PRL - normalny kraj

Książka jest przypisana do serii/cyklu ""Z archiwów bezpieki – nieznane karty PRL"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
PRL, spuścizna, polityka, komuniści
historia
GreenGlass

Siedemnasty tom z serii „Z archiwów bezpieki – nieznane karty PRL” zatytułowaliśmy 'PRL – „normalny” kraj', bowiem do dziś tak właśnie Polska ludowa jest często traktowana. W powszechnej świadomości PRL ma się całkiem dobrze, zwłaszcza że w ostatnich latach nie tylko nie podjęto próby ostatecznego zerwania z jej spuścizną, ale coraz wyraźniej zaczęto się do niej odwoływać. Tymczasem rzeczywistość Polski ludowej z normalnością nic wspólnego nie miała i dotyczyło to praktycznie każdej sfery życia, jaka jest opisana w niniejszym tomie: polityki, gospodarki, kultury, edukacji. Autorzy książki opisują absurdy, nieudolność i zbrodnie komunistycznych rządów. Pokazują, jak dramatyczne skutki pozostawiły one po sobie i jak w niewielkim stopniu zostały rozliczone. Być może to jeden z największych sukcesów komunistów i ich popleczników: że peerelowską nienormalność uczynili dla wielu Polaków normą, przekonując ich, że z jej spuścizną – także uprzywilejowaną pozycją dawnych aparatczyków i ubeków – po prostu trzeba było się po 1989 roku pogodzić...

źródło opisu: http://www.omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=221

źródło okładki: http://ipn.gov.pl/portal/pl/229/19159/PRL__normalny_kraj.html

Tobson | 2016-08-15
Przeczytana: 2015 rok

Mała, treściwa książka składająca się z felietonów różnych autorów, opisujących czasy PRL'u. Można przeczytać w niej między innymi o powojennych wyborach, powstawaniu komunistycznego aparatu w Polsce, działaniu bezpieki, czasach kolejnych sekretarzy aż po okres transformacji. Felietony te poruszają wiele luźno powiązanych ze sobą tematów, jednak wszystkie ukazują jak bezwzględny i patologiczny był system działający wtedy w Polsce.
Warto sięgnąć po ten 17-sty z serii tom "Z archiwów bezpieki", gdyż nadal wiele jest osób kwestionujących ciemną stronę okresu komunizmu w Polsce wierząc w, jak widać, nadal żywą propagandę tamtych czasów.