje tak dziwne zaburzenie osobowości -...

Czytam-Sobie | 2014-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2014

Julie urodziła się rodzinie od pokoleń patologicznej.
Jej babka pochodziła z klanu, "w którym bracia sypiali z siostrami", "od czasu do czasu pozostawiano ją samą z mężczyznami, którzy robili jej straszne rzeczy w ciemnej piwnicy" (cyt. s. 19). Potem podobny los zafundowała swojej córce, czyli matce Julie.
Ojciec Julie był weteranem wojny w Wietnamie, otępiałym umysłowo po zatruciu silnym defoliantem, stosowanym tam przez armię amerykańską.
Jakiekolwiek rozmowy w domu odbywały się jedynie w czasie przerw na reklamę podczas oglądanego przez ojca na okrągło serialu MASH.
Julie oprócz tego, że wciąż "chorowała", była bita, głodzona, szantażowana emocjonalnie i musiała ciężko pracować od wczesnego dzieciństwa. Na szkołę i naukę nigdy nie starczało czasu.
Słowem: mentalna, duchowa i moralna nędza.
Możemy też dowiedzieć się, jak funkcjonuje w USA system rodzin zastępczych - moim zdaniem też skrajnie patologiczny.
Zawsze w książkach opartych na faktach interesuje mnie tło - a ta książka...

Choroba dziecka to wielkie cierpienie dla rodziców. Są jednak rodzice, którzy sami tę chorobę wywołują i cieszą się, gdy ich dziecko zostaje poddane skomplikowanym i bolesnym zabiegom. Zastępczy zespół Munchhausena definiuje się jako wymyślanie lub wywoływanie dolegliwości fizycznych i emocjonalnych przez opiekuna u zależnej od niego osoby. W większości przypadków sprawcą jest matka, a ofiarą jej własne dziecko.

Książka Julie Gregory jest opisem przeżyć osoby maltretowanej przez matkę z zastępczym zespołem Munchhausena. Jest to opowieść smutna i przygnębiająca, jednak szczera do bólu. Po przeczytaniu kilku pierwszych stron dosłownie osłupiałam, później wcale nie było lepiej. Mój umysł tego nie pojmuje, a rozum nie ogarnia. Do czego może się posunąć biologiczna matka. Jak lekarze dali się tak nabrać. Dlaczego nikt nic nie zauważył i nie reagował, kiedy dziewczyna próbowała opowiedzieć o swoim koszmarze.
Sandy, matka Julie, wynajduje coraz to nowe objawy chorobowe u córki. Jej...

Claryyy | 2016-02-19
Przeczytana: 2014 rok

Chora matka. Zrujnowane dzieciństwo. Trauma na całe życie.

Książkę kupiłam mamie na Dzień Matki. Gdy zobaczyłam ten tytuł nie mogłam się powstrzymać. Nie miałam oczywiście na myśli nic złego, ale mina mojej mamy gdy wręczałam jej książkę... bezcenne!

Tragiczne dzieciństwo to dość często spotykany motyw w literaturze. Trzeba jednak nie lada umiejętności, żeby zrobić z tego dobrą książkę. Julie Gregory tę umiejętność posiada.

Julie Gregory to zwyczajna dziewczyna. Taka jak każda z nas pięciolatka, później nastolatka. Coś jednak różni ją od innych dzieci. Otóż Julie Gregory ma nienormalne dzieciństwo, zgotowane przez równie nienormalnych rodziców. Ojciec ma stwierdzoną chorobę psychiczną. Zespół Münchhausena to choroba, na którą cierpi jej matka. Julie Greogry chcąc nie chcąc musi biegać od lekarza do lekarza, bo jej matka jej każe. Tak, każe jej chorować. Nie wiem który rodzic chciałby by jego dziecko było chore? A jednak matka Julie jest wręcz zadowolona, gdy w kolejnym gabinecie słyszy: "Tak Pani Gregory, temu dziecku coś dolega". Czuję wtedy satysfakcję z "w porę zauważonego problemu".

W książce tej oprócz wymyślania chorób przez jej matkę, Julie Gregory opisuje też "to normalne" życie jakie wiedli poza kolejnymi gabinetami lekarskimi. Czy aby na pewno takie normalne? Jak potoczą się losy Julie, jej rodzeństwa i rodziców? Jakie dzieciństwo rodzice zafundują Julie, jej bratu Danny'emu a także...

