Zgłosuj na książki roku 2017

The Fallen Star

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fallen Star". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amazon, CreateSpace
love, fantasy
angielski
Maja

For eighteen year-old Gemma, life has never been normal. Up until recently, she has been incapable of feeling emotion. And when she's around Alex, the gorgeous new guy at school, she can feel electricity that makes her skin buzz. Not to mention the monsters that haunt her nightmares have crossed over into real-life. But with Alex seeming to hate her and secrets popping up everywhere, Gemma's life is turning into a chaotic mess. Things that shouldn't be real suddenly seem to exist. And as her world falls apart, figuring out the secrets of her past becomes a matter of life and death

źródło opisu: Createspace, 2011

źródło okładki: jessicasorensensblog.blogspot.com

Katarina | 2016-12-29

Nie będę się rozpisywać, bo książka nie zasługuje na to. Drażni mnie słownictwo używane przez autorkę, drażni mnie to, że wrzuciła tam tyle nadprzyrodzonych postaci - jakby nie mogła się zdecydować o czym chce pisać, a najbardziej drażni mnie główna bohaterka. Jest tępa na potęgę. Ogólnie żaden bohater nie przypadł mi do gustu za bardzo. Czytam drugą część, bo chce wiedzieć jak to się skończy, ale muszę sobie robić przerwy, bo główna bohaterka robi z siebie co raz większą idiotkę i nie mogę tego znieść w większym natężeniu.

demonika | 2017-11-01
Sally_B | 2017-06-01