Sądne konkury

Tłumaczenie: Piotr Kulig
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Supreme Courtship
Anna Solarska

Gdy jeden z czcigodnych sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych zaczyna zdradzać wyraźne problemy ze zrównoważeniem umysłowym, pojawia się problem: kogo wybrać na jego miejsce? Decyzja w tej sprawie należy do przewodniczącego Senackiej Komisji Sprawiedliwości, Dextera Mitchella, który z łatwością potrafi zrujnować reputację najbardziej nieskazitelnego kandydata. Rzecz w tym, że senator sam ma chrapkę na to stanowisko, co jednak nie podoba się innym, w tym prezydentowi Donaldowi P. Vanderdampowi. Zdesperowanemu przywódcy, który nie chce się ugiąć przed nieokiełznanymi ambicjami Mitchella, przychodzi z pomocą przypadek. Niekonwencjonalne rozwiązanie zrodzone w prezydenckim umyśle zbulwersuje cały waszyngtoński światek. Główną rolę w całym zamieszaniu odegra piękna kobieta, która niekonwencjonalne rozwiązania stosuje na co dzień.

Tak rozpoczyna się napisana z niezwykłym poczuciem humoru powieść, w której ścierają się ze sobą trzy środowiska – polityków, prawników i producentów telewizyjnych – każde sportretowane z wyjątkowo ostrym zacięciem satyrycznym.

źródło opisu: Oficyna Literacka Noir Sur Blanc Spółka z o.o., 2012

źródło okładki: www.noir.pl

Monika | 2013-04-03
Przeczytana: 30 marca 2013

Sądne Konkury napisane przez Christophera Buckleya to pierwsza jego książka po którą sięgnęłam, ale na pewno nie ostatnia. Opisana jest jako satyra współczesnej Ameryki i rzadko się zgadzam z tym co jest na okładce, ale tym razem książka jest dokładnie tym. Autor pokazuje nam świat, który wcale nie jest nieprawdopodobny, jeszcze tylko nie miał czasu się wydarzyć. Do Sądu Najwyższego zostaje nominowana przez prezydenta sędzina z telewizyjnego show, ulubienica Amerykanów. Dużo tutaj gierek politycznych, które toczą się w tle, na pierwszy rzut oka chybionych decyzji. Sukces miesza się z porażką, a zwycięstwo okazuje się być przegraną. Wszystko napisane tak dosadnym językiem, tak, chciałam napisać zabawnym, ale zabawny sugeruje śmieszny, a on jest inteligentny i błyskotliwy, przebiegły. Tak, chyba to dobre słowo, przebiegłe poczucie humoru tej książki, przewrotność sprawiała, że jadąc tramwajem uśmiechałam się do zagrywek sędziny Judy, która świetnie dawała sobie radę z nieprzychylnymi...

Anna Solarska | 2012-09-18
Przeczytana: 14 września 2012

Lekko napisana, ciekawym językiem, odpowiednia jak dla mnie dawka humoru - miła lekturka ;-)

Bardzo wymęczony humor. Pytanie tylko czy autora, czy tłumacza. Nie zachęciła mnie jednak do porównania z oryginałem.

lensyash | 2017-01-19
Przeczytana: 2015 rok