Maleństwo | 2010-06-08
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 06 czerwca 2010

Przeczytałam książkę. Zaczęłam, przeszłam kartka po kartce przez jej treść, dotarłam do końca i zamknęłam okładkę. Problem tylko taki, że w mojej głowie książka ta pozostawiła krzyk - jak tak można dręczyć własne dziecko! Jakoś nie mogę iść dalej, ciągle treść tej książki gdzieś mi kołacze i to bardziej w sercu niż w głowie.
Z zasady każda matka kocha swoje dziecko. Tylko co zrobić, kiedy jest chora psychicznie i zamiast dbać o nie robi mu nieodwracalną krzywdę? Matka głównej bohaterki (a jednocześnie autorki tej książki) cierpiała na zastępczy zespół Münchhausena. Całe swoje życie skupiała na wynajdywaniu u swoich dzieci chorób i wmawianiu wszystkim dookoła, że potrzebują pomocy. Żądała nawet operacji serca u dziecka, które tak naprawdę było tylko i wyłącznie niedożywione. Dlaczego niedożywione? Bo zdaniem matki oprócz choroby serca (i wielu innych schorzeń) cierpiało również na alergię pokarmową i nie jadło nic oprócz batoników i napojów wysokoenergetycznych. Matka Julie ciągle...

Malwina | 2013-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2013, E-book
Przeczytana: 06 lutego 2013

Wstrząsająca historia, niestety prawdziwa i to dobija mnie jeszcze bardziej.

Julie "od zawsze" była chora. Odwiedziła wielu lekarzy, była poddana wielu zabiegom i operacjom - jak się później okazuje - zupełnie niepotrzebnie. Matka wyszukuje u Julie coraz to nowe objawy, każe córce opowiadać lekarzom, jak bardzo źle się czuje. Przy czym sama wywołuje u niej różne objawy, czy to poprzez wmawianie ich Julie czy poprzez faktyczne działania.

Rodzina Julie to czysta patologia, wypełniona przemocą psychiczną i fizyczną. Przypadek pozwala głównej bohaterce wyrwać się z tego koszmaru, ale czy na pewno? Julie jest już samodzielna, wie, że matka całe dzieciństwo krzywdziła ją z premedytacją, że nigdy nie była tak naprawdę chora, ale uraz psychiczny pozostaje w niej na bardzo długo. Ma poczucie winy względem matki, która mimo że znajduje się daleko od niej, ciągle szantażuje ją emocjonalnie, nie pozwala zerwać więzi, która je łączy. A Julie pragnie jej, mimo że nienawidzi matki za to, co jej...

Ania | 2016-12-21
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Lubię czytać książki na faktach ale czytając tą serię skrzywdzone czytam ją z tzw niedowierzeniem,czasem szokiem i współczuciem. W tej powieści możemy dowiedzieć się jak matka wywołała u córki wszelkiego rodzaju choroby tylko po to by ją leczyć i dzięki temu pokazywać przed innymi jak bardzo troszczy się o zdrowie dziecka. W rodzinie była również przemoc fizyczna i psychiczna.Dorastająca nastolatka w końcu dostrzega to co robi jej matka i postanawia skończyć z tym,wyrwać się spod toksycznej troski od matki. Niestety jest to trudne gdyż jej najbliższe osoby starają się uniemożliwić jej to. Za każdym razem jestem pod wrażeniem osób które przeszli taką traumę w dzieciństwie,że po mimo strasznych czynów jakie doznali od najbliższych są w stanie podnieść się z tego i walczyć o siebie,swoje szczęście. Polecam

dra | 2018-06-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 czerwca 2018

I jeszcze jedna historia o wykorzystaniu bezgranicznej miłości dziecka do rodzica. Matka znęca się psychicznie i fizycznie a małe bezbronne dziecko bierze całą winę na siebie.
wmawia sobie: przecież to ze mną jest coś nie tak. Przecież mama tak bardzo się stara abym była zdrowa.
Jak po tak traumatycznych przeżyciach można marzyć o "normalnym" życiu.
Zdefiniujmy "normalne" życie.
Kolejna książka z serii rehabilitacji psychicznej